Léčivé vlatnosti dubu

27.11.2008 00:00
Bylinky

Kůra, nejúčinnější část dubu, se sbírá na podzim. Obsahuje velké množství tříslovin, jež působí svíravě na cévy a tkáně.

Již po dlouhá staletí se odvar z dubové kůry užívá k léčení zánětů a tlumení bolestí. Třísloviny dokážou zastavit nejen vnější, ale i vnitřní krvácení. Proto se odvar podával při onemocněních trávicího ústrojí, hemoroidech, krvácení do střev, silné menstruaci a proti průjmů. Odvar z dubové kůry se podával jako první pomoc při otravách jídlem. Působil ovšem jen tehdy, dokud se toxické látky nacházely v žaludku. K vnějšímu užití se užívá kůra z mladých větví slabších než palec. Z usušené kůry se připravuje odvar, jenž má mnohostranné využití - je vhodný ke koupelím, výplachům, obkladům, k omývání hnisajících ran, mokvavých ekzémů, k ošetření spálenin, bércových vředů a hemoroidů. Používá se rovněž jako ústní voda a kloktadlo.

V lidovém léčitelství měl dub široké využití: při pálení žáhy si postižený položil na jazyk dubový lístek, čímž vyvolal slinění. Když slinu polkl, začalo pálení ustupovat. Nálev z dubového listí přidaný do koupele prohříval prochladlé končetiny. Léčivé vlastnosti mají i duběnky, malé útvary, které na listech vznikají poté, co na ně žlabatka duběnková naklade vajíčka. Naši předkové duběnky užívali k léčení tyfu, rozdrcené se přikládaly na krvácející rány. Z duběnek se vyrábí tinktura proti krvácení dásní a mast na hemoroidy.

Čaj z dubové kůry
Zalijeme 1 čajovou lžičku drobně pokrájené kůry 200 ml studené vody, 10 minut vaříme a poté scedíme. Pijeme 2 x denně po malých doušcích. Odvar pomáhá při chronických zánětech ledvin, při zánětech střevních či žaludečních sliznic, při krvácení do žaludku, krvavém kašli, otravách, ale také při žloutence nebo jiných onemocněních jater.

Koupel s dubovou kůrou
Přelijeme 1 kg kůry z mladých větví 2 až 3 1 vody a vaříme asi hodinu na mírném ohni, poté scedíme a vlijeme do připravené koupele. Doba koupele nemá překročit 20 minut, na koupel nohou stačí 15 minut. Léčí anální pištěl a hemoroidy, vředy, ekzémy a obtížně se hojící rány. Vždy dbáme na to, aby hladina vody byla níž než srdce!

Kloktadlo
Vaříme 20 minut 2 polévkové lžíce kůry v 500 ml vody a poté pečlivě přecedíme. Kloktáme několikrát denně. Pomáhá při zánětech ústní dutiny, krvácení dásní a kataru hltanu.

Obklady s dubovou kůrou
Přelijeme 2 polévkové lžíce kůry 250 ml studené vody, vaříme 10 minut a poté slijeme. Užívá se k ošetření ran. K odstranění bradavic přikládáme obklady po dobu několika týdnů.

Zdroj: Pavel Váňa - Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla, nakladatelství Eminent

Související články

Žaludová káva

22.12.2008 00:00

Léčivé síly smrku

20.11.2008 00:00

Naši starší bratři a sestry - Stromy

13.7.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Kvalitní přírodní medicína která je pouze z přírodních prvků jak...
jan lustig  |  17.5.2010 14:26

samozrejme leciva sila ruznyhch esenci dubu je jedna z neljlepsich vubec...
jan lustig  |  17.5.2010 14:28

Dostat dubovou palicí přes hlavu vyléčí pocit nadřazenosti.
Ironik  |  17.5.2010 16:11

Tak toto je na dubovou palici, jedině to vyléčí Vaši touhu po korunkách
Agáta  |  14.1.2012 03:20

penize jsou u vas na prvnim miste,jak ubohe.jste horsi nez Kalousek
penizky  |  14.1.2012 09:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *