Jak se vyznat v nabídce ženšenů?

11.4.2011 00:00
Bylinky

Víte, že existuje sibiřský, korejský, americký a indický ženšen? A jaký je mezi nimi rozdíl? A který by byl právě pro vás nejvhodnější? V článku se pokusíme shrnout hlavní společné a rozdílné účinky ženšenů.

Společný účinek:

Všechny ženšeny patří mezi tak zvané adaptogeny. Adaptogeny jsou přírodní látky, které zlepšují schopnost překonat stresující podmínky psychického i fyzického původu. Pomáhají při léčení nemocí, rekonvalescenci po nemoci, zlepšují schopnost překonat únavu a stres, pomáhají zvýšit vytrvalost, zlepšit paměť a koncentraci. Zvyšují odolnost proti infekci a nádorům. Urychlují hojení a regeneraci, zpomalují stárnutí a degenerativní pochody. Harmonizují funkce organismu.

Rozdíly v účincích:

Korejský ženšen (čínský, asijský) - tento ženšen má vědecky ověřené pozitivní účinky na poruchy erekce. Dále se doporučuje při mužské neplodnosti, diabetu 2. typu a pro zvýšení atletické výkonosti.

Sibiřský ženšen - eleuterokokus - je užíván především pro svou schopnost zvyšovat atletickou výkonost  a zlepšovat reakce na stres a imunitu

Americký ženšen - Je doporučován při nachlazení, bolesti v krku a pro zlepšení hladiny krevního cukru při diabetu 2. typu.

Indický ženšen - ashwagandha - dokáže v kombinaci s boswéllií, kurkumou a zinkem tlumit bolest a ztuhlost při osteoatritidě, aniž by docházelo k podráždění žaludka jako při užívání nesteroidních antirevmatik. Dále se užívá pro zlepšení imunity.

Přípravek využívající adaptogenní účinky ženšenů: Gold specifics Energy modulator od firmy Solgar

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ŽENŠEN se vůbec nedoporučuje u migreniků,dokáže migrény spolehlivě...
karla  |  4.5.2011 20:14

Dobri den chtěla bych se zeptat jestli nemate něco na myon mam to na...
Monika  |  6.1.2012 15:54

No, pokud vás chytne migréna, která je způsobená zúžením cév, tak...
Mark  |  3.12.2017 16:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *