Bylinky proti nespavosti

29.4.2014 00:01
Bylinky

Více než polovina dospělých Čechů má v dnešní době se spánkem potíže. Mezi tyto problémy se řadí obtížné usínání, časté a bezdůvodné probouzení v noci, nekvalitní spánek, ale i předčasné ranní probuzení. Chronická nespavost se týká dokonce každého šestého z nás. V tomto článku jsme pro vás připravili rady, jak zlepšit spánek pomocí bylin.

Tečkovaný kvítek proti lehkým depresím
Bylinkou první volby v případě nespavosti je rozhodně třezalka tečkovaná. Velice dobře působí proti úzkostem, neklidu a psychickému vypětí, které minimalizuje, a dovolí nám příjemně usnout. Vhodná je také v případě takzvané neurastenie, mezi jejíž příznaky patří podrážděnost, únava, bolest hlavy a poruchy soustředění i spánku. Neocenitelným pomocníkem je třezalka i během lehkých depresí. „Při užívání třezalky bychom měli být opatrní na sluneční záření. Tato jinak velice užitečná bylinka může totiž ve vzácných případech způsobit fotosenzitivní reakci,“ vysvětluje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která nabízí bylinné tinktury. „Pozor bychom měli určitě dát na léky, které užíváme. Třezalka totiž může mít vliv na jejich účinky,“ dodává Podhorná.


Přírodní hypnotikum bez omamných účinků
Při problémech se spánkem můžeme také sáhnout po kozlíku lékařském. Ten totiž působí jako mírné, ale velice účinné sedativum. Uklidní naši nervozitu a zbaví nás úzkosti a duševního napětí. Vyšší dávky pak působí jako takzvané hypnotikum, tedy usnadňuje usínání. Podle některých zdrojů také pomáhá posilovat nervy. Jeho velkou výhodou oproti nejrůznějším barbiturátům je fakt, že nemá omamné účinky. Pokud jej budeme užívat i přes den, pomůže nám zmírnit stres. Vzhledem k jeho schopnosti uvolňovat křeče hladkého svalstva je také výborným prostředkem v případě problémů se zažíváním.


Bylina na spánek, prostatu i klimakterium
Další z bylin, které nám pomohou lépe usínat, je vrbka úzkolistá. Umí odstranit chorobnou úzkost a strach a odstraňuje psychické napětí. Pomáhá také při bolestech hlavy, jejichž původ je psychický, a poradí si i se stavy migrény. Mimo jiné je znám její příznivý vliv v případě problémů s prostatou, především pokud je tato žláza zvětšená. Pro ženy je zase důležitá její schopnost pomoci překonat psychické obtíže spojené s klimakteriem. Účinky vrbky mohou být umocněny, pokud ji zkombinujeme s třezalkou a s lípou. Ta byla donedávna využívaná pro protizánětlivé a protivirové účinky květů. Ovšem její pupeny zpracované jako gemmoterapeutika mají zklidňující účinky, povzbuzují dobrou náladu, zlepšují spánek a v kombinaci s bělotrnem posilují nervovou soustavu.


Recept na koupel pro vyrovnaný organismus
Výborným krokem k celkovému zklidnění organismu je příjemná koupel. Pokud k ní využijeme navíc bylinky, bude se nám lépe usínat. „Pro koupel, která nás zbaví stresu, je vhodné kombinovat třezalku s levandulí. Ta má totiž antidepresivní účinky a zmírní naši nervozitu. Dále je možné přidat meduňku nebo mučenku, které navodí celonoční spánek bez přerušení. Jako mírné sedativum můžeme využít chmel. Pokud přidáme řimbabu, pomůžeme si od migrén, a rozmarýn uklidní naše podrážděné nervy,“ radí Jarmila Podhorná, uznávaná česká bylinkářka ze společnosti Naděje. „Velice oblíbenou bylinou, na kterou bychom neměli při problémech se spánkem zapomenout, je bacopa. Ta nejen zlepšuje paměť a posiluje výkonnost mozku, ale užívá se také právě při nespavosti, únavě, neklidu a stresu. Je možné ji užívat třeba v tinkturách, “ uzavírá Podhorná.


Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Trochu O F Topic se mi zdá, že na tu prostatu je čaj z vrbovky...
Doktor Sorge  |  3.6.2014 19:58

Proč řešíš prostatu, když téma je o nespavosti?
?  |  4.6.2014 17:16

ja som pocula od susedy pred par dnami (bavily sme na temu deti praca...
25-ka  |  9.6.2014 22:31

Bachové kapky jsou podvod, nefunguje to.
Tína  |  16.6.2014 07:48

s tim souhlasim trezalka a kozlik jsou vynikajici bylinkove antidepresiva
seniordum  |  17.8.2014 16:11

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *