Heřmánkový čaj pomáhá při cukrovce

31.10.2008 00:00
Bylinky

Pravidelné pití heřmánkového čaje může být dobrou prevencí proti cukrovce II. typu, dále proti ztrátě zraku či nervovým a ledvinovým obtížím. O výsledcích britsko-japonské studie informoval zpravodajský server BBC.


    Podle týmu japonských a britských vědců vývar z této byliny snižuje hladinu cukru v krvi a zabraňuje vzniku enzymu, který způsobuje rozvoj diabetických komplikací. Ve studii zveřejněné v odborném časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry se tvrdí, že tento výsledek zvyšuje naděje na nové léky proti cukrovce.


    "Je třeba dalších výzkumů, než můžeme přijít s pevnými závěry o tom, jakou roli v boji proti diabetickým obtížím hraje heřmánkový čaj," řekla Victoria Kingová z britské organizace Diabetes s tím, že společnost zatím nedoporučuje pacientům navýšit denní dávky tohoto čaje. Vyspělé průmyslové země zaznamenávají nárůst pacientů s cukrovkou II. typu. Ta je často spojována s obezitou.


    Heřmánek je na celém světě mnoho let využíván jako lék proti celé škále zdravotních problémů včetně stresu, nachlazení a menstruačních obtíží.


    Vědci z univerzity v Toyamě, které vedl Acuši Kato, podávali 21 dní heřmánkový extrakt skupině diabetických krys. Poté porovnali výsledky s jinou skupinou hlodavců, která se podrobovala běžné dietě. Hladina glukózy v krvi krys, které dostávaly heřmánek, byla výrazně nižší. Heřmánek u nich zpomalil produkci cukru ve slinivce břišní.


    Testy také ukázaly sníženou činnost enzymu, který pomáhá přeměnit glukózu na alkoholický cukr sorbitol. U lidí postižených cukrovkou II. typu se aktivita tohoto enzymu zvyšuje se stoupající hodnotou glukózy v krvi. Sorbitol se navíc velmi obtížně dostává přes buněčné membrány a často se hromadí v nadbytečném množství v očních či nervových buňkách, kde může zapříčinit vážné problémy.


    "Konzumace zdravě vyvážené diety, pravidelná fyzická aktivita a aplikace předepsaných léčiv zůstává klíčovou cestou pro efektivní kontrolu nad hladinou glukózy v krvi, nad krevním tlakem a tukem v krvi," tvrdí vědci. Dobrá diabetická životospráva podle nich pomáhá snížit riziko vážných zdravotních komplikací, jako jsou srdeční onemocnění, mrtvice či slepota.
    Zdroj: ČTK

Související články

Heřmánek se právem těší dobré pověsti

17.1.2005 00:00

Heřmánek

17.10.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Heřmánek je typickým příkladem podceňované bylinky. Je pro nás tak...
petty  |  14.1.2010 22:31

heřmánek je špica
petr  |  25.11.2010 07:25

ten pán má pravdu opravdu je špica
pavel  |  25.11.2010 07:28

paní květo jak pokračuje léčba
miloš  |  25.11.2010 07:31

Heřmánkový čaj je dobrej a zdravej.
Veronika  |  25.11.2010 10:43

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *