
Adaptogeny bezprostředně ovlivňují zdraví nervové soustavy. Normalizují v mozku hladiny neurotransmitérů a využívají se k prevenci a léčbě zdravotních potíží neurologického charakteru, včetně bolestí hlavy, migrén, poruch paměti a soustředění, úzkostných stavů, depresí, nespavosti, Alzheimerovy choroby, demence a chronického únavového syndromu.
Další vlastností adaptogenů je schopnost zvyšovat množství duševních aktivit, jež daná osoba může zvládnout, i kvalitu těchto činností.
- Posilování funkce mozku a duševní bystrost zabezpečují následující adaptogeny: Eleuterokok ostnitý (sibiřský ženšen), klanopraška čínská (schizandra), parcha saflorová, pazvonek chloupkatý, rozchodnice růžová (rhodiola), vitánie snodárná, ženšen americký a žen-šen pravý.
- Prevenci proti atrofii nervových buněk v mozku zabezpečují následující adaptogeny: Parcha saflorová, vitánie snodárna a žen-šen pravý.
- Podporu centrální nervové soustavy zajišťují následující adaptogeny: Klanopraška čínská, mumio, parcha saflorová a žen-šen pravý působí jako stimulans. Gynostema pětilista, housenice čínská (cordyceps), klanopraška čínská (schizandra čínská) a vitánie snodárna zklidňují.
Nootropika (rostliny, jež posilují cerebrální funkce) působí v součinnosti s adaptogeny či je při léčbě onemocněni nervové soustavy nahrazují.
- Mezi nootropika patří následující rostliny: Bakopa drobnolistá (brahmi), eklipta bílá, jinan dvoulaločný, levandule lékařska, pivoňka čínská, pupečník asijský, rozmarýn lékařský a vítod tenkolistý.
Poznámky k adaptogenům
- Klanopraška čínská (schizandra čínská) má na nervovou soustavu nezvyklý dvojí účinek. Je to mírný stimulant, posilující reflexy, pracovní výkonnost a duševní činnost. Zároveň působí jako zklidňující prostředek a pomáhá ulevit od mírné úzkosti. Vědci z univerzity v Soulu předpokládají, že by klanopraška mohla pomoci lidem trpícím Alzheimerovou chorobou.
- Parcha saflorová a klanopraška čínská posilují čtenářské porozumění textu, čtenářskou dovednost i rychlost.
- Rozchodnice růžová posiluje schopnost pamatovat si a udržet dlouhodobě pozornost. Pravidelné užívání může vést ke zlepšení schopnosti učit se a zlepšení paměti.
Zdroj: David Winston, Stewen Maimes - Adaptogeny, nakladatelství Triton
Komentáře (1)
- odpovědět
Pro 17, 2013Přidat komentář