Reklama

Afrika odkrývá tajemství bylin pro boj s AIDS

Jack Githae věří, že Afrika by mohla porazit katastrofální epidemii AIDS, pokud by se chopila léčivé síly rostlin. Keňský léčitel ztělesňuje rostoucí přesvědčení afrických sběratelů bylin, že starodávná moudrost by mohla zvrátit šíření zhoubné nemoci. "Toto je pro mě přírodní lékárna," ukazuje Githae kolem sebe na zalesněnou krajinu na svazích hory Keňa. "V uplynulých 30 letech jsem zažil zázračná vyléčení a nikomu neřeknu, že umře," dodává.

Tradiční léčitelé na celém kontinentu tvrdí, že jejich léky představují obrovský potenciál pro boj s nemocemi jako tuberkulóza nebo zápal plic, které postihují pacienty s virem HIV. Obviňují ale vlády a doktory z toho, že odmítají jejich nabídku na pomoc. "Jak je možné ignorovat takové znalosti, když lidé umírají jako mouchy?" rozhořčuje se Githae.

Sběratelé bylin, bojující proti skepticismu a předsudkům ve většině zdravotnických zařízení, doufají ve větší podporu vlád k distribuci přírodních léčiv. V Africe je AIDS nakaženo 28 miliónů lidí; v celém světě jich je celkem 40 miliónů. Podle léčitelů potřebují i ti nejvíce pesimističtí doktoři, studovaní na Západě, všechnu dostupnou pomoc. Argumentují přitom tím, že jejich pilulky a odvary jsou levné, přístupné i v odlehlých oblastech a navíc účinné.

"Postarali jsme se o lidi, které bílí doktoři opustili a poslali je domů zemřít," říká 80letý jihoafrický léčitel a vizionář Credo Mutwa. "Přivedli jsme je zpátky z pokraje smrti."

Afričtí léčitelé po staletí používali rostliny k léčbě nemocí jako průjem a plicní infekce, které nyní napadají imunitní systém lidí s virem HIV. Nemocné na AIDS zabíjejí spíše tyto nemoci než samotný virus. Takové účinné byliny jsou dostupné. Githae požaduje za týdenní směs na posílení imunity pro pacienta s HIV 250 keňských šilinků (tři dolary). Lékárny si za stejné množství antiretrovirálních léků účtují nejméně 1500 šilinků.

Zatímco mnoho lékařů požaduje silnější důkazy o tom, že tradiční léčiva působí, mnoho pacientů na ně nedá dopustit. "Byla jsem vůči rostlinné medicíně podezíravá. Považovala jsem to za magii," vypráví 26letá keňská žena HIV pozitivní, která používá nimbové mýdlo na ošetření lišeje. "Teď se mě každý ptá, co používám na pleť, protože už nemám ošklivé rány na tvářích," popisuje.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spoléhá v černé Africe na bylinky 80 procent lidí. V Ghaně připadá na 400 obyvatel jeden tradiční léčitel, zatímco jeden doktor na 12.000 lidí. 

Lékaři se obávají, že posilující odvary a prášky z kořenů by mohly vystavit pacienty vykořisťování ze strany šarlatánů, nebo by mohly mít nebezpečné vedlejší účinky.

Podle léčitelů pochází většina skepticismu z dob kolonialismu, kdy imperiální vlády v zemích jako Namibie nebo Burkina Faso postavily tradiční medicínu mimo zákon, označily ji za primitivní a za překážku pokroku.

"Dívají se na nás s nedůvěrou a my se na ně díváme s komplexem nadřazenosti," soudí Serge Eholie, zástupce ředitele kliniky v Treichville v Pobřeží slonoviny. "Ale žádný africký doktor nemůže odmítnout tradiční léčitele, ani nemůže předstírat, že nejsou. Musíme je školit a pracovat s nimi, aby nám pomohli léčit lidi," dodává. Hlavním problémem je podle něj to, že znalosti o bylinkách nejsou vědecky prozkoumané a zdokumentované.

Africké vlády přijímají léčitele různě. Benin vyčlenil v letech 1998-99 na rozvoj tradiční medicíny 14.000 amerických dolarů, zatímco ugandská vláda si význam bylin uvědomila teprve nedávno. "V Ugandě není žádná rada, žádná legislativa, ani politika týkající se tradičních léčitelů. Tápeme," říká Dorothy Balabaová, ředitelka centra sdružujícího tradiční i moderní léčitele bojující proti různým nemocem.

Keňa tento rok oznámila vytvoření zvláštní komise, která má připravit zákon o integraci bylinné léčby do formálního systému zdravotní péče. Keňská lékařská asociace ale varovala, že příchod bylinkářů do nemocnic by mohl způsobit chaos. Obavy Keni sdílejí doktoři v celé Africe, kteří tvrdí, že myšlenky dávnověku musejí nahradit moderní laboratoře. "Legalizovat něco můžeme na základě důkazů. Musíme se nechat vést vědou," zdůraznil Andrew Kitua, ředitel tanzanského národního ústavu pro lékařský výzkum.

Zdroj: ČTK/Reuters

Reklama
Reklama

Komentáře

Smajlinka (St, 3. 4. 2002 - 09:04)
No, vidím, že je to opravdu všude stejné. Zajímalo by mě, kdo těm lékařům pořád tvrdí, že mají patent na rozum. Ať je to v ČR nebo v Africe, všude se koukají na tradiční léčbu s nadhledem. Což podle mého názoru svědčí právě o jejich malosti a neznalosti. Člověk nejen, že musí bojovat s těžkou nemocí, ale musí bojovat i s lékařskou lobby a mašinérií. A to že se diví, že lékaři právě odmítají ty levné bylinky a místo toho předepisují drahé léky? No, to je právě ono! Když je léčba co nejdražší, nejvíc na tom vydělají právě ty farmaceutické firmy, které zase o to víc mohou "uplácet" lékaře večeřemi, přednáškami, golfem a podobně... Znám to z vlastní zkušenosti - sestra chodila s internistou a nebyl týden, kdy by nebyl pozván na nějkou draze placenou "žranici" právě od farmaceutických firem za to, že bude předepisovat právě jejich lék... Je mi z toho zle... :-(((
vera (Po, 19. 4. 2010 - 00:04)
nedavno jsem byla pozvana k lidem, kde jsem se seznamila s pani, ktera byla misionarkou v Africe, presneji v Nigerii. Byla tam dva roky. Za tu dobu tam mela cas poznat trochu jejich mravy a zvyky. V internetu se o Nigerijcich pisou jenom osklivy veci, ale toto dela jen par lidi, co maji penize se dostat k lepsim moznostem jako internet nebo let letadlem. Ale ve svem skutecnem zivote jsou to lide velmi chudi, vstricni, kteri by dali co mohli aby pomohli druhym. Je fakt, ze lidi jsou ruzni nejen u nas, ale i tam. Ale u vetsiny misionarka videla spis to lepsi chovani. Bohuzel je tam i druha strankla veci co se tyce rozsirovani AIDS. Na normalni leky a mozna i bylinnou lecbu HIV + tam nejsou penize a tak si kdosi (a zrejme to byl asi chlap) vymyslel, ze AIDS se zbavi tim, kdyz se vyspi s pannou. Nejenze je tam velka promiskuita, kvuli ktere si tam nektere africke zeny vydelavaji, po vesnicich chodi gangy, ktere znasilnuji na koho prijdou; rodi se pak deti, ktere jsou tez HIV+, ale oni to tam delaji i z presvedceni o lecebnem ucinku. Takze i ta hrstka zdravych holcicek, slecen a zen co tam zustava, padnou za obeti, ja kdyz to slysela poprve, jsem tuto informaci nemohla rozdychat nekolik dni. Pro me to byla, teda jeste je sila :(
Matka (Čt, 13. 2. 2014 - 16:02)
žádné byliny proti HIV nepomohou, je to podvod.
v rusku maji lek (Po, 17. 2. 2014 - 15:02)
useknou ti nohy abys to nemohl roznaset dobra prevence
ú (Po, 9. 6. 2014 - 22:06)
Kokote!Ále, nehraj si tu na Kramli.
je prostě všude (Čt, 14. 8. 2014 - 14:08)
Využila jsem služeb paní...Dinušová, tobě hrabe i dneska? Zasíráš od včerejška všechny diskuse a už nevíš, kam to nacpat. Samochvála smrdí, jsi trapná. Ještě si to dej na témata podprsenek pro muže, chcípnutí čokla a onanujících bráchů a budeš všude- teda pokud tam už nejsi.
! (So, 6. 9. 2014 - 11:09)
Přikládání rukou provozují zejména muži a odborně se tomu říká osahávání, např. v MHD. Jesti to léčí, těžko říct. Spíše to uspokojuje (toho chlapa).
:-) (So, 6. 9. 2014 - 13:09)
Přikládání rukou...No teda Dinušová, ty jsi ale sprosťačka!
Reklama