Česnek jako antibiotikum

1.11.2010 00:00
Bylinky

Za první světové války prokázala česneková léčba zanícených ran a amébové úplavice (způsobené prvokem Entameba histolytica), že má česnek silný účinek proti bakteriím a prvokům. Až do 20. Let 20. století však zůstával antibiotický účinek česneku záhadou.

V té době izolovali výzkumníci švýcarské firmy Snadoz Pharmaceuticals látku zvanou alliin. Alliin sám o sobě nemá žádný lékařský účinek, ale když je česnek žvýkán, krájen nebo rozmačkán, dostane se aliin do kontaktu s enzymem alliinázou a z aliinu se stane allicin, látka se silným antibiotickým účinkem.

Od 20. let minulého století byl širokospektrální antibiotický účinek česneku potvrzen v několika desítkách různých výzkumů na lidech i na zvířatech. Rostlina hubí bakterii zodpovědnou za vznik tuberkulózy (Mycobacterium tuberculosis), původce otravy jídlem (salmonela) a infekcí ženských močových cest (Esterichia coli). Dále účinně potlačuje virus chřipky.

Čínští vědci použili česnek s úspěchem ve 21 případech zánětu mozkových blan způsobených kryptokoky, což je smrtelně vážné onemocnění. Několik výzkumů potvrdilo účinnost této léčivé byliny i proti plísni na nohou (Trychophyton mentagrophytes) a kvasinkám způsobujícím poševní záněty (Candida albicans)

Dávkování:

Vědci zjistili, že jeden průměrný stroužek česneku má antibiotickou sílu 100 000 jednotk penicilinu. V závislosti na druhu infekce se perorálně (ústně) podávané dávky pohybují v rozsahu 600 000 až 1,2 milionu jednotek. Tomu odpovídá dávka 6 -12 stroužků. Nejlepší je rozžvýkat vždy  3 stroužky najednou, dvakrát až čtyřikrát denně.

Bezpečnost a rizika:

Čerstvý česnek může způsobit pocit pálení v ústech, kteří někteří lidé nesnáší. Nejsou vyloučeny ani alergické reakce. Existují zprávy o vzniku vyrážek po konzumaci česneku nebo jen po kontaktu s touto čerstvou zeleninou. Pokud u vás česnek vyvolává vyrážky, nejezte jej. Také existují záznamy o bolestech břicha spojených s požitím česneku.

Česnek se dostává do mléka kojících matek a může způsobit koliku kojenců. Nikdy však nebyl uváděn ve spojitosti s potraty nebo vrozenými vadami.

Vzhledem k tomu, že česnek též snižuje krevní srážlivost, měl by být užíván u lidí s potížemi se srážlivostí krve či při užívání antikoagulačních léků či vitamínu E, jen s vědomím lékaře.

Zápach česneku můžeme omezit žvýkáním  bylin osvěžujících dech, například petržele, fenyklu, máty či řeckého sena či lze zakoupit česnekové přípravky zbavené zápachu. Mnoho odborníků se však domnívá, že veliká část léčivých účinků česneku pochází právě ze sirné sloučeniny způsobující zápach. To sice svědčí proti užívání přípravků bez zápachu, nicméně z mnoha výzkumů vyplývá, že i česnek zbavený zápachu si uchovává mnohé ze svých léčivých vlastností.

Zdroj: Michael Castleman - Velká kniha léčivých rostlin, nakladatelství Levné knihy

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

česnek je úplně super, pomáhá na spoustu věci :) antibiotikum je...
Melmenka  |  22.4.2015 14:16

Ráno si dámčesnek na chleba, sním dva krajíce a pak ještě dva během...
Adolf  |  22.4.2015 21:44

Ahoj opravdu vám pomohl na akné? Já už trpím asi 3 roky s akné prosím...
Deniska  |  25.2.2016 23:52

Ahoj opravdu vám pomohl na akné? Já už trpím asi 3 roky s akné prosím...
Deniska  |  25.2.2016 23:52

na to ti spíš pomůže chlorella.
rada  |  26.2.2016 11:22

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *