Pozor na bylinky!

Pozor na bylinky!

24.4.2000 00:00  |  Bylinky

V poslední době, kdy lidé začínají být rozčarovaní z vedlejších účinků vyráběných léčiv, se plno lidí začíná opět léčit přírodně. Doba, příroda, lidé i jejich nemoci se však změnili a léčba bylinnými čaji, výluhy a preparáty nemusí být již tak účinná, pro někoho může být dokonce nebezpečná.... celý článek

Komentářů: 26 | Poslední komentář: 3.3.2015 08:41

Komentáře

reagovat 26.4.2001 15:10 - Jirka

Přátelé,
pokud mi je znamo, vzdy se pojem JANG pouzival ve vztahu k EXPANZIVNI energii a JIN opacne. Autor clanku se bud preklepl nebo velice neznale pouziva zasadni pojmy.
Jinak s nim musim souhlasit, ze neznale pouzivani bylin (podle radoby prirucek o zdravi) muze velice rozhodit rovnovahu energii. Kazdy by se vsak mel zacit ridit svoji intuici a kdyz ne, aspon si pak vzit ze sve situace pouceni - vzdyt je to CESTA, ktera na formuje a my jsem s ni radi souhlasili.

S pozdravem, Jirka.

reagovat 19.11.2002 15:02 - jipe

Konečně zase jeden z článků na Doktorce, které mají hlavu a patu. Dlužno snad jen podotknout, že pokud budete dodržovat makrobiotické stravovací principy, nebudete vůbec vědět, že nějaká alergie existuje. Z tohoto důvodu vám také odpadnou starosti, zda si nějakou bylinkou můžete uškodit. Naučíte se rovněž, že byliny lze používat i jiným způsobem, než jen ve formě pití čajů, užívání tinktur a podobně.
Klasifikace energií JIN a JANG je v článku uvedena správně, protože makrobiotika pracuje s energiemi z hlediska struktury, kterou vytvářejí, což je něco naprosto odlišného, než s jakou formou energií je uvažováno v medicíně čínské. O této problematice existuje i u nás dostatek literatury. Je zajímavé, že ani renomovaní znalci čínské medicíny, kteří studovali většinou přímo v Číně, o odlišném pojetí energií v makrobiotice nevědí - viz např. Vladimír Ando: Dětská akupresura str.18 a 19. Pokud se náhodou jedná o poznámku recenzentky MUDr. Marie Kyralové, tak se omlouvám. V literatuře, která není "oborově" vyhraněna, by tedy bylo dobré vždy uvádět, v jaké spojitosti se o energiích JIN a JANG hovoří, jinak může docházet při léčbě k velmi nemilým komplikacím. jp

reagovat 13.7.2006 19:23 - Světlana

V článku "Pozor na bylinky!" píšete: poraďte se s lékařem. Prosím Vás, s jakým lékařem? Moje zkušenosti cituji: "... na půdě této kliniky se bylinami nikdy léčit nebude. Je to nevědecké." Zato vědecky "léčili" pacienta na plicní klinice 6! druhy ATB - inf. zánět plic. Jelikož pacienta dovedli na práh smrti, nosila jsem mu bylinný čaj, který pil 1l denně. 4. den se jeho stav zlepšil a postupně se uzdravoval. A to si dovolil na půdě kliniky tak nevědeckým způsobem!!! Ve své praxi jsem se setkala pouze s JEDNOU !!! lékařkou, která projevila o metody naturální mediciny zájem a ochotu prostudovat materiály s tématem související. Takže si ze své zkušenosti troufám tvrdit, že není lékařů, kteří by znali fytoterapii, pokud se ji sami samostudiem neučí. A navíc mě přímo děsí jejich arogance a ješitnost, s jakou s pacienty jednají. Stále přetrvává nadřazenost lékaře nad pacientem, zastrašování pacienta, když nebude poslouchat, atd. Odkazuji všechny, kdo tento příspěvek čtou na články zdravi.doktorka.cz/obchodovani-nemocemi, kde vyjímečný MUDr. Mathias Rath a kol. žaluje farmaceutické společnosti. Proč, pochopí každý z obsahu. Pro upřesnění - pracuji jako terapeut mimo resort zdravotnictví 15 let a jsem denně ve styku s nemocnými lidmi, i reakcemi lékařů na fyto léčbu. Většinou slyším odpovědi: no můžete, to vám neublíží, nebo ještě "chytřejší": ale prosím vás, to je jen tahák na peníze. Užívejte léky a jezte víc zeleniny a budete zdraví. Proto se znovu ptám autora článku: Prosím s jakým lékařem konzultovat užití bylin? Znáte-li někoho konkrétně, dejte mi prosím spojení. Velmi ráda bych s takovým lékařem spolupracovala, jelikož mám k dispozici velmi silné byliny v čisté formě a klienti se po nich skutečně uzdravují - k možné nelibosti farmaceutických firem či dealera farmak, nedej bože ošetřujícího lékaře v jedné osobě. Závěrem ještě poznámka - snažím se být objektivní, vím, že ne všichni lékaři takoví jsou, přesto se s výše popsanými "odbornými radami" setkávám velmi často. Sama jsem si vědoma vlastní odborné nedokonalosti a stále se učím. Kdybych se mohla učit od lékaře, pomohlo by to nejen mě, ale i desítkám mých klientů. Prosím odpovězte na adrese: skusova"seznam.cz S pozdravem a přáním pevného zdraví Světlana K.

reagovat 14.7.2006 17:08 - zaplos

Souhlas je to tak Svetlano mam stejnou skusenost.Arogance,nadrazenost,jesitnost.

reagovat 17.7.2006 21:56 - bylinkar- hobbysta

svetlano chtel bych te poprosit, zda by ses nemohla se svymi zkusenostmi s bylinkama podelit s ostatnimi co je tento zpusob alternativni lecby zajima na diskusi bylinky-lecive rostliny. k teto diskusi se jen tak nekdo nedostane. diky moco me snaze pomahat si pri nemoci prostrednictvim bylin vi z meho vyctu doktoru jen ma revmatolozka, ktera me v tom podporuje. jinak nazor ostatnich lekaru naznam, ale moc by me zajimal.

hodne uspechu bylinkar

reagovat 23.7.2007 16:11 - Jana

Vše co říká Světlana je pravda. Mám s tím též takově zkušenosti.Proto,když jdu doktorovi o takových věcech nemluvím.A to je chyba,protože oni si pak myslí,jak dobře neléčí.Proto tam radší nechodím,co užívám byliny nepotřebuji je.Před rokem potkala tchyní mozková mrtvice,moc jí naděje nedávali.Muž jí nosil denně 1a1/2l sayonary a bábrdle najednou zazrakem kvetla.Během pobytu byl za mužem doktor copak to mamince dáváme pít,že se tak rychle uzdravuje.Myslím kdo si chce opravdu pomoc nevěří chemii,ta Vás nevyléčí.

reagovat 2.9.2007 11:55 - Michal

Musím dat za pravdu Světaně.Vyrabím totiž jitrocelový extrakt v olivovem oleji nebo v masti, který hojí popaleniny bezbolestně a 2x rychleji než to, co má medicína a když jsem utrpěl popaleninu II. stupně a přišel jsem na ošetření na urazovku, když už jsem si sám ošetřil tuto popaleninu svoji masti, tak mi vynadali, že kdo mi to dal tu mast na popaleninu, že to musí se vyčistit a když jsem nedovolil, aby očistili od moji masti tuto popaleninu a trval jsem na tom, mi musí dat na to jenom tu mojí mast, tak mě odmitli ošetřit, ale když jsem trval na tom, že též mám nějaké práva a sám jsem si tu popaleninu namazal svoji masti, tak nakonec doktorka řekla sestřičce ať mi na to da obvaz. Když to nabídnu doktorům, tak většinou se nad tým pousmějou a mavnou rukou, ale všichni doktoři jsou takoví,jsou i vyjimky, jedna doktorka,které jsem to nabidnul tak si ihneď vzala a řekla, že doktor má tisíc možnosti jak to vyskoušet a divila se tomu, to většina doktorů odmita vyskoušet, třeba na nevyléčitelných připadech, tato mast totiž léčí i teměř 100% bércové vředy těžce hojící se rany, paradentózu i hemoroidy a ekzémy. Ale stejně se chovají i paciennti, kteří trpí těmito nemocemi pouze asi 5% to vyskouší, jedině když mu to doporučí ten, kdo již se s tím vyléčil tak to už se k tomu hlasí.

reagovat 30.12.2007 11:53 - Jaroslav

Ty HOBISTO já ten tvůj dotaz převedu:ZDĚL MI RECEPTURU AT´ MOHU RÝŽOVAT

reagovat 30.12.2007 13:23 - Michal

Samozřejmě, že recepturu nemohu sdělit, jde o moji vlastní recepturu, která je mým vyrobním tajemstvím, ale mohu Ti poslat vzorek na vyskoušení, ale uspokojit větší poptavku teď nemohu, již nemám žadné zasoby, až od května, až poroste jitrocel. Mail: sulic"seznam.cz, tel. 591127967

reagovat 30.12.2007 13:32 - J.K.

Michale děláš i Janův olej?

reagovat 30.12.2007 13:43 - Anička

prosím,bylinky nejsou elixír nesmrtelnosti,tím neříkám,že nepomůžou.Když se spojí lékař a bylinkář,tak to je nejlepší,že si člověk neuškodí,protože bylinky nelze míchat jen podle návodu laika.Uznávám juvenologii na farm.Karlově univerzitě.Znám i odborníka bylinkáře.Bylinky předepisuje každému na míru a to 7bylin různých,to už je odborník,neotráví nikoho.Lékař je studovaný erudovaný odborník,také jim nepohrdejte!algifen,ATB ajiné,vám nepředepíše babka kořenářka.Nenechte se oblbovat,dnes hodně lidí mají zaručený úspěch bylinkami,ale vědí,že placebo také pomáhá,když tomu věříme!!!Moji maminku málem zabila léčitelka,která ji dala tinktury z bylin a nařídila vysadit léky na astma bronchiále.Mamka pak docházela na infůze a lékařka!!!!!ji zachránila.Takže opatrnost je nutná!!Lékaři jsou na prvém místě,bylinky jako podpůrná léčba za nima.Nebýt lékařů,tak si úpřimně dejte ruku na srdce,jak bychom řešili,infarkty,mrtvice,zápaly plic apod?Jo a jing a jang,neboli čakry,nezná věda,leda ta okultní a to už je jiné téma.

reagovat 9.10.2008 14:39 - Milunka

Mám kalendář "vaříme ve znamení MĚSÍCE ",kde je na každý den napsané, jaké čaje se mají pít. Držím se toho, navíc piju zelený čaj dovezený z Tunisu.Dělají mi dobře.Kávu nepiji, mám problémy s ledvinami a vůbec mi nechybí.

reagovat 10.10.2008 23:45 - Marie

Kdyz nevim kudy kam do bylinne poradny pospicham. Poradi,caj vyberou jen pro mne,na miru. Vlkova 34, Praha 3, tel.222720845. JO,JO! Bylinky neni dobre ordinovat si sam,kazdy jsme jiny,tak i puvod/zaklad nemoci muze byt u kazdeho jiny.Sousedka pila vecne koprivu,az ji zacaly bolet klouby. Moc jinak nepila,kopriva ji hodne odvodnovala.A kde neni voda,neni zivot.....

reagovat 16.2.2009 11:53 - Renáta

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat jestli náhodou někdo nemá zkušenost s bylinkou zvaná šišák bajkalský.Dlouhodobě užívám antidepresiva a tato bylinka mi byla doporučena místo nich.Začala jsem tyto přírodní kapky užívat společně s antidepresivy ale nejsem si jistá jestli je to dobře.Moje lékařka je toho názoru ať klidně beru oboje,protože se jedná JEN o bylinku.Děkuji za odpověď.

reagovat 17.2.2009 23:21 - Bětka

Než si začnete dělat bylinkový čaj, přečtěte si na krabičce či letáku, v kterých případech se nedoporučuje.Známá mi přinesla třezalkový čaj, pak mi došlo proč.Původně ho koupila své dceři a pak si přečetla, že třezalka se nesnáší s léčbou deprese, kterou její dcera trpí.A pozor na denní pití lahodného mátového čaje, má vliv na tvrdnutí jater.Ono se řekne, bylinky, ale naštudujte si, co kdo může.Ale i tady platí pestrost a střídat druhy.

reagovat 19.3.2009 18:06 - Bobr

Bylinky, zlaté bylinky. Tam kde je studovaný felčar v koncích se svým moudrem mě zachtánily zlaté bylinky. Blahořečím babkám kořenářkám a těm, kteří jejich moudra byli ochotni a schopni přenést do této zoufalé doby. Vděčný a konečně KONEČNĚ!!! zdravý Bobr.

reagovat 11.5.2009 11:55 - Libor

pit celej rok jednu bylinu je velka chyba. Většinou staci 1 mesic, at už jde o boreliozu, alergie apod.

reagovat 7.5.2011 10:51 - Salviaguru

"Efedra užívaná při léčbě astmatu a pro snižování váhy, může vyvolat těžké psychické poruchy"

Efedra je již dlouho zakázána..Kontaminace je díky neustálým kontrolám pěstilelů,dovozců a prodej-ců SZPI a MZCR téměř vyloučena..

Autor šíří naprosto zbytečnou paniku. Celkově mi nepřijde článek moc erudovaný.

reagovat 7.5.2011 12:59 - Johan

Bylinky, zlaté bylinky. Tam...

řeks to dobře, Bobře.

reagovat 7.5.2011 16:17 - Přesně tak...

řeks to dobře, Bobře.

ještě, že ty babky kořenářky ještě dnes existují. Jasné, že se to doktorům nelíbí, z toho procenta, jako od firem vyrábějící léčiva, nemají, tak to haní. Stejně jako u všeho ostatního platí i u bylinek, všeho s mírou. Ale než po lécích, raději sáhnu po těch bylinkách.

reagovat 13.5.2011 20:55 - Lukáš

ještě, že ty babky...

a divili byste se, kolik rodinných příslušníků lékařů si poctivě chodí pro bylinky a dává přednost přírodní léčbě. Stejně tak jako pilulky nemůžeme baštit jako Lentilky, podle barvy a nálady, ani bylinky si nemůžeme namíchat jen tak od oka. Je to rovněž lék .Měl by je určit dobrý diagnostik. Protože každý organismus reaguje trochu jinak i při stejném onemocnění. A to je ten kumšt dobrého lékaře i dobrého léčitele. Díky Přírodě za bylinky....

reagovat 30.6.2011 17:51 - Dalibor

a divili byste se, kolik...

Ano,bylinky mi hodně pomohli,pomáhají a pomáhat budou,taky moc děkuji za lidi,kteří bylinkám rozumí a vědí,jak je použít.

reagovat 30.5.2013 07:49 - hezký den

stačí denně pár rychlých kliků a za několik měsíců máte tisícovku v kapse a ta se třeba na laktobacilky hodí zkuste, je to super http://www.ermail.cz/link/cmNa7CaY77NclXaVCAJmj72ecclTelXe

reagovat 2.3.2015 15:09 - Jana

Kdyz nevim kudy kam do...

Souhlas, taky tam chodím :-D
Maximální spokojenost!

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ještě, že ty babky kořenářky ještě dnes existují. Jasné, že se to...
Přesně tak...  |  7.5.2011 16:17

a divili byste se, kolik rodinných příslušníků lékařů si poctivě...
Lukáš  |  13.5.2011 20:55

Ano,bylinky mi hodně pomohli,pomáhají a pomáhat budou,taky moc děkuji za...
Dalibor  |  30.6.2011 17:51

stačí denně pár rychlých kliků a za několik měsíců máte tisícovku...
hezký den  |  30.5.2013 07:49

Souhlas, taky tam chodím :-D Maximální spokojenost!
Jana  |  2.3.2015 15:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *