Sběr léčivých bylin

14.2.2011 00:00
Bylinky

Předpokladem sběru léčivých bylin je jejich znalost. Jestliže byliny známe, záleží na tom, abychom je sbírali ve správný čas, na správném místě a správným způsobem.

 

Zkušenost ukazuje, že nejlepší léčeb­né účinky mají čerstvě natrhané byliny, které jsou u těžkých onemocnění také nezbytně nutné pro úspěšnou léčbu. Čerstvé byliny si můžeme sami natrhat od časného jara, někdy již od konce úno­ra, až do listopadu. Některé najdeme dokonce i během zimy pod sněhovou po­krývkou, pokud si zapamatujeme jejich stanoviště (např. vlaštovičník).

Na zimu si vytvoříme nepříliš velkou zásobu sušených bylin. Nasbíráme je přitom v době, kdy mají největší obsah účinných látek.

U květů je to na začátku kvetení - u listů před květem a během květu. Ko­řeny vykopáváme brzy na jaře nebo na podzim. Plody sbíráme v době zralosti.

Přitom dodržujeme následující poky­ny: Sbíráme jen zdravé a čisté rostliny, které nejsou napadeny hmyzem! Byliny trháme za slunných dní, až jsou oschlé od rosy.

Místem vhodným ke sběru jistě nejsou chemicky hnojená pole, louky, břehy špinavých, zamořených vod, že­lezniční náspy a plochy v blízkosti frek­ventovaných silnic, dálnic a průmyslo­vých podniků.

Chraňte přírodu! (Netrhejte rostli­ny s kořeny, nedělejte škody!) Některé rostliny jsou chráněné. Je dost stejně 

účinných léčivých rostlin, které chráně­né nejsou.

Květy a listy při sběru nemačkejte a nepoužívejte plastové sáčky a tašky! Byliny se začnou potit a později při su­šení zčernají.

Zdroj: Maria Treben - Moje léčivé ostliny, nakladatelství Eminent

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tady mají bylinné přípravky vyráběné z ručně sbíraných divoce a...
Magina  |  13.2.2012 04:38

Bylinkám věřím, ale proč je mám pracně někde sbírat, sušit atd.,...
Jindra  |  13.2.2012 08:26

Jindro, sama si bylinky sbírám za prvé proto, že jde o přirozený pohyb...
Šárí  |  13.2.2012 08:52

Nemám nic proti důvodům které uvadíš. Ale jsou lidé, kteří třeba...
Jindra  |  13.2.2012 16:00

Na šumavě :)
Gabriela  |  1.7.2012 11:03

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *