Reklama

Ajurvédské byliny pro zdravé vlasy

Velmi dobrých výsledků vykazuje užívání rostlinných složek a extraktů při terapii vlasových problémů a při podpoře růstu vlasů. Nejenom že rostliny mají mocnou léčebnou hodnotu, ale zároveň tělo na přírodní organické látky reaguje pozitivně. Mezi byliny, které jsou po staletí používány v ajurvédské léčbě vlasových potíží patří amla, šikakai, reetha, bilva, brahmi, henna, ibišek, nimbový strom, máta, citrónová tráva, jatamansi a bringraj.

Brahmi (Bacopa monnieri) je účinné nejenom při léčbě infekcí skalpu, ale má i relaxační a zklidňující efekt na nervový systém. Ve starověku bylo brahmi používáno pro léčbu psychických onemocnění. Brahmi posiluje nervy, působí proti depresi, zvyšuje optimismus a sebevědomí. Ve vlasové kosmetice pomáhá zejména při problémech s vypadáváním vlasů, jejichž příčinou je stres.

Amla (Emblica officinalis) je ovoce velmi bohaté na vitamín C. Olej z tohoto ovoce je nejstarším kondicionérem na světě. Amla obnovuje rovnováhu kyselin a zásad na povrchu kůže. Zpevňuje strukturu vlasů, dodává jim lesk a oživuje je.

Šikakai (Acacia concinna) a Reetha (Sapindus emarginatus) mají silný čistící účinek, avšak nenarušují přirozenou rovnováhu kůže.

Mnohé z těchto bylin mají protibakteriální a protiplísňový efekt.

Reklama

Bringraj (Eclipta erecta) zamezuje při pravidelném používání padání vlasů, předčasnému šedivění, tvorbě lupů a dodává vlasům lesk.

Bilva (Aegle marmelos) má protizánětlivé účinky.

Jatamansi - Nard (Nardostachys jatamansi) podporuje růst vlasů a pomáhá uchovat jejich přirozenou barvu.

Máta zvyšuje prokrvení a tím pádem i výživu vlasových kořínků.

Henna (Lawsonia alba) působí jako kondicionér. Posiluje a zpevňuje strukturu vlasů.

Nimbový strom (Azadirachta indica) patří mezi přírodní antibiotika. Po staletí je používán na léčbu infekcí kůže a skalpu. Má silný prokrvující a detoxikační účinek.

Ti, kdo používají chemické preparáty a barvy na vlasy, které poškozují strukturu vlasů, by měli pravidelně dopřát svým vlasům regenerační kúry z přírodních produktů, aby vlasy získaly ochranu před škodlivým účinkem chemikálií. Mnoho těchto bylin má schopnost odstraňovat z vlasové pokožky škodlivé toxiny.

Přírodní látky jsou netoxické a nepoškozují strukturu vlasu. Nenarušují kutikulu -vnější vrstvu obklopující vlas, která jej má chránit před možným poškozením z vnějšího prostředí. Ve skutečnosti posilňují a ochraňují vlasy.

Zdroj: Shahnaz Husain - The book of absolute beauty

Reklama

Komentáře

vilma (St, 5. 1. 2005 - 23:01)
Četla jsem nyní reakci jedné slečny ze slovenska a jsem velice zklamaná její reakcí. Jistě, že naše bylinky jsou dobré, ale ty ajurvédské mají v sobě něco co ty naše ne. Můj přítel se ajurvédou zabývá už mnoho let a věřte mi, tyto bylinky pomohli mnoha lidem, kteří už nevěřili, že by jim mohlo něco s jejich problémy pomoci. Máte-li zájem dozvědět se něco více napište mi a nebudete litovat. Když už nic tak se alespoň obohatíte o informace.vilmapava"centrum.cz
viva (So, 24. 1. 2004 - 12:01)
Nechapem, preco by som mala nakupovat a zhanat prave uverejnene, v tychto koncinach exoticke rastliny, ked mi takisto dobre-ak nie lepsie, posluzi tu bezna zihlava, dubova kora, brezove vyhonky, odvar z lipy, lopuchu apod.
Obycajna reklama, prakticke rady ziadne :(((.
moribundus (So, 24. 1. 2004 - 18:01)
"vivo", to máš sice pravdu, ale u kamarádek nebudeš pak možná IN...
Kamila Š. (Čt, 12. 12. 2013 - 10:12)
Dá se prosím sehnat nějaký přípravek na vlasy (kromě oleje) z Nardu pravého? Odpověď prosím i na mail: [email protected] . Děkuji, Kamila Š.
(Čt, 12. 12. 2013 - 10:12)
Dá se prosím sehnat...a proč na email, dá se sehnat sušený mletý, olej, extrakt...
Dagmar (So, 30. 1. 2021 - 15:01)
a opravdu mně to pomuže, jeno jediné řešení jak mít dlouhé vlasy budou klipy hotstyle?
Tamara (Ne, 31. 1. 2021 - 22:01)
opravdu mně vlasy vyrostou, nebo je to pouze další placebo a stejně jediný způsob jak je mít dlouhé je nechat si napojit klipy?
Reklama