Reklama

Kopretina řimbaba proti leukemii

V Severní Americe, ale také v Evropě rozšířená rostlina obsahuje látku, která ničí kmenové buňky leukemie. Badatelům na univerzitě v Rochesteru v USA se podařilo z byliny, která je u nás známa jako kopretina řimbaba, extrahovat látku zvanou partenolid, jež údajně dokáže leukemii zabrzdit. Informoval o tom americký internetový časopis Science Daily.

"Výsledky výzkumu jsou milníkem pro budoucí vývoj nových metod léčby leukemie," prohlásil Craig Jordon z univerzity v Rochesteru. Partenolid je prý první látkou, která proti leukemii působí již na úrovni kmenových buněk. To je významný rozdíl proti nynějším metodám léčby, které nedokážou bojovat i proti mutujícím buňkám.

Dokonce i ta nejagresivnější metoda léčby, při níž se používá lék Gleevec, není dostatečně efektivní. V lékařské praxi se ukazuje, že, podobně jako při léčbě staršími léky, i při léčbě Gleevecem dochází u pacientů s pokročilým onemocněním po přechodném ústupu choroby k jejímu opětnému rozvoji. Jejich mutující buňky se totiž stávají rezistentními k působení inhibitoru - látky, která má tyto buňky blokovat.

Kopretina řimbaba se již od nepaměti používá jako osvědčený prostředek proti horečce, zánětům, migréně a artróze. V jejích žlutobílých květech byl již před delší dobou objeven partenolid, který se původně osvědčil při migrénách: dokáže totiž zamezit náhlému roztahování cév, spojenému s uvolňováním látek působících bolest, takzvaných mediátorů bolesti.

Bylina upoutala pozornost badatelů poté, když se zjistilo, že má preventivní účinek proti rakovině kůže. Vědci pak zkoumali účinek koncentrovaného partenolidu na mutující buňky při akutní i chronické leukemii, jakož i na zdravé buňky. Ukázalo se, že partenolid patologické buňky leukemie usmrcuje, zatímco zdravé buňky vesměs zůstávají ušetřeny. To je další výhodou rostlinného derivátu ve srovnání s jinými přípravky.

Reklama

Vědci doufají, že na základě nových poznatků se jim rychle podaří vyvinout nový lék proti leukemii. Americký National Cancer Institute tento úkol zahrnul do svého prioritního programu. Badatelé chtějí, aby se lék co nejdříve dostal z laboratoří do klinických testů. Cesta k farmaceutickému produktu na základě partenolidu však prý bude ještě trvat měsíce.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Veronika (Pá, 18. 8. 2006 - 21:08)
Extremni Recidiva Leukemie..na tento druh pripadu se nikde nic nedovime,cim a jak lecit druhy Leukemie se dovite vsude a vsude taky stoji spousty blabol,ktere i snad sami lekari snad nevedi..pomozte i takovym pacientum,jteri se uz sveho cilevedomi vzdali,pomozte jim a jejich pratel,dekuji Veronika
Reklama