Ajurvédské byliny pro zdravé vlasy

23.1.2004 00:00
Bylinky

Velmi dobrých výsledků vykazuje užívání rostlinných složek a extraktů při terapii vlasových problémů a při podpoře růstu vlasů. Nejenom že rostliny mají mocnou léčebnou hodnotu, ale zároveň tělo na přírodní organické látky reaguje pozitivně. Mezi byliny, které jsou po staletí používány v ajurvédské léčbě vlasových potíží patří amla, šikakai, reetha, bilva, brahmi, henna, ibišek, nimbový strom, máta, citrónová tráva, jatamansi a bringraj.

Brahmi (Bacopa monnieri) je účinné nejenom při léčbě infekcí skalpu, ale má i relaxační a zklidňující efekt na nervový systém. Ve starověku bylo brahmi používáno pro léčbu psychických onemocnění. Brahmi posiluje nervy, působí proti depresi, zvyšuje optimismus a sebevědomí. Ve vlasové kosmetice pomáhá zejména při problémech s vypadáváním vlasů, jejichž příčinou je stres.

Amla (Emblica officinalis) je ovoce velmi bohaté na vitamín C. Olej z tohoto ovoce je nejstarším kondicionérem na světě. Amla obnovuje rovnováhu kyselin a zásad na povrchu kůže. Zpevňuje strukturu vlasů, dodává jim lesk a oživuje je.

Šikakai (Acacia concinna) a Reetha (Sapindus emarginatus) mají silný čistící účinek, avšak nenarušují přirozenou rovnováhu kůže.

Mnohé z těchto bylin mají protibakteriální a protiplísňový efekt.

Bringraj (Eclipta erecta) zamezuje při pravidelném používání padání vlasů, předčasnému šedivění, tvorbě lupů a dodává vlasům lesk.

Bilva (Aegle marmelos) má protizánětlivé účinky.

Jatamansi - Nard (Nardostachys jatamansi) podporuje růst vlasů a pomáhá uchovat jejich přirozenou barvu.

Máta zvyšuje prokrvení a tím pádem i výživu vlasových kořínků.

Henna (Lawsonia alba) působí jako kondicionér. Posiluje a zpevňuje strukturu vlasů.

Nimbový strom (Azadirachta indica) patří mezi přírodní antibiotika. Po staletí je používán na léčbu infekcí kůže a skalpu. Má silný prokrvující a detoxikační účinek.

Ti, kdo používají chemické preparáty a barvy na vlasy, které poškozují strukturu vlasů, by měli pravidelně dopřát svým vlasům regenerační kúry z přírodních produktů, aby vlasy získaly ochranu před škodlivým účinkem chemikálií. Mnoho těchto bylin má schopnost odstraňovat z vlasové pokožky škodlivé toxiny.

Přírodní látky jsou netoxické a nepoškozují strukturu vlasu. Nenarušují kutikulu -vnější vrstvu obklopující vlas, která jej má chránit před možným poškozením z vnějšího prostředí. Ve skutečnosti posilňují a ochraňují vlasy.

Zdroj: Shahnaz Husain - The book of absolute beauty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nechapem, preco by som mala nakupovat a zhanat prave uverejnene, v tychto...
viva  |  24.1.2004 12:44

"vivo", to máš sice pravdu, ale u kamarádek nebudeš pak možná IN...
moribundus  |  24.1.2004 18:01

Četla jsem nyní reakci jedné slečny ze slovenska a jsem velice zklamaná...
vilma  |  5.1.2005 23:30

Dá se prosím sehnat nějaký přípravek na vlasy (kromě oleje) z Nardu...
Kamila Š.  |  12.12.2013 10:42

a proč na email, dá se sehnat sušený mletý, olej, extrakt...
dá  |  12.12.2013 10:51

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *