Adaptogeny zlepšující mozkové funkce

Adaptogeny bezprostředně ovlivňují zdraví nervové soustavy. Normalizují v mozku hladiny neurotransmitérů a využívají se k prevenci a léčbě zdravotních potíží neurologického charakteru, včetně bolestí hlavy, migrén, poruch paměti a soustředění, úzkostných stavů, depresí, nespavosti, Alzheimerovy choroby, demence a chronického únavového syndromu.

Další vlastností adaptogenů je schopnost zvyšovat množství duševních aktivit, jež daná osoba může zvládnout, i kvalitu těchto činností.

-       Posilování funkce mozku a duševní bystrost zabezpečují ná­sledující adaptogeny: Eleuterokok ostnitý (sibiřský ženšen), klanopraška čínská (schizandra), parcha saflorová, pazvonek chloupkatý, rozchodnice růžová (rhodiola), vitánie snodárná, ženšen americký a žen-šen pravý.

-        Prevenci proti atrofii nervových buněk v mozku zabezpeču­jí následující adaptogeny: Parcha saflorová, vitánie snodárna a žen-šen pravý.

-         Podporu centrální nervové soustavy zajišťují následující adaptogeny: Klanopraška čínská, mumio, parcha saflorová a žen-šen pravý působí jako stimulans. Gynostema pětilista, housenice čínská (cordyceps), klanopraška čínská (schizandra čínská) a vitánie snodárna zklidňují.

Nootropika (rostliny, jež posilují cerebrální funkce) působí  v součinnosti s adaptogeny či je při léčbě onemocněni nervové soustavy nahrazují.

-       Mezi nootropika patří následující rostliny: Bakopa drobnolistá (brahmi), eklipta bílá, jinan dvoulaločný, levandule lékařska, pivoňka čínská, pupečník asijský, rozmarýn lékařský a vítod tenkolistý.

Poznámky k adaptogenům

  •  Klanopraška čínská (schizandra čínská) má na nervovou soustavu nezvyklý dvojí úči­nek. Je to mírný stimulant, posilující reflexy, pracovní výkonnost a duševní činnost. Zároveň působí jako zklidňující prostředek a pomáhá ulevit od mírné úzkosti. Vědci z univerzity v Soulu předpokládají, že by klanopraška mohla pomoci lidem trpícím Alzheimerovou chorobou.
  •  Parcha saflorová a klanopraška čínská posilují čtenářské porozu­mění textu, čtenářskou dovednost i rychlost.
  •  Rozchodnice růžová posiluje schopnost pamatovat si a udržet dlouhodobě pozornost. Pravidelné užívání může vést ke zlepše­ní schopnosti učit se a zlepšení paměti.

Zdroj: David Winston, Stewen Maimes - Adaptogeny, nakladatelství Triton

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Leoš
    Leoš (anonym)

    Funbguje to! Adaptogeny se dají pěstovať i u nás.

    Pro 17, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama