Kurkuma jako lék

31.3.2004 00:00
Bylinky

Zlatožluté koření získávané z kořene rostliny Curkuma longa se používá k léčebným účelům minimálně již 4000 let. Kurkuma hrála prominentní úlohu již na začátcích ajurvédy, nejstarší celostní medicíny na světě, jejíž počátky se stanovují kolem roku 2000 př. n.l. Kurkuma podporuje funkci vnitřních orgánů, čistí krev i pomáhá ochraňovat kůži před kožními chorobami.

Kurkuma (sanskrtsky Haridra) neboli indický šafrán byla v ajurvédské medicíně pokládána za hlavní prostředek k nastolení dobré funkce jater. Později bylo zjištěno, že ještě lepších účinků je dosahováno při kombinaci kurkumy s jiným kořením, a tak po pečlivém experimentování vznikla skupina koření nazývaná kari koření, které obsahuje kromě kurkumy černý pepř, kajanský pepř, kmín, koriandr, pískavici a další koření.

Oblíbenou kombinací k léčbě jaterních potíží byla v tradičním indickém léčebném systému též kombinace zázvoru a kurkumy. Zázvor zrychluje krevní oběh a tím zajišťuje urychlenou dodávku kurkumy do jater.

Kurkumu ajurvédští léčitelé používají i jako prostředek posilující žaludek.

K neutralizaci otravy po uštknutí hadem či pavoukem se v Indii pije tento nápoj: 3 polévkové lžíce hrubě nasekaného kořene kurkumy se vloží do mixéru s půl šálkem vody a dvě minuty se mixuje. Pro zlepšení chuti se může smíchat se sklenicí mrkvové či rajčatové šťávy. Po přidání mouky se vytvoří pasta, která se přikládá na místo kousnutí.

Silný čaj z kurkumy, kdy se kořen vaří 15 minut, lze využít jako prostředek při občasných teplotách nebo otocích způsobených požitím nevhodné vody či jídla. Pokud se tímto roztokem omývá kůže, pomůže to odstranit parazity.

Ženy a dívky si v některých částech Indie oplachují tvář ve vodě s kurkumou. Kurkuma zanechává zlatavou zář a chrání pleť před akné a podobnými kožními problémy, reguluje totiž činnost mazových žláz, zlepšuje prokrvení, podporuje tvorbu kolagenu a tím přispívá k regeneraci kůže.

V dnešní době je kurkuma pro své účinky využívána v Asii i v kosmetické průmyslu. Například v nabídce největší ajurvédské kosmetické firmy Shahnaz Herbals naleznete kurkumu v hydratačním krému Shaqueen určeném pro všechny typy pleti včetně pleti smíšené, kurkumovém čistícím krému Shadew, který chrání před vysušujícími účinky chlorované vody či v krému proti celulitidě.

Kurkuma má své působení i na psychiku člověka. Údajně pomáhá proti snílkovství, dennímu snění a nedostatku vztahu k přítomnosti.

Kurkuminoidy - látky zodpovědné za žluté zbarvení kurkumy jsou uznávanými antioxidanty, které pomáhají chránit náš organismus před negativním účinkem volných kyslíkových radikálů. Mají být 5x účinnější než vitamín E.

Kurkuma patří mezi přírodní antibiotika s protibakteriálním a protivirovým účinkem.

Použité zdroje: Dr. John Heinerman - 7 báječných přírodních léků, internetové zdroje, Shahnaz Husain - The book of absolute beauty

Bezbolestná, přírodní cesta k pevné a bezchybné pleti

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý večer, slyšel jsem, že je kurkuma velmi léčivá nevíte, jak je...
Andreas  |  23.9.2014 22:23

Tak máš rakovinu prsu nebo infarkt?
?  |  23.9.2014 22:30

A už víte jak jste na tom s penězi? já už to vím a je to skvělé :)...
Jana  |  25.9.2014 15:41

Kurkuma je vážně proti infarktu dobrá prevence. Senzycol byl doporučen i...
Anna  |  15.10.2014 14:31

Dealerko, ty jsi všude.
.  |  15.10.2014 16:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *

reklama
reklama

reklama

Poslední aktivní témata diskuse

Koupím Rivotril! - komentáře

Komentářů: 69 | Poslední komentář: 25.10.2014 20:46

Sortis má zřejmě více vedlejších účinků než podobné léky - komentáře

Komentářů: 82 | Poslední komentář: 25.10.2014 18:14

Svědění a pálení konečníku - komentáře

Komentářů: 174 | Poslední komentář: 25.10.2014 17:44

Pročistěte si přirozeně své plíce - koment·¯e

Komentářů: 2 | Poslední komentář: 24.10.2014 20:56

Kovová postel - komentáře

Komentářů: 1 | Poslední komentář: 24.10.2014 20:44


Posílání novinek

Nechte si posílat novinky o dění na našem serveru.

SOLGAR
   
Kde jste: Hlavní stránka > Bylinky > Kurkuma jako lék

registrace | přihlásit se