Korejský ženšen povzbuzuje mužnost

18.11.2010 00:00
Bylinky

Korejský ženšen, latinsky Panax ginseng, též nazývaný jako čínský či asijský ženšen roste na horských svazích a je sklízen většinou na podzim. Využívá se kořen, většinou z rostliny starší šesti let.

Účinky:

Vědecky ověřený účinek při:

Erekční dysfunkci - Korejský ženšen má schopnost zvyšovat libido a udržet erekci. Doporučuje se 900mg 2x-3x denně.

Nedostatečně vědecky ověřené účinky (studie stále probíhají či mají rozporuplné výsledky):

Atletická výkonnost - Dřivější studie naznačovaly, že korejský ženšen může zlepšovat atletický výkon. Jedna studie informovala o nárůstu síly prsních svalů a čtyřhlavého stehenního svalu (kvadricepsu) u necvičících mužů a žen po užívání korejského ženšenu. Doporučené dávkování bylo 2 g práškového kořene denně či 200-400 mg standartizovaného bylinného extraktu s 4% obsahem ginsenosidů.

Imunitní funkce - Korejský ženšen má mnohaletou tradici v čínské medicíně při prevenci a léčbě onemocnění spojených s poruchou imunitního systému. Doporučené dávkování 100mg stndartizovaného extraktu 2x denně.

Zvyšování mužské plodnosti - Jedna předběžná studie zjistila, že korejský ženšen zvyšuje u mužů počet spermií a jejich pohyblivost.  Užívané dávky byly 4g denně.

Stres - Užívání korejského ženšenu podle některých studií zvyšuje pocit pohody a kvality v životě.

Diabetes 2. Typu - Korejský ženšen je v tradiční čínské medicíně užívaný při léčbě cukrovky.

Alzheimerova choroba - Předběžné testy naznačují, že užívání korejského ženšenu významně zvyšuje poznávací funkce v krátkodobém období. Dlouhodobý účinek nebyl prokázaný. Užívané dávky: 4,5 g po dobu 12 týdnů.

Tradiční použítí bez vědeckého ověření:

Chronický únavový syndrom - Adaptogenní byliny jako korejský ženšen mají imunomodulační účinek a mohou podpořit normální fungování hormonální systému.

Nachlazení a bolest v krku -  Adaptogeny jako korejský ženšen mají mít schopnost udržovat optimální fukce tělesných sytémů včetně systému imunitního.

HIV a AIDS - V jedné studii bylo zjištěno, že vařený ženšen má pozitivní účinek na bílé krvinky u lidí infikovaných HIV a zvyšuje účinnost léku AZT.

Infekce - Korejský ženšen podporuje imunitní funkce.

Chřipka - Korejský ženšen by měl mít údajně schopnost zvyšovat odolnost proti viru chřipky.

Rakovina plic - Studie naznačují, že by korejský ženšen mohl prodloužit délku života u lidí s rakovinou plic.

Menopauza - Jedna studie naznačila, že by korejský ženšen mohl ovliňovat psychické příznaky menopauzy jako depresi a úzkost.

Diabetes 1. typu - V tradiční čínské medicíně se korejský ženšen užívá při léčbě cukrovky.

Zdroj: Solgar

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A může se kombinovat s argininem?
Holz  |  20.11.2010 20:00

Proč by nemohl...
Ferry  |  10.12.2013 00:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *