Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Echinacea

Tuto zajímavou rostlinku určitě zná řada z nás - ať už jako Echinaceu, Třapatku nebo Rudbeckii. Pro svůj atraktivní vzhled je totiž často pěstována v našich zahrádkách, spolu s ostatními zástupci svého druhu. Zaslouží si však naši bližší pozornost také pro svoje poměrně široké spektrum léčivých vlastností.

Původní oblastí jejího výskytu jsou prérijní oblasti Severní Ameriky. Indiáni užívali Echinaceu především při nejrůznějších poraněních kůže či poštípaní hmyzem, bolestech, vnitřně pak k léčení infekčních chorob.

Zajímavá je především její schopnost zvyšovat odolnost našeho organismu - je tedy vhodná pro všechny, kteří mají sníženou imunitu. Echinaceu můžeme užívat buď jako prevenci v období vyššího výskytu respiračních onemocnění, chřipek a angín, anebo přímo pro zlepšení stavu při již probíhající nemoci.

Osvědčila se také při léčbě žaludečních vředů, hemeroidů a křečových žil. Jako kloktadlo je vynikající při nejrůznějších zánětech v ústní dutině, navíc hojí a mírní bolesti po vytržených zubech. Její zevní užití je vhodné na zanícené, špatně se hojící rány, proleženiny, pooperační rány, jizvy, ekzém či na omrzliny.

V poslední době se začíná využívat i jako podpůrný prostředek při léčbě některých onkologických onemocnění.

Bez zajímavosti jistě není ani její schopnost ve vyšších dávkách tlumit vnímání bolesti i její mírné afrodisiakální účinky.

Zpracovávají se všechny části rostliny, ať již formou čaje, jako obklady, kloktadla či tinktury.

Výrobek můžete zakoupit na www.001shop.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Me by zajimalo, zda je vhodna k uzivani v tehotenstvi. Snad nekdo poradi. Za mesic letim zpet do Evropy na Vanoce a chtela sjem si posilit imunitu echanaciou, ale zrovna jsem prisla na to, ze budeme mit spunta :-)

  Lis 13, 2006
 • Obrázek uživatele monika
  monika (anonym)

  četla jsem, že to není vhodný, protože může způsobovat alergie. Obzvlášť v 1.trimestru se nedoporučuje.

  Lis 13, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Monika -> dik za zpravu .. to me mrzi, ja jsem ji uzilava vzdy .. a ted nevim .. no nechci byt nemocna, ale tak radeji ne aby mimi bylo ok .. diky

  Lis 17, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama