
Tuto zajímavou rostlinku určitě zná řada z nás - ať už jako Echinaceu, Třapatku nebo Rudbeckii. Pro svůj atraktivní vzhled je totiž často pěstována v našich zahrádkách, spolu s ostatními zástupci svého druhu. Zaslouží si však naši bližší pozornost také pro svoje poměrně široké spektrum léčivých vlastností.
Původní oblastí jejího výskytu jsou prérijní oblasti Severní Ameriky. Indiáni užívali Echinaceu především při nejrůznějších poraněních kůže či poštípaní hmyzem, bolestech, vnitřně pak k léčení infekčních chorob.
Zajímavá je především její schopnost zvyšovat odolnost našeho organismu - je tedy vhodná pro všechny, kteří mají sníženou imunitu. Echinaceu můžeme užívat buď jako prevenci v období vyššího výskytu respiračních onemocnění, chřipek a angín, anebo přímo pro zlepšení stavu při již probíhající nemoci.
Osvědčila se také při léčbě žaludečních vředů, hemeroidů a křečových žil. Jako kloktadlo je vynikající při nejrůznějších zánětech v ústní dutině, navíc hojí a mírní bolesti po vytržených zubech. Její zevní užití je vhodné na zanícené, špatně se hojící rány, proleženiny, pooperační rány, jizvy, ekzém či na omrzliny.
V poslední době se začíná využívat i jako podpůrný prostředek při léčbě některých onkologických onemocnění.
Bez zajímavosti jistě není ani její schopnost ve vyšších dávkách tlumit vnímání bolesti i její mírné afrodisiakální účinky.
Zpracovávají se všechny části rostliny, ať již formou čaje, jako obklady, kloktadla či tinktury.
Výrobek můžete zakoupit na www.001shop.cz
Komentáře (3)
- odpovědět
Lis 13, 2006- odpovědět
Lis 13, 2006- odpovědět
Lis 17, 2006Přidat komentář