Echinacea - co byste o ní měli určitě vědět

Echinacea je populární bylina. Zkracuje dobu nachlazení a chřipky, stejně jako snížuje bolesti v krku, kašel a horečku. Věda má Echinaceu v záloze pro léčbu infekcí horních cest dýchacích a mnohých dalších zdravotních potíží. Zde uvádíme jen 8 vědecky prokázaných zdravotních přínosů echinacei.

Domorodí Američané používají echinaceu již více než 400 let k léčbě infekcí a rán. Před zavedením antibiotik byla používána proti spále, syfilisu, malárii, otravě krve a záškrtu. Použití lékařskou komunitou v USA pokleslo, ale stává se stále více populární v Evropě a zejména v Německu.

Zde uvádíme 8 prokázaných zdravotních přínosů echinacei.

1. Nachlazení

Extrakty z echinacei jsou široce využívány v mnoha zemích pro prevenci nebo léčení nachlazení. V samotném Německu existuje na trhu více než 200 různých produktů echinacei. 16 studií od uznávaného Cochrane Collaboration zjistilo, že produkty s echinaceou mohou pravděpodobně pomoci prevenci i léčbě nachlazení.

Ve švýcarské revizi třech studií výzkumníci zkoumali účinky echinacei na lidi záměrně infikované rhinoviry. Zjistili, že pravděpodobnost vzniku klinické rýmy byla o 55 procent vyšší u placeba  než u echinacei a že standardizované extrakty echinacei jsou efektivní v prevenci rýmy po klinickém naočkování.

Další meta-analýza z University of Connecticut School of Pharmacy přezkoumala 14 studií. Výzkumníci zjistili, že echinacea snížila pravděpodobnost vzniku nachlazení o 58 procent a také zkrátila délku nachlazení o 1,4 dne. Došli k závěru, že echinacea je prospěšná při snižování výskytu a trvání nachlazení.

Studie ukazují, že pití čaje z echinacei při prvních příznacích nachlazení nebo chřipky může snížit závažnost a trvání nemoci.

Echinacea může být užívána jako preventivní opatření. Meta-analýza šesti studií prokázala, že lidé s vyšší náchylností, stresem nebo s oslabenou imunitou snížili své riziko vzniku recidivující infekce dýchacích cest  na polovinu při užívání echinacei. Měli také méně komplikací jako je zápal plic, ušní infekce a zánět mandlí.

Další studie 524 dětí ve věku 2 až 11 let zjistila, že léčba nachlazení echinaceou vedla ke 28 procentnímu snížení rizika vzniku druhé infekce horních cest dýchacích.

Echinacea je též účinná při léčbě bolesti v krku. Ve studii na 154 pacientech s bolení v krku vědci zjistili, že sprej kombinující echinaceu a šalvěj byl stejně účinný jako chlorhexidin / lidokainové spreje. Echinacea byla účinná u 63,8 procent pacientů.

2. Chřipka

Echinacea může být ještě účinnější při léčbě chřipky. V randomizované, dvojitě zaslepené, dvojitě maskovaná, multicentrické, kontrolované klinické studii vědci porovnali horký nápoj s echinaceou a oseltamivir (Tamiflu), zlatý standard léčby chřipky. Ve studii 473 pacientů s příznaky chřipky brzy dostalo buď oseltamivir nebo echinaceu. Výsledky ukázaly, že echinacea je stejně účinná jako léčivo chřipky, ale má mnohem méně komplikací nebo nežádoucích účinků.

3. Posiluje imunitu

V australské pilotní studii 11 zdravých jedinců užívalo tablety echinacei denně po dobu 14 dnů. Na konci zkušební doby vědci pozorovali známky zvýšené imunitní aktivity, včetně zvýšeného počtu bílých krvinek. Také zjistili antioxidační účinek echinacei.

A výzkumníci z University of California Irvine Medical Center prokázali, že extrakty echinacei pomohly stimulovat imunitní funkce v buňkách odebraných z normálních jedinců a pacientů buď s chronickým únavovým syndromem nebo syndromem získaného selhání imunity.

4. Oční infekce

V italské studii obdržela 51 pacientů s nízkým stupněm autoimunitní uveitidy (zánět živnatky) konvenční léčbu kortikosteroidy. Ale polovina pacientů postávala také 150 mg echinacei dvakrát denně. Uveitida byla vyřešena u 28 z 32 pacientů užívajících echinaceu. Kromě toho se snížila spotřeba steroidů u skupiny užívající echinaceu o 70 procent oproti kontrolní skupině.

5. Podporuje červené krvinky

Ve studii na 24 zdravých mladých mužích subjekty dostávaly buď placebo nebo 8000 mg echinacei ve čtyřech dávkách - 2000 mg čtyřikrát denně. Ze vzorků krve odebraných v průběhu 28 dnů pokusu vyplynulo, že skupina užívající echinaceu měla až o 63 procent větší míru erythropoietinu (EPO). EPO je hormon, který podporuje tvorbu červených krvinek v kostní dřeni.

6. Redukuje vrásky

Výzkumní pracovníci v Thajsku testováli krém a gel obsahující echinaceu na 10 zdravých dobrovolnících ve věku 25-40 let. Po jednom měsíci se hydratace pokožky výrazně zvýšila. Lokálně echinacea vrásky snížila až o 14,92 procenta.

7. Chrání proti radiačnímu poškození

Studie ze Srbska se zaměřila na chromozomální aberaci lymfocytů u pracovníků vystavených záření. Všichni zaměstnanci dostali 275 mg echinacei v tabletě. Na konci léčby aberace lymfocytů chromozomů výrazně poklesly. Kromě toho se zvýšila samodestrukce defektních buněk. Výzkumníci došli k závěru, že echinacea může být prospěšná pro prevenci nežádoucích účinků na zdraví u pracovníků vystavených záření.

8. Snižuje nežádoucí účinky chemoterapie

V německé studii vědci izolovali frakce polysacharidů z echinacei. Vstříkli složky echinacei 15 pacientům s rakovinou, kteří podstupovali chemoterapii, tři dny před jejich prvním ošetření. Dva týdny po ošetření chemoterapií, leukocyty (bílé krvinky) byly o 50 procent vyšší u pacientů, kteří dostávali léčbu echinaceou ve srovnání s kontrolní skupinou. Výzkumníci navrhli, že léčba echinaceou může být účinná při snižování chemoterapií indukované leukopenie (nízký počet bílých krvinek).

Echinacea je k dispozici ve výtažcích, tinkturách, tabletcách, kapslích a mastích.

Zdroj: Greenmedinfo

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama