Rakytník řešetlákový - k očistě organismu i podpoře imunity

3.4.2002 00:00
Bylinky

Tato velmi zajímavá rostlina se původně vyskytovala v Sibiřské oblasti okolo Altaje a Zabajkalska, dále jsme se s ní mohli setkat v Mongolsku a v Číně. V současné době je rakytník (Hippophaë rhamnoides) rozšířen téměř po celé Evropě.

Rakytník má značné biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, je velmi vhodný při rekonvalescenci. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, stimuluje činnost jater a plic, reguluje krevní oběh.

Vynikající je pro očistu organismu od toxických zplodin, dále rozpouští hleny, zlepšuje stav kloubů při revmatismu, vykazuje i protinádorové účinky. Plody rakytníku jsou přirozeným koncentrátem všech nejdůležitějších vitamínů.

Všeobecně nedoceněný zůstává rakytníkový olej . Uvádíme alespoň některé jeho účinky. Olej z rakytníku má vysoce regenerační schopnosti, jedná se o biogenní stimulátor, který především ovlivňuje růst tkání při poškození kůže a sliznic. Má také značné baktericidní účinky. Významný je i obsah vitamínů - hlavně A, C a E a další.

Při vnitřním užívání pozitivně ovlivňuje činnost jater, pankreatu, snižuje sekreci žaludečních šťáv, podporuje hojení žaludečních a dvanácterníkových vředů, zlepšuje peristaltiku a velmi dobře působí i při hemeroidech. V neposlední řadě také výrazně posiluje imunitní systém zvláště u dětí.

Při vnější aplikaci je vynikající při termických i chemických popáleninách, ale také při omrzlinách a při ozařování. Zajímavá je i jeho schopnost tlumit bolest při naraženinách. Vhodný je jako podpůrný prostředek při léčbě řady kožních onemocnění (ekzémy,alergie aj.).

Značný význam má i v gynekologii, např. při léčbě eroze poševního hrdla, nebo poškozené poševní sliznice.

Velké množství vitamínů a dalších aktivních látek má také své nezaměnitelné místo při aplikaci oleje do koupele nebo po sprchování, kdy zamezuje vysušení pokožky a zlepšuje její kvalitu.

Pro jeho výborné účinky ho lze doporučit k pravidelné péči o pokožku od malých dětí až po seniory.

<.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Recepty dobrý, jen toho cukru se mi zdá zbytečně moc - škoda rakytník...
Jana  |  25.10.2009 07:11

Někde jsem četla, že varem ničím vytamíny a tak jsem dělala sirupy za...
Eva Divácká  |  2.11.2009 15:35

Právě probíhá soutěž o nejchytřejší stát Evropy a zúčastnit se...
Martinka  |  3.11.2009 14:16

Dobrý den, jaké množství lístků sušeného rakytníku dát na...
Petra  |  20.8.2010 10:22

Někdo my jednou poradil abych pila každý večer šálek toho čaje na...
Ivana  |  20.8.2010 13:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *