Kořen života - Ženšen

4.12.2002 00:00
Bylinky

Tato legendární rostlina byla od nepaměti používána pro své unikátní účinky na lidský organismus. Zpočátku pouze čínští císaři a nejvyšší šlechta měli výsadní právo vlastnit kořeny žen-šenu., kořeny byly několikanásobně vyvažovány zlatem a používány také jako dary jiným vládcům při diplomatických jednáních. Přirozený areál výskytu žen-šenu se nachází v severovýchodní části Číny, v jižní části Dálného východu a v Koreji v horské oblasti poblíž města Kesong.

Jedna z mnoha legend vypráví o tom, že žen-šen se zrodil z blesku. Když blesk udeří do průzračné vody horského pramene, ten se ztratí pod zemí a na jeho místě vyroste kořen života - žen-šen, který v sobě tají sílu nebeského ohně.

Také tradiční hledači žen-šenu měli rostlinu ve velké vážnosti a úctě. Hledání mělo svá přesná pravidla - hledač nesměl mít u sebe žádnou zbraň a při nalezení a vykopání kořene postupoval podle starých rituálů. Místo nálezu označil vždy zásekem do stromu, pro případ, že by zde ze semen vyrostly nové rostliny. Podle typu záseku pak mohl další hledač buď nový kořen vykopat, nebo patřil původnímu nálezci. Zřejmě ale už od nepaměti ne všichni dodržovali dané zákony a proto začali hledači kořeny přesazovat do co nejnepřístupnějších míst.

V současné době , kdy žen-šen z volné přírody takřka vymizel a patří na seznam ohrožených druhů, pěstuje se většinou na velkých plantážích za využití nejmodernějších technologií.

Tradiční čínská medicína vždy tvrdila, že kořen omlazuje a prodlužuje lidský život. A co na to naše moderní vědecké výzkumy? Mnohé studie a analýzy potvrdily většinu tradičních terapeutických tvrzení a zároveň odhalily další důležité účinky této rostliny.

Žen-šen značně posiluje celkovou imunitu organismu, podporuje správnou činnost jater, je výborným antioxidantem - neutralizuje volné radikály, napomáhá předcházet vzniku žaludečních vředů a užívá se při jejich léčení. Velmi dobře také reguluje hladinu krevního cukru, počet bílých a červených krvinek, a napomáhá normalizaci krevního tlaku. Za zmínku jistě stojí i jeho značné protinádorové účinky. Působí jako preventivní ochrana krve a tkání před poškozením zářením, těžkými kovy přijímanými ze vzduchu či z potravy a také před dalšími toxickými činiteli. Vhodný je také při nervovém vyčerpání a hormonální nevyrovnanosti. Je vynikající při odstraňování únavy, zlepšuje činnost mozku a jeho funkce ( paměť, učení, bystrost).
Žen-šen patří mezi nejvýznamější léčivé rostliny světa a může nám přinést kýžené zdraví a spokojenost.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Takzvany severoamericky gingseng se pestuje v Kanade ,prevazne v southwestern...
Ben  |  9.4.2016 14:45

Najlepsie na zdravicko je kazdy den jedno pol deci dobrej domacej vypalenej...
majo299  |  16.1.2018 11:21

Jedinym ucinkem, ktery me na zensenu zajima, je podpora erekce. Zensen taky...
Makiavelli  |  31.8.2018 10:54

u nás to mají ve výprodeji a nikdo to nebere
hm  |  31.8.2018 10:56

Z praxe mohu potvrdit, že ženšen má skvělé účinky na pleť. Zde je...
Androlog  |  31.8.2018 11:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *