Reklama

10 rostlin, které byste neměli vyhazovat z jarní zahrady

Na následující rostliny je často nahlíženo jako na plevel. Obsahují přitom mnoho živin a mají silný léčivý účinek. Tyto rostliny je možno sušit, nakládat do alkoholu a vyrábět z nich tinktury. Též mohou být vmíchány do lokálních mastí.

Kopřiva: Je silný detoxikátor krve, má močopudné a projímavé účinky, pomáhá při léčbě senné rýmy.  Probíhají výzkumy ohledně možné léčby Alzheimerovy choroby a ADHD.  Lokálně působí prtoi tvorbě lupů a zastavuje krvácení.

Pampeliška:  Nastoluje hormonální rovnováhu, harmonizuje krevní tlak, má močopudné a čistící účinky, je bohatá na draslík a podpruje zdravá játra. V poslední době probíhají studie jejích protirakovinných vlastností.

Verbena: Má zklidňující účinky, působí proti úzkosti. Může léčit průjem, včedy, menstruační potíže a při lokální aplikaci může ulevit při bolestech hlavy a hemoroidech. and

Ptačinec: Má antirevmatické účinky,působí močopudně, pomáhá při vykašlávání, je vinikajícícm zdrojem vitamínu C, kyseliny gamma-linoleové, B vitamínů a křemíku.

Reklama

Jitrocel: Je jedním z velmi účinných čističů krve.Pomáhá při kožních onemocněních. Lokálně aplikovaný může pomáhat léčit zranění, popáleniny od slunce a kožní choroby.

Zlatobýl: Ulevuje při alergiích, artritidě, nachlazení, chřipkách a bolestech v krku.

Třezalka tečkovaná:  Je známa jako účiiný prostředek při zmírňování depresí. Může též pomáhat při potížích v menopauze, při migrénách, bolestech při poškození nervů a při úzkostných stavech.

Šťovík kadeřavý: Je bohatý na železo, vápník, vitamín A a C. Pomáhá při trávení, zmírńuje střevní záněty, působí projímavě a močopudně. Zlepšuje fungování ledvin a jater.

Meduňka lékařská: Je účinná při léčbě nervozity, nespavosti, menstruašních křečích a potížích s trávením.

Echinacea: Je běžně užívána v boji proti nachlazení a chřipce. Může být též použita pro redukci lymfatických otoků, infekcí močových cest, při herpesu, kvasinkách a lokálně při léčbě ran kožních chorob.

Reklama

Komentáře

Alice (Pá, 7. 12. 2012 - 12:12)
Já mám s echinaceou dobré zkušenosti, beru Echinaceu od Imunitu v kapkách, nedám na ně dopustit, mají výtažek z kořene a zabírají mi,můžu je brát dlouhodobě a nejsem tak často nemocná,ikdyž chuť nic moc ale dávám si je na kostku cukru – starý zvyk od babičky a dá se to :-)
????? (Ne, 12. 5. 2013 - 19:05)
?? Šťovík ??? zajímavé asi před včerejškem jsem četla, že je šťovík jedovatý nebo máme snad více druhů ???
sweet (St, 12. 6. 2013 - 00:06)
jen pozor s tou třezalkou na sluníčku, zvyšuje citlivost na UV záření, taky by ji neměli užívat lidé s nízkým krevním tlakem, nebo cukrovkou
albert-sd (Čt, 4. 7. 2013 - 15:07)
Zapoměli jste na PŘESLIČKU, jež je edocenitelnou bylinou pro zdravý život, kort v dnešní době!!!

více na http://www.albert-sd.cz/preslicka-super-bylina-poskytujici-kremik-a-antioxidanty/
Adele (Ne, 12. 6. 2016 - 15:06)
přesličku rolní ... upřesňuji
Monika (Ne, 12. 6. 2016 - 15:06)
přesličku rolní ......Přesličky rolní mám na zahradě plno. Je též dobrá k odstranění hliníku z těla, pokud si z ní děláte čaje, výluhy či tinkturu.
Hanka (Po, 3. 10. 2016 - 13:10)
?? Šťovík ???...Šťovík obsahuje kyselinu šťavelovou, která může ve větší koncentraci vytvářet v těle s vápníkem nerozpustné soli (oxaláty neboli šťavelany), ale několik listů šťovíku jednou za čas do salátu, neuškodí, pokud teda nemáme ledvinné kameny- v tom případě byste se měli šťovíku vyhýbat. Šťovík se obecně nedoporučuje lidem náchylným k ledvinovým nebo močovým kamenům, lidem trpícím dnou nebo kojícím ženám. Po tepelné úpravě je šťovík bezpečný. Negativní vedlejší účinky eliminuje také smetana, mléko nebo vejce, které kyselinu šťavelovou vážou na sebe. Kyselinu šťavelovou ve větším množství dále obsahuje třeba rebarbora nebo jahody, v malém množství je ve většině ovoce a zeleniny a dodává kyselou chuť.
trilobit (Čt, 10. 11. 2016 - 21:11)
Mám také dobré zkušenosti s kalisií vonnou, bohužel mně zašla, byl jsem déle pryč. Nemáte někdo z Prahy doma rostlinku, ze které byste mně dali odnož? Předem děkuji za reakce a odpovědi.
Magdalena (Út, 4. 2. 2020 - 10:02)
Já ze zahrady nevyhazuji nic, co tam vyroste - maximálně protrhám, pokud je něčeho přespříliš. Vše má nějaký význam - buď pro mne jako léčivka či pro zlepšení kvality půdy nebo pro včelky. Žiji v souladu se svojí zahradou, nebojuji proti ničemu a zahrada se mi rok od roku odvděčuje větší úrodou. Každý rok něco nevyjde, jak bych si představovala, ale zase vyjde něco jiného. již se moc těším na jaro, až vše začně rašit a pučet. Nyní pomáhám ze země vytahovat očima první sněženky.
NG (So, 7. 11. 2020 - 20:11)
S tím souhlasím
Marta (Ne, 8. 11. 2020 - 03:11)
Bylinkám věřím, často je používám .
PD (Pá, 21. 5. 2021 - 13:05)
na bylinky nedám dopustit....OK Alfa Imun Forte má spousty bylin
https://www.a-zdravi-z.cz/ok-alfa-plus--imun-forte
Návštěvník (Pá, 21. 5. 2021 - 19:05)
neplacená reklama
Dagmar (So, 29. 5. 2021 - 16:05)
Bylo by dobré přidat k názvu i obrázek.
tamtam34 (Čt, 16. 5. 2013 - 15:05)
Zajímavé rostlinky najdeš třeba tady: http://www.bio-detox.cz/
Reklama