Česnek medvědí

2.4.2010 00:00
Bylinky

V současné době se v kuchyních začal znovu objevovat tzv. česnek medvědí (české lidové názvy jsou cikánský česnek, česnek planý, lesní česnek, divoký česnek, hadík, lenek). Medvědí česnek má podobné vlastnosti jako česnek, avšak voní o něco jemněji.

 

Pro medvědy je tato rostlina první potravou, kterou konzumují po zimním spánku, odtud tedy pochází jeho název. Tento česnek však není oblíben mezi sedláky, neboť dává mléku jejich krav nezaměnitelný pach. 

Medvědí česnek je velmi stará léčivá rostlina a byla známá už Germánům a Keltům. V sídlech z mladší doby kamenné, v předhůří Alp, se našly až překvapivě často zbytky medvědího česneku. Keltové z Walesu tuto rostlinu uctívali, jedli ji před bitvou, aby se tímto způsobem posílili a mohli jít do boje. 

V každém případě ovlivňuje síra v kombinaci s účinnými látkami česneku, kterými jsou glykosid, allicin a éterické oleje, funkce žaludku, střeva, žlučníku a jater.  

Lidové léčitelství připisuje této rostlině pozitivní vliv na arteriosklerózu, na vysoký krevní tlak a na poruchy trávení, zvláště při nechutenství, nadýmání a průjmů.  

Údajně působí také na slabé snižování krevního tlaku a rovněž platí jako dobré rostlinné antibiotikum.  

Medvědí česnek je přírodní prostředek, přispívá k optimální výměně látek v těle, což má za následek zpomalení procesu stárnutí cév a buněk a přirozeně i buněk mozkových. Medvědí česnek si můžeme rovněž pořídit ve formě kapslí bez pachu, často v kombinaci s jinými rostlinnými účinnými látkami.

Zdroj: Hýčkejte svou paměť, nakladatelství Computer Press


Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

česnek medvědí roste hodně po lesích kde je teplo, lužní lesy,...
martan  |  19.1.2013 23:46

A kdepak by se v Chrudimi našel? Nebyla by nějaká konkrétnější lokace?...
Banshee  |  18.3.2013 23:20

Nám celkem v hojném počtu roste na zahradě :) /Liberec
Vojtík  |  13.4.2013 13:58

Medvědí česnek se velice liší od toho, co roste v lese.Pravý má listy...
Liba  |  13.4.2013 14:17

je to on.vypadá takto.jen by mohl být vyfocený lépe list,který je...
česnek medvědí  |  24.3.2014 11:12

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *