Netřesk střešní - léčivá skalnička první pomoci

3.7.2009 00:00
Bylinky

Netřesk střešní, latinsky Sempervivum tectorum je velmi častá ozdoba suchých zídek, skalniček i květináčů na terasách. Málokdo však ví, že tato skalnička obsahuje podobné látky s hojivým účinkem jako Aloe vera. K léčení se používá list nebo vylisovaná šťáva.

 

Čerstvá netřesková šťáva jako lék při nemocech uší: Netřeskové listy rozdrtíme v porcelánovém lékárenském hmoždíři a do šťávy namočíme vatový tampon, který vložíme do ucha při nedoslýchavosti, zvonění v uších. Při ušních zánětech u dětí nakapeme 2-3x denně do ucha několik kapek čerstvé šťávy.


Čerstvá netřesková šťáva pro zevní použití bradavice, kuří oka, záněty v ústní dutině ústní a krku a na spáleniny: Bradavice a kuří oka potíráme podle potřeby, pro kloktání použijeme kloktadlo z šalvěje či řepíku a přidáme do něj 2-3 lžičky řerstvé netřeskové šťávy, používáme vychlazené podle potřeby.


Chladivá netřesková mast na pohmožděniny, modřiny a drobné rány: Pomačkané listy netřesku vaříme s čistým vepřovým sádlem tak dlouho, až se šťáva vypaří. Pak přefiltrujeme, plníme do kelímků od krému a necháme vychladnout a zatuhnout. Použít lze i jiný tuk - kokosový nebo bambucké máslo, který se dá zakoupit v čisté podobě. Hotovou mast uchováváme v chladničce.


4. Rychlá první pomoc venku v přírodě při požahání kopřivou, poštípání hmyzem, na popáleniny, modřiny a drobné rány: Z netřeskových listů sloupneme tenkou slupku, aby se uvolnila šťáva, a použijeme jako obklad na postižené místo.


5. Chladivý nápoj z netřesku při horečce a zahlenění horních cest dýchacích:
Do sklenice čisté vody vložíme několik omytých čerstvých lístků netřesku a necháme louhovat nejméně 1 hodinu, přidat lze i oloupanou salátovou okurku. Scedíme a pijeme vychlazené podle potřeby, nejvíce 3 sklenice denně, ne však v těhotenství, při kojení a pro malé děti.


6. Osvěžující chladivá pleťová voda s netřeskem a okurkou po spálení pokožky sluncem:
Stejným postupem jako nápoj připravíme vylouhováním netřesku a salátové okurky i pleťovou vodu a obklad na pokožku spálenou od slunce.

Zdroj: Magdaléna Staňková - Krohnová - Bylinky pro děti a maminky, nakladatelství Grada

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

[url="http://www.cf8.com.cn/adgpfxrj.html"]股票分析软件[/url]...
ddd  |  13.6.2010 08:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *