Reklama

Využití bylinek v těhotenství a v péči o malé děti

Přestože jsou bylinky povětšinou léčivé, v období těhotenství a kojení tomu tak být nemusí a nevhodná konzumace nadměrného množství či některých druhů bylinek může být pro vývoj plodu škodlivá a vést až k potratu.

V období těhotenství je dobré omezit zázvor, šalvěj, celerovou nať, levanduli a skořici.

V době kojení omezte mátu peprnou, která může zabránit tvorbě mléka. Chuť mléka pak může negativně ovlivnit česnek a projímavý účinek může vyvolat aloe vera. Naopak dobré je v době kojení pít fenyklový čaj, který předchází nadýmání miminka a zároveň podporuje tvorbu mléka. Podobně pozitivně jako fenykl funguje kmín, koriandr a anýz,“ radí laktační poradkyně Hana Hutlová z Proděti.cz.

Bylinky v dětské stravě
Při zavádění pevné stravy buďte s používáním bylinek opatrné. „Obecně platí, že v malém množství můžete používat bylinky, které jste konzumovala v době kojení. Také vsaďte raději na tradičnější místní bylinky, jako je petrželka či kopr. V omezeném množství můžete použít tymián, který je skvělou desinfekcí střev. Rozmarýn je již velmi aromatický a buďte s ním proto opatrné, stejně tak majoránka či oregano. Tyto bylinky se doporučují až pro starší děti, zhruba od 3 let,“ doporučuje Hana Hutlová.

Péče o dětskou pleť s pomocí bylinek
Také v péči o dětskou pokožku velmi záleží na věku dítěte. „Přestože u malých dětí se doporučuje spíše neparfemovaná kosmetika, bylinky zde nebývají na škodu. Používejte však výhradně kosmetiku s bylinkami určenou speciálně pro děti. Skvělé jsou měsíčkové koupele a mastičky či konopné a levandulové krémy,“ uzavírá František Peterka

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama