Echinacea

4.11.2002 00:00
Bylinky

Tuto zajímavou rostlinku určitě zná řada z nás - ať už jako Echinaceu, Třapatku nebo Rudbeckii. Pro svůj atraktivní vzhled je totiž často pěstována v našich zahrádkách, spolu s ostatními zástupci svého druhu. Zaslouží si však naši bližší pozornost také pro svoje poměrně široké spektrum léčivých vlastností.

Původní oblastí jejího výskytu jsou prérijní oblasti Severní Ameriky. Indiáni užívali Echinaceu především při nejrůznějších poraněních kůže či poštípaní hmyzem, bolestech, vnitřně pak k léčení infekčních chorob.

Zajímavá je především její schopnost zvyšovat odolnost našeho organismu - je tedy vhodná pro všechny, kteří mají sníženou imunitu. Echinaceu můžeme užívat buď jako prevenci v období vyššího výskytu respiračních onemocnění, chřipek a angín, anebo přímo pro zlepšení stavu při již probíhající nemoci.

Osvědčila se také při léčbě žaludečních vředů, hemeroidů a křečových žil. Jako kloktadlo je vynikající při nejrůznějších zánětech v ústní dutině, navíc hojí a mírní bolesti po vytržených zubech. Její zevní užití je vhodné na zanícené, špatně se hojící rány, proleženiny, pooperační rány, jizvy, ekzém či na omrzliny.

V poslední době se začíná využívat i jako podpůrný prostředek při léčbě některých onkologických onemocnění.

Bez zajímavosti jistě není ani její schopnost ve vyšších dávkách tlumit vnímání bolesti i její mírné afrodisiakální účinky.

Zpracovávají se všechny části rostliny, ať již formou čaje, jako obklady, kloktadla či tinktury.Výrobek můžete zakoupit na www.001shop.cz

Související články

Antibiotika nejsou na chřipku!

22.2.2005 00:00

Echinacea neboli třapatka nachová

7.9.2004 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Me by zajimalo, zda je vhodna k uzivani v tehotenstvi. Snad nekdo poradi. Za...
 |  13.11.2006 02:23

četla jsem, že to není vhodný, protože může způsobovat alergie....
monika  |  13.11.2006 17:40

Monika -> dik za zpravu .. to me mrzi, ja jsem ji uzilava vzdy .. a ted nevim...
 |  17.11.2006 05:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *