Brazilci objevili slibnou substanci proti rakovině

31.10.2003 00:00
Bylinky

Brazilští vědci získali z jedné tropické rostliny substanci, která slibuje pokrok v boji proti různým druhům rakoviny. Jak informovala s odvoláním na vědce univerzita v Riu de Janeiro místní média, substance při laboratorních testech kromě jiného zničila rakovinné buňky, které byly dosud rezistentní vůči různým lékům, což je velmi vzácný jev. Objev je tak slibný, že si jej vědci nechali patentovat, informovala dnes agentura DPA.

Úspěšné laboratorní testy byly údajně provedeny s rakovinnými buňkami z prsu, mozku, plic, střev, hrtanu a slinivky břišní. "Nejvíce nás překvapilo, že substance likviduje leukemické buňky, které jsou rezistentní proti četným lékům i léčebným metodám," řekla Cerli Rochová-Gattassová, která vede vědecký tým složený pouze z žen. Substance, u níž nebyly zjištěny žádné toxické účinky, má být nejdříve testována na myších.

Brazilští vědci doufají, že se o výsledky jejich pokusů bude zajímat farmaceutický průmysl, aby bylo možno vyrobit lék proti rakovině. "Substance má veliké možnosti," je přesvědčena Rochová- Gattassová.

Substanci vědci získali z keře, kterému se v Brazílii říká abajerú (Chrysobalanus icaco) a který se vyskytuje v tropických oblastech Ameriky a západní Afriky. Keř má malé, oválné plody. V brazilském lidovém lékařství se odjakživa používal k léčbě cukrovky. "Tato tradice nás přivedla k tomu, abychom zkoumali chemické složení rostliny," řekla Rochová-Gattassová.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zajímalo by mne,kde se dá sehnat a kolik stojí, mám nemocnou známou a...
vanda  |  4.7.2011 16:45

Sehnali jsme naší mamince, která zápasí s rakovinou plic, rostlinný...
Iva  |  4.7.2011 19:53

Dal se koupit na stránkách www.birm.cz. Vědecká obec v našich krajích...
Gon  |  17.3.2013 14:50

Ahoj, já jsem gesavit hledal a už se neprodává. Našel jsem Penoxal a ten...
JirkaVit  |  11.8.2015 09:35

Manželka mi taky koupila ten Penoxal, nejdříve jsem jí pěkně zprdnul,...
Milan Stenik  |  13.8.2015 09:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *