EU komplikuje prodej bylinných přípravků v ČR

12.2.2015 00:01
Bylinky

Dostupnost bylinných a houbových přípravků ze systémů tradičních medicín na českém trhu ohrožuje unijní legislativa i její následný výklad českými úřady.

Subjekty, které se v Česku věnují tradiční čínské medicíně se obávají, že situaci by mohli dále zkomplikovat změny předpisů, které budou projednávány v Bruselu letos.

Prodej bylinných přípravků v Česku výrazně omezuje unijní nařízení o potravinách nového typu z roku 1997. To mělo původně zamezit přístup obávaných geneticky modifikovaných plodin na unijní trh. V kombinaci se souvisejícím předpisem z roku 2003 však výrazně zkomplikovalo život také prodejcům bylinných přípravků, které se mimo jiné hojně používají v tradiční čínské či indické medicíně.    

Prodejci přípravků z léčivých bylin či hub musí dnes mimo jiné složitě prokazovat, že jimi nabízené přípravky byly na unijním trhu dostupné před rokem 1997 minimálně po dobu 15 let a ve významném množství. To je zejména pro malé české firmy podle nich v řadě případů velmi složité.

V závěru roku 2013 bylo s odvoláním na nařízení z roku 1997 v Česku například zakázáno prodávat v čínské medicíně tradičně po staletí používanou houbu outkovku pestrou, která v tuzemsku běžně roste. Prodejci prý nedokázali doložit požadovanou dobu používání houby, byť se prý používala i v ČR. Houba se v asijské medicíně používá na podporu imunity či jako podpůrné léčivo při rakovinných onemocněních.

Mnoho problematických prvků podle Karla Šimonovského z Československé SinoBiologické společnosti obsahuje také připravovaná novela nařízení o potravinách nového typu. Tu má letos projednat Evropský parlament a měla by začít následně platit v roce 2016. Bylinkáři se mimo jiné obávají, že by se přenesením pravomocí centrálně do Bruselu mohl rozšířit počet nepovolených bylin a hub.

Upozorňují také na nestabilitu právního prostředí. “Ministerstvo zdravotnictví k 20.11. na svých internetových stránkách zveřejnilo seznam přípravků, u nichž si myslí, že by mohly být potravinami nového typu, ale dneska to již na webu není,“ uvedl Šimonovský.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

nejlepší je pravda a láska přece! A přát někomu dobrou noc v půl...
Karle  |  17.2.2015 09:52

Od kdy chce EU dobro pro lidi?
sss  |  21.2.2015 02:36

Evropská unie: "Lidé my chceme vaše dobro!" Lidé: "To my...
!  |  21.2.2015 17:29

proto vám nic nedáme ?? to jsem nějak nepochopila snad proto vám ho...
?  |  21.2.2015 17:32

s delším vedením, kterým je třeba anekdoty vysvětlit, aby je pochopili....
Jsou někteří lidé  |  22.2.2015 12:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *