
Některé bakterie žijící v zubním plaku jsou zodpovědné za tvorbu zubního kazu. Bakterie rozkládají cukry a demineralizují zubní sklovinu. Existují rostliny, které mají antibakteriální účinek proti těmto bakteriím, působí proti tvorbě zubního plaku a podporují remineralizaci zubní skloviny.
Bakterie žijící v zubním plaku (zejména Streptokukos mutans) jsou navíc systémové patogeny, v krevním řečišti jsou jedním z hlavních patogenů infekční endokarditidy a mohou způsobovat poruchy srážení krve (koagulopatie) u lidí s oslabeným imunitním systémem.
Mineralizací zubního plaku vzniká zubní kámen.
Je žádoucí snižovat akumulaci zubního plaku a zubního kamene v ústní dutině jako prevenci poškození zubů i dalších tkání ústní dutiny i systémového poškození. K tomu přispívají pravidelné čištění zubů, návštěvy dentální hygieny a zubaře. Následující bylinky a přírodní prostředky mohou též přispět k omezení tvorby nežádoucího plaku a zubních kazů.
Rostlinny a bylinné přípravky s antibakteriálním účinkem:
Česnek, extrakt z hroznových semínek, mango, neem-nimba, masticha.
Koření s antibakteriálním účinkem: anýz, bazalka, černý pepř, hřebíček, bobkový list, koriandr, kmín, skořice, křen, oregáno, majoránka, tymián, rozmarýn a arabská guma.
Manukový med je dle studie stejně účinný v odstraňování zubního plaku jako ústní voda s chlorhexidinem. Antibakteriální účinek je efektivní při zánětu dásní a peridontu.
Xylitol též omezuje tvorbu zubního kazu kontrolou ústních bakterií.
Vytváření zubního plaku dále omezuje zelený čaj, chmel.
Vitamín D je prevencí tvorby zubních kazů, podporuje mineralizaci zubní skloviny.
Extrakt z hroznových semínek se ukazuje jako možná neinvazivní terapie pro remineralizaci kořenové dutiny.
Autor: mk
Zdroj: Greenmedinfo
Přidat komentář