Indická bylina může pomoci diabetikům snížit hladinu cukru

21.3.2008 00:00
Bylinky

Extrakt z byliny Coccinia indica, která roste hojně v Indii, může pomoci lidem s cukrovkou druhého typu ke snižování hladiny cukru v krvi. Ukázala to nová studie indických vědců, kterou přinesl americký časopis Diabetes Care.

Výzkumníci konstatovali, že se Coccinia indica, také známá jako Coccinia cordifolia, široce používá v tradiční léčbě cukrovky, ale žádná hlubší studie lékařského využití této rostliny dosud nebyla provedena.

Vědci v Indii zkoumali vliv byliny na hladinu glykemie na 60 dospělých jedincích s cukrovkou druhého typu, kterou trpí většina diabetiků a která není vrozená, ale pacient ji získává v průběhu života. Rozdělili je na dvě skupiny - jedné podávali extrakt z Coccinie a druhé placebo. Pacienti byli ve věku od 35 do 60 let a jejich dosavadní léčba se omezovala jen na vhodnou životosprávu.

Podle lékařky Rebeccy Kuriyanové a jejích kolegů z Institute of Population Health and Clinical Research v Bangalore byly po třech měsících studie mezi oběma skupinami pacientů zaznamenány výrazné rozdíly v úrovni glykemie, a to ve prospěch skupiny, která užívala indickou rostlinu.

Za 90 dní léčby poklesla celkově hladina cukru v krvi u pacientů užívajících extrakt z Coccinie o 16 procent, zatímco u skupiny, která brala pouze placebo, glykemie klesla jen nepatrně.

Pacienti užívající Coccinii měli navíc na závěr studie po jídle o 18 procent nižší hladinu cukru v krvi, kdežto u skupiny s placebem naopak glykemie po jídle mírně stoupala.

Tato studie ukazuje, že extrakt z Coccinie může působit na snižování glykemie u pacientů s mírnou cukrovkou. Kuriyanová a její kolegové však doplnili, že je ještě zapotřebí dalších studií, aby bylo možné identifikovat mechanismus působení rostliny.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

kde ji sezenu
vita  |  10.1.2009 00:14

Hm, " snižování glykemie u pacientů s mírnou cukrovkou" ???...
Ivan  |  20.4.2017 10:30

Metoda doktora Gersona zcela vyléčí cukrovku typu dvě za týden až dva....
Dr. Gerson  |  20.4.2017 11:35

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *