Reklama

Pelyněk proti malárii

Přes 250 keňských pěstitelů počínaje velkými vlastníky až po skupinky svobodných matek ve velkém sázejí pelyněk. Z této rostliny se totiž vyrábí nejúčinnější lék proti malárii, po němž se ve světě značně zvýšila poptávka, píše agentura EFE.

V Nakuru, nepříliš vzdáleném od známého jezera, které je útočištěm milionů plameňáků, lze spatřit plantáže obklopené africkými akáciemi. Nerostou na nich brambory, kukuřice ani tráva, nýbrž právě pelyněk roční (Artemisia annua), který by mohl radikálně změnit současnou nedobrou tendenci v boji proti malárii. Tato nemoc je hlavní příčinou dětské úmrtnosti v Africe a denně také usmrtí na 3000 dětí.

"Obvykle jsem sázel kukuřici, zelí a fazole, ale před rokem jsem se rozhodl věnovat polovinu pozemku na pěstování pelyňku," říká 35letý Samuel Onyango, jemuž patří pouze necelé tři hektary pozemku. "Mám větší zisk z pelyňku a chci ho pěstovat na větší ploše," dodává.

Ze sušené rostliny se extrahuje artemisinin a z něj ještě další chemické složky - z těch se pak připravuje látka, která v posledním desetiletí v Asii v boji proti malárii zaznamenala velmi dobré výsledky. Léčí ji do tří dnů.

"Celý proces od zasazení semene až po vyrobení pilulky trvá 14 měsíců," vysvětluje zástupkyně firmy East African Botanicals, která podepsala kontrakty s pěstiteli v Keni, Ugandě a Tanzanii na dodávky tisíců tun této léčivé rostliny.

Reklama

East African Botanicals prodává své zboží farmaceutické nadnárodní společnosti Novartis, která vyrábí Coartem. Tento lék jako jediný schválila Světová zdravotnická organizace (WHO), aby jej mohly používat agentury OSN.

"Tato rostlina nám dává jistotu, podepsali jsme kontrakt, víme dopředu, za jakou cenu budou naše zboží vykupovat, zatímco u obilí či travin nikdy nevíš, jak to prodáš," říká Peter Mutinda, který v roce 2002 zdědil sto hektarů půdy a 81 z nich hodlá letos osázet pelyňkem.

Kromě toho má však Mutinda ještě jednu motivaci: "Tahle rostlina nám umožňuje ovlivnit život lidí. Když sebereš 2000 kilogramů, myslíš na to, kolik životů pomáháš zachránit."

"Všichni jsme byli zasaženi malárií. Já jsem ji prodělal několikrát a bylo to hrozné. Naštěstí jsem měl zajištěného doktora, ale kolik lidí v Keni může říct to samé?" dodává.

Malárii způsobuje parazit přenášený samičkou komára anopheles. Parazit si však vyvinul velkou odolnost vůči tradičně užívané léčbě.

Zpráva Dětského fondu OSN (UNICEF) a WHO upozornila, že chloroquin "ztratil svou klinickou účinnost" ve větší části Afriky, na kterou připadá 90 procent úmrtí na malárii ve světě.

Podle organizace Lékaři bez hranic stupeň odolnosti vůči chloroquinu zaznamenaný v Keni v roce 1999 se pohyboval mezi 66 a 87 procenty. A WHO přitom prohlašuje, že jakmile si nějaká nemoc vyvine odolnost vůči léku na deset procent, je to povel zavést nové léčivo.

V roce 2001 WHO doporučila kombinovanou terapii založenou na artemisininu, čemuž vyhovělo 56 zemí, mezi nimi 32 z Afriky.

Hlavními producenty artemisininu se stala Čína a Vietnam. Tato situace však doznává rychlých změn vzhledem k prudkému nárůstu poptávky.

Podle odhadů WHO poptávka po artemisininu představovala v roce 2004 deset milionů celkových dávek pro léčbu. Pro rok 2006 se počítá s potřebou minimálně desetkrát vyšší. Zvýšení poptávky a neschopnost asijských dodavatelů znásobit z roku na rok výrobu už způsobilo nedostatek léku v loňském roce. Ovšem podle WHO současná produkce postačí pro pokrytí poptávky alespoň pro tento rok.

Přenos pěstování z Asie do zemí na jiných kontinentech přispěje ke zvýšení množství artemisininu i ke snížení jeho ceny, která je nyní mimo dosah chudých lidí.

"Keňa prokázala, že je schopná produkovat kvalitní rostlinu," upozorňuje zástupce East African Botanicals v Nakuru. Její pěstování může vyústit také v novou ekonomickou aktivitu, která mnoho lidí vytáhne z bídy.

"Je to životaschopný projekt, nejen z hlediska pěstování ve velkém, ale také pro malorolníky: máme skupiny svobodných matek, vdov i mladých žen bojujících proti AIDS, které vlastní aspoň půl hektaru a ten věnují této rostlině," dodal.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Návštěvník (So, 13. 5. 2006 - 18:05)
bla bla
Návštěvník (Ne, 22. 4. 2007 - 19:04)
Že by snad absint proti malárii...?
Jarmila Mikulcová (Út, 24. 3. 2020 - 07:03)
Ve spojitosti s lékem Plaquenil, který by měl snad působit i proti coronaviru a je to také mimo jiné lék proti malárii, mě napadla kacířská myšlenka: co zapojit do boje s covit 19 pelyněk?
Reklama