Reklama

7 pozitivních účinků zázvoru na vaše zdraví

Zázvor má kromě širokého použití v kořeněných jídlech a nápojích mnoho pro lidské zdraví prospěšných vlastností.

1)      Zlepšuje trávení a podporuje asimilaci živin v organismu

Vědecké výzkumy potvrdily, že zázvor obsahuje enzymy, které pracují synergicky na podpoře zdravého trávení a usnadňují průchod stravy žaludkem a střevy. Zázvor pomáhá obnovit trávicí rovnováhu v případě vředů, parazitů či nauzei (nevolnosti). Díky enzymatické aktivitě může zvyšit biologickou dostupnost léků a živin.

2)      Zázvor pomáhá proti kinetózám, mořské nemoci i dalším nevolnostem.

Těhotné ženy, pacienti při chemoterapii i lidé při pocitu lehké žaludeční nevolnosti mohou vyzkoušet úlevu pomocí terapeutické dávky zázvoru (minimálně jedna čtvrtina čajové lžičky).

Reklama

3)      Schopnost tlumit záněty a posilovat imunitu

Zázvor pomáhá předcházet chronickým zánětům, které se často vyskytují při vysilujících onemocněních včetně rakoviny. Mnoho studií včetně studie publikované v roce 2011 v British Journal of Nutritional prokázalo, že extract z celého zázvoru efektivně bohuje s rakovinnými buňkami, které tzv. “páchají sebevraždu“. V knize “Vaření potravin, které bojují s rakovinou“ Richard Beliveau a Denis Gingras vysvětlují, jak zázvor svým silným protizánětlivým účinkem vytváří v organismu prostředí, které zněmožňuje růst a rozšiřování rakovinných buněk.

4)      Schopnost tišit bolest

Zázvor pomáhá zejména při chronických onemocněních jako je revmatoidní artritida, ischias a fibromyalgia. Zázvor je též účinný při zmírňování příležitostných bolestí hlavy, bolestí svalů a při nachlazení. Zázvor přirozeně a bez vedlejších účinků brání produkci bolestvyvolávajících prostaglandinů.

5)      Podpora kardiovaskulárních systém

Zázvor brzdí produkci zánětlivých mediátorů leukotrienů a prostaglandinů - to pomáhá optimálnímu cévnímu průtoku. Též je prevencí shlukování krevních destiček a stimuluje uvolňování adrenalinu, což pomáhá posilovat srdce.

6)      Je silný antioxidant

Díky obsahu antioxidačních látek pomáhá předcházet a léčit mnohá onemocnění. Též brání formování a dokonce eliminuje amyloidové plaky v mozku, které jsou spojovány se vznikem Alzheimerovy choroby a dalších degenerativních onemocnění mozku.

7)      Účinná pomoc při astmatu

Zázvor přirozeně obsahuje několik rozličných sloučenin, které pomáhají ulevit při astmatických potížích. Např. alfa-pinen uvolňuje hlen v dýchacích cestách.

Více informací:

Reklama

Komentáře

Soňa (Ne, 16. 9. 2012 - 19:09)
V období chřipek si sladím čaj zázvorem smíchaným s medem a po lžičkách užívám echinaceové kapky od Imunitu, které jako jediné obsahují výtažek z kořene a ten je nejúčinnější. Preventivně to dávám celé mojí rodině i malému Petříkovi, který má jen 3 roky a nemocní jsme jednou za uherský rok.
Jana (Ne, 16. 9. 2012 - 21:09)
U nás svařujeme sušený cca 1 lžička na hrnek nebo čerstvý zázvor pokaždé, když na někoho přijde rýma či začánající bolest v krku. Eventuelně přídávám i špetku skořice nebo citron.
Katka (Pá, 28. 9. 2012 - 00:09)
My pijeme pravidelně tento čaj, je docela chutný.
http://www.cajeabylinky.cz/www-cajeabylinky-cz/eshop/1-1-Lecive-caje/0/5/61-Zazvor-med-citron
Cora (Pá, 28. 9. 2012 - 12:09)
Je zázvor výhradně z Číny? Našli jste i jiný? Já teda ne. Jaké máte zkušenosti?
Katka (So, 29. 9. 2012 - 00:09)
Ahoj Coro, jasně že ne, roste i v našich podmínkách. Já piju už jen zázvorové a bílé čaje - chutnají mi a mám dobrý pocit, že dělám něco málo pro zdraví (to mi připomíná, že bych měla konečně přestat kouřit). Co se týká zázvoru, zkoušela jsem ho pěstovat i doma a nějak to nedopadlo :). Zkus tento, pokud si dobře pamatuju tak je pěstovaný u nás:
http://www.cajeabylinky.cz/www-cajeabylinky-cz/eshop/1-1-Lecive-caje/0/5/68-Cerveny-zazvor
Cora (Ne, 30. 9. 2012 - 00:09)
Ahoj Coro, jasně že ne,...Ahoj,Katko, díky mockrát za link, určitě tohle zkusím!
Michaela (Út, 23. 10. 2012 - 14:10)
Kdysi jsem si taky hrála s připravením zázvoru, ale jak mě viděla má kamarádka, jak dlouho mi to trvá, tak mi poradila její lék. Kupuje si v lékárně Herbal Hot drink, který se jen nasype do hrnku a zalije. Chuťově je mnohem lepší a účinkem rychlejší. Je přírodní obsahuje jen byliny a můžou ho dětí od 3let, takže pro nás jako stvořený.
kolemjdouci (St, 4. 12. 2013 - 19:12)
ahoj, pokud by to enkoho zajimalo, tak budu rad, kdyz navstivite muj blok o bylinkách a jejich účincích na zdraví i kuchyni
kolemjdouci (St, 4. 12. 2013 - 19:12)
ahoj, pokud by to enkoho...http://www.nejbylinky.cz/
scorpion (St, 4. 12. 2013 - 22:12)
čaj ze zázoru na nachlazení pomáhá. Také kdo může, na chřipku pomáhá čaj a slivovice.
makyna.f (Po, 8. 10. 2012 - 06:10)
já ho používám na pleť.
Reklama