Pozor na bylinky!

24.4.2000 00:00
Bylinky

V poslední době, kdy lidé začínají být rozčarovaní z vedlejších účinků vyráběných léčiv, se plno lidí začíná opět léčit přírodně. Doba, příroda, lidé i jejich nemoci se však změnili a léčba bylinnými čaji, výluhy a preparáty nemusí být již tak účinná, pro někoho může být dokonce nebezpečná.

Bylinná terapie či fytoterapie má svou mnohaletou tradici. Dříve každá vesnice měla svou babku bylinkářku, která dokázala najít tu správnou kytičku na kdejaké bolení těla či duše. S rozvojem chemie a farmaceutického průmyslu se na nějaký čas pozapomnělo na léky z přírody.

Přibývá lidí, kteří trpí rozličnými alergiemi. Ti by měli být opatrní při užívání bylinkových čajů či rostlinných preparátů. Například heřmánek, působící protizánětlivě, může u lidí vyvolat alergickou reakci. Zejména lidé alergičtí na pyl ambrózie by se mu měli vyhnout. Pacienti reagující na pyl břízy by si měli dávat pozor, zda v bylinných přípravcích není obsažen jablečný pektin či příchuť kiwi, které obsahují bílkoviny prokazující zkříženou reaktivitu s březovým pylem. Lidé reagující alergicky na různé potraviny, by si měli před zakoupením potravinových doplňků přečíst etiketu, kde je uvedeno úplné složení přípravku. Je možné, že nějaká potencionálně alergizující látka je do bylinného či vitamínového preparátu přidána.

Pokud užíváte nějaké léky, měli byste se vždy poradit s ošetřujícím lékařem o doplňkovém užívání bylin kvůli možným vzájemným reakcím. Některé bylinky mohou mít též nežádoucí vedlejší reakce. Například kořen lékořice používaný k léčbě kašle a bronchitidy může vyvolat deficit draslíku, zadržování tekutin v těle a zvýšení krevního tlaku. Třezalka může vyvolat fotosenzitivitu. Efedra užívaná při léčbě astmatu a pro snižování váhy, může vyvolat těžké psychické poruchy.
Na užívání bylin by si měli dávat pozor všichni, kdo trpí onemocněním jater, ledvin či vysokým krevním tlakem. Podle makrobiotiků, snažících se o rovnováhu energií JIN a JANG, je dokonce pro většinu současné populace léčba bylinami nevhodná.
Energie bylinek je totiž typu JIN a většina současných onemocnění je právě způsobeno přemírou jinové - expanzivní, dilatující, uvolňující energie. Mezi jinové faktory vyvolávající současná onemocnění patří cukr, bílá mouka, mléko, alkohol, káva, přemíra ovoce, umělá sladidla, sladké nápoje, ostrá koření, chemické konzervační látky a ochucovadla, drogy, dusičnany, záření , nedostatek pohybu?Bylinky mohou zdravotní stav lidí jinové konstituce ještě více zhoršit. Naši předkové naopak trpěli nemocemi z přemíry stahující jangové energie ( pohyb na vzduchu, těžká fyzická práce, konzumace masa, celých obilných zrn?). Pokud onemocněli, jinová energie bylinek jim přinesla úlevu.

Pokud se rozhodnete bylinné preparáty užívat, kupujte je raději od renomovaných firem, kde budete mít větší jistotu, že nejsou kontaminovány olovem, rtutí, arsenem, pesticidy či insekticidy. V současné době, kdy je životní prostředí znečistěno, je důležité, odkud rostliny využívané pro léčbu pocházejí. Terapii vždy konzultujte s odborníkem.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ještě, že ty babky kořenářky ještě dnes existují. Jasné, že se to...
Přesně tak...  |  7.5.2011 16:17

a divili byste se, kolik rodinných příslušníků lékařů si poctivě...
Lukáš  |  13.5.2011 20:55

Ano,bylinky mi hodně pomohli,pomáhají a pomáhat budou,taky moc děkuji za...
Dalibor  |  30.6.2011 17:51

stačí denně pár rychlých kliků a za několik měsíců máte tisícovku...
hezký den  |  30.5.2013 07:49

Souhlas, taky tam chodím :-D Maximální spokojenost!
Jana  |  2.3.2015 15:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *