Echinacea neboli třapatka nachová

7.9.2004 00:00
Bylinky

Echinacea je přírodní antibiotikum a prostředek proti infekcím, pomáhá ničit viry a bakterie v organismu. Rostlina je využívána celá, nejúčinnější drogou je kořen, potom květ a nakonec list.

Echinacea vede k aktivaci bílých krvinek, lymfocytů, které jsou schopny pohltit původce infekce přímo v organismu člověka a také produkovat protilátky. Díky tomu vykazuje značnou antibiotickou aktivitu, a to nejen proti bakteriím, ale také proti virům.

Echinacea se používá k prevenci infekčních onemocnění a celkovému posílení imunity, dále je vhodná k léčbě kataru horních cest dýchacích, chřipky, angíny, zánětu dutin či obyčejného nachlazení, chronických zánětů močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, prostaty, zánětu mízních uzlin a při sklonech k hnisání.

Při léčení bolestí a zánětů v krku lze lihový extrakr (tinkturu) naředit a použít jako kloktadlo. Tinktury lze aplikovat i zevně na kůži. Podporuje hojení ran, abscesů, ekzémů, lupénky, popálenin, proleženin, bércových vředů. Pomáhá pohlcovat volné radikály vzniklé slunečním zářením a tím se velkou měrou podílí na ochraně kůže.

Pokud v době těhotenství či při jaterních chorobách nemůžete sáhnout po účinějších lihových extraktech, je možno užívat echinaceu v tobolkách.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

prosim vas kolik rostlin je treba abych ziskal tech 100 gramu korene na...
kutil  |  23.5.2014 22:06

No já vlastně ani nevím kde bych echinaceu jako rostlinu sehnala :) Takže...
Martina  |  28.8.2014 12:08

Na posílení imunity doporučuji echinaceové kapky z extraktu kořene. Jsou...
Blanka  |  12.9.2014 13:33

Na Vaše doporučení jsem si koupila v lékárně echinaceové kapky z...
Martina  |  16.1.2015 11:09

Hm imuma je super ale greslik neni spatnej taky ...
majkl  |  29.3.2016 14:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *