Česnek jako antibiotikum

Za první světové války prokázala česneková léčba zanícených ran a amébové úplavice (způsobené prvokem Entameba histolytica), že má česnek silný účinek proti bakteriím a prvokům. Až do 20. Let 20. století však zůstával antibiotický účinek česneku záhadou.

V té době izolovali výzkumníci švýcarské firmy Snadoz Pharmaceuticals látku zvanou alliin. Alliin sám o sobě nemá žádný lékařský účinek, ale když je česnek žvýkán, krájen nebo rozmačkán, dostane se aliin do kontaktu s enzymem alliinázou a z aliinu se stane allicin, látka se silným antibiotickým účinkem.

Od 20. let minulého století byl širokospektrální antibiotický účinek česneku potvrzen v několika desítkách různých výzkumů na lidech i na zvířatech. Rostlina hubí bakterii zodpovědnou za vznik tuberkulózy (Mycobacterium tuberculosis), původce otravy jídlem (salmonela) a infekcí ženských močových cest (Esterichia coli). Dále účinně potlačuje virus chřipky.

Čínští vědci použili česnek s úspěchem ve 21 případech zánětu mozkových blan způsobených kryptokoky, což je smrtelně vážné onemocnění. Několik výzkumů potvrdilo účinnost této léčivé byliny i proti plísni na nohou (Trychophyton mentagrophytes) a kvasinkám způsobujícím poševní záněty (Candida albicans)

Dávkování:

Vědci zjistili, že jeden průměrný stroužek česneku má antibiotickou sílu 100 000 jednotk penicilinu. V závislosti na druhu infekce se perorálně (ústně) podávané dávky pohybují v rozsahu 600 000 až 1,2 milionu jednotek. Tomu odpovídá dávka 6 -12 stroužků. Nejlepší je rozžvýkat vždy  3 stroužky najednou, dvakrát až čtyřikrát denně.

Bezpečnost a rizika:

Čerstvý česnek může způsobit pocit pálení v ústech, kteří někteří lidé nesnáší. Nejsou vyloučeny ani alergické reakce. Existují zprávy o vzniku vyrážek po konzumaci česneku nebo jen po kontaktu s touto čerstvou zeleninou. Pokud u vás česnek vyvolává vyrážky, nejezte jej. Také existují záznamy o bolestech břicha spojených s požitím česneku.

Česnek se dostává do mléka kojících matek a může způsobit koliku kojenců. Nikdy však nebyl uváděn ve spojitosti s potraty nebo vrozenými vadami.

Vzhledem k tomu, že česnek též snižuje krevní srážlivost, měl by být užíván u lidí s potížemi se srážlivostí krve či při užívání antikoagulačních léků či vitamínu E, jen s vědomím lékaře.

Zápach česneku můžeme omezit žvýkáním  bylin osvěžujících dech, například petržele, fenyklu, máty či řeckého sena či lze zakoupit česnekové přípravky zbavené zápachu. Mnoho odborníků se však domnívá, že veliká část léčivých účinků česneku pochází právě ze sirné sloučeniny způsobující zápach. To sice svědčí proti užívání přípravků bez zápachu, nicméně z mnoha výzkumů vyplývá, že i česnek zbavený zápachu si uchovává mnohé ze svých léčivých vlastností.

Zdroj: Michael Castleman - Velká kniha léčivých rostlin, nakladatelství Levné knihy

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (24)

 • Obrázek uživatele lada
  lada (anonym)

  Česnek je lepší než antibiotika, tomu věřím. Ale musí to být silný česnek vypěstovaný na zahrádce nejlépe ve střední Evropě. Také dobrá nechemická metoda pro zdraví jsou solné jeskyně. Tady tahle stojí necelých 40 korun, takže to ani nevyjde draho (je v M.Hradišti u Liberce, viz zapakatel.cz/cs/liberec)

  Lis 13, 2010
 • Obrázek uživatele marti
  marti (anonym)

  dobrá reklama...česnek je skvělá věc, to je pravda, ael stačí normální z obchodu, já s nim vyléčila spálu..

  Lis 13, 2010
 • Obrázek uživatele Ali
  Ali (anonym)

  Česnek působí jako antioxidant, chrání člověka před vznikem rakoviny žaludku a prostaty a povzbuzuje imunitu. Navíc dokáže ničit bakterie a mikroorganismy hlavně v zažívacím traktu a dýchacích cestách. Při zánětu mandlí a bolestech v krku se osvědčilo žvýkat co nejdéle strouzek česneku nebo ho nechat v ústech. Syrový česnek vypálí bacily v trávicí trubici. Mně osobně se osvědčilo nastrouhat ČESNEK a přidat BANÁN, ten zažene ostrou chuť a nepálí Vás tolik žáha. Opravdu doporučuji:-)

  Pro 10, 2010
 • Obrázek uživatele karel
  karel (anonym)

  česnek mi vyléčil chronický zánět v krku, jednoznačně doporučuji, bohužel je cítit z úst i následující den a nepřišel jsem na to, jak zápach odstrnit

  Pro 22, 2010
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Kdo jí cibuli, k tomu nechodí lékař. Kdo jí česnek, k tomu nechodí nikdo.

  Pro 22, 2010
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Dnes jsem poobědvala česnečku, protože na mě leze nějaká choroba a lechtá mě v krku a v nose. Zavčas to zlikviduju česnekem s majoránkou.

  Pro 27, 2010
 • Obrázek uživatele virgulka
  virgulka (anonym)

  přírodní antibiotikum nevim, ale určo je zdravý. snažím se dostat do sebe 1x týdně 2-3 stroužky v syrovém stavu. oblíbený recept: cuketové jednohubky s česnekem potřebujeme: 1 cuketu, 2 stroužky česneku, olivový olej, hladkou mouku, sůl, tatarku cuketu oloupeme, nakrájíme na kolečka silná cca 1 cm, ty obalíme v hladké mouce. rozpálíme olivový olej na pánvi a smažíme v něm cuketová kolečka z obou stran, dokud se na nich nevytvoří zlatavé puchýřky z mouky. přendáme na ubrousek a necháme chvíli vystydnout. česnekový nátěr: 2 stroužky česneku prolisujeme nebo rozmačkáme vidličkou, smícháme s trochou oleje a soli. na každé kolečko cukety dáme trochu směsi. nakonec každé kolečko zakápneme trochou tatarky

  Kvě 01, 2011
 • Obrázek uživatele Nejlepší
  Nejlepší (anonym)

  přírodní antibiotikum...-aspoń pro mě je čerstvý chleba namazaný máslem,medem a posypaný nakrájeným česnekem.Zní to zvláštně,ale je to výborné a zdravé.

  Kvě 01, 2011
 • Obrázek uživatele Q
  Q (anonym)

  Med a česnek? Tak to bude hodně pročišťující, ten průjem bych nechtěl vidět

  Kvě 01, 2011
 • Obrázek uživatele M
  M (anonym)

  Med a česnek? Tak to bude...nebuď měkej

  Kvě 01, 2011
 • Obrázek uživatele Nic
  Nic (anonym)

  Med a česnek? Tak to bude...takového,je to skvělé.Na čerstvém chlebu to nemá chybu.

  Kvě 01, 2011
 • Obrázek uživatele Anče
  Anče (anonym)

  Mě česnek zbavil po několika letech akné.

  Kvě 01, 2011
 • Obrázek uživatele Ano
  Ano (anonym)

  Mě česnek zbavil po...Cesnek je procistuje telo od viru , bakterii a nekterych druhu parazitu, kteri toxiny pridavaji do tela a mohou tak zpusobit krome jinych zdravotnich problemu akne a ruzne druhy ekzemu. Zbavit se jich , znamena mit i lepsi plet.

  Kvě 03, 2011
 • Obrázek uživatele Inager
  Inager (anonym)

  Preji hezky vecer ..... mam zanet pod nehtem a otok malicku (na noze ) nehet je zvedly a nakrivo ( takze asi brzo spadne ) vyzkousela jsem leky na bolest ,masti,spreje, proste vse mozne na zanet a furt boliiii.... rada bych se zeptala zda cesnek ktery rozmackam a dam na bavlnenou latku a zavazu pomuze ...... ? Ptam se z duvodu ze malicek boli a je otekly atd. Dekuju vasem co mohou poradit .Inager

  Črv 05, 2013
 • Obrázek uživatele bylinářka
  bylinářka (anonym)

  účinky česneku jsou obecně přeceňované. Žádné antibiotické účinky ve skutečnosti nemá. Je to jen dobrý chuťový doplněk na topinku. :-)

  Feb 13, 2014
 • Obrázek uživatele otík
  otík (anonym)

  účinky česneku jsou...To pelyněk sbíraný za úplňku, je jiná věc, viď.

  Feb 13, 2014
 • Obrázek uživatele otík
  otík (anonym)

  U mne dobrý :)))K životu to stačí. To je tím, že jím česnek! To je na sklerozu mooc dobrý. A na IQ taky. A jak je to s Tebou? Taky Ti to stačí?

  Feb 13, 2014
 • Obrázek uživatele Domis
  Domis (anonym)

  že nemá účinky? To je blbost! Česnek mě osobně pomohl na spoustu věcí! a píše se o tom všude možně, narazíte na to fakt často třeba ted naposeldy jsem to četla tady kralovstvizen.cz/kdyz-antibiotika-tak-z-prirody Ale tak každýho názor :) já se antibiotikům od doktora vyhýbám obloukem, pokud teda by to nebylo nezbytně nutné. Vše léčím přírodníma věcma a čenek řadím na první příčky.

  Dub 19, 2015
 • Obrázek uživatele Duník Vydlabani
  Duník Vydlabani (anonym)

  že nemá účinky? To je... mám taki čenek na první příčce, sežeru ho klydně kilo a klidně du do divadla.

  Dub 20, 2015
 • Obrázek uživatele Melmenka
  Melmenka (anonym)

  česnek je úplně super, pomáhá na spoustu věci :) antibiotikum je hnus, hlavně ho předepisují někteří doktoři úplně zbytečně a dokáže v těle udělat pěknou neplechu. Jo hold příroda je příroda :)

  Dub 22, 2015
 • Obrázek uživatele Adolf
  Adolf (anonym)

  Ráno si dámčesnek na chleba, sním dva krajíce a pak ještě dva během dne, v přírodě pouštím větry a jsem v pohodě. Český paličák nemá chybu.

  Dub 22, 2015
 • Obrázek uživatele Deniska
  Deniska (anonym)

  Mě česnek zbavil po...Ahoj opravdu vám pomohl na akné? Já už trpím asi 3 roky s akné prosím poraďte jak na to s česnekem.. Mám ho každý den jíst nebo jak? Děkuji

  Feb 25, 2016
 • Obrázek uživatele Deniska
  Deniska (anonym)

  Mě česnek zbavil po...Ahoj opravdu vám pomohl na akné? Já už trpím asi 3 roky s akné prosím poraďte jak na to s česnekem.. Mám ho každý den jíst nebo jak? Děkuji

  Feb 25, 2016
 • Obrázek uživatele rada
  rada (anonym)

  Ahoj opravdu vám pomohl na...na to ti spíš pomůže chlorella.

  Feb 26, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama