Reklama

Drmek obecný a hormonální rovnováha žen

Agnus castus – česky drmek obecný, známý také jako mnišský pepř či cudný strom je rostlina, jejíž plody se tradičně používají pro léčebné účely. Ve středověku ji používali mniši, aby se lépe drželi slibu cudnosti. V dnešní době naopak bylinu často užívají ženy.

Předpokládá se, že účinné látky v drmku ovlivňují hypofýzu, která reguluje produkci hormonů v těle.

Hlavními složkami drmku obecného jsou iridoidní glykosidy, diterpeny, flavonoidy, alkaloidy a silice.

Některé z možných účinků agnus castus zahrnují:

  1. Podpora hormonální rovnováhy: Agnus castus je známý pro své údajné schopnosti ovlivňovat hormonální rovnováhu, zejména u žen. Pomáhá regulovat hladiny prolaktinu (1.) a harmonizovat poměr estrogenů a progesteronu.
  2. Podpora menstruačních cyklů: Rostlina je tradičně využívána k podpoře pravidelných menstruačních cyklů a zmírnění příznaků premenstruačního syndromu (PMS).
  3. Léčba symptomatických projevů menopauzy: Agnus castus byl také zkoumán v souvislosti s možnou úlevou od příznaků spojených s menopauzou, jako jsou návaly horka, náladové výkyvy a problémy s nespavostí.
  4. Podpora plodnosti: Některé studie naznačují, že agnus castus může podporovat plodnost tím, že pomáhá udržovat hormonální rovnováhu, což může být prospěšné pro ženy s poruchami ovulace.
  5. Úleva od bolestí spojených s menstruací: Některé ženy hlásí úlevu od bolestí spojených s menstruací po užívání agnus castus.

Upozornění pro užívání: 
Pozor na užívání Agnus Castus v kombinaci s antikoncepční pilulkou a anamnézou hormonální rakoviny. Neužívejte v těhotenství a při kojení.

Reklama

 

  1. Úprava mírné hyperprolaktinémie - https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fendo.2023.1269781/full

Proč zvolit doplněk stravy Menstru-Care od nizozemské firmy Mattisson obsahující drmek obecný? 

Menstru-care obsahuje kvalitní drmek obecný z Maroka, který je standardizován na 0,6 % aucubinu a 0,5 % agnusidu. Jedná se o účinné látky z rostliny. Každá veganská kapsle obsahuje 250 mg extraktu Agnus Castus.  Produkt je ve skle.

 

 

Reklama

Komentáře

Reklama