
Byliny používané v Číně k léčení již celá staletí mohou pomoci pacientům, trpícím po mozkové mrtvici demencí. Přesvědčili se o tom lékaři, kteří rostliny testovali v čínských nemocnicích a zjistili, že preparáty z nich vyrobené dostojí své pověsti.
První bylinný lék, který byl zkoušen v Číně při léčbě demence, je znám jako gastrodine compound granule. Jeho základem jsou výtažky z orchidejí a dalších šesti rostlin a již 100 let před naším letopočtem se používal k léčení závratí, bolestí hlavy a mrtvice.
Lékaři sledovali tři měsíce 120 pacientů, kteří se po mozkové mrtvici léčili tímto lékem. Zjistili u nich výrazné zlepšení duševních funkcí.
"Chemické léky jsou účinné v léčbě poznávacích a paměťových funkcí při demenci, ale jsou drahé a mají vedlejší účinky," řekl Ťin Chou-tchien z geriatrického institutu pekingské univerzity. Dodal, že lékaři hledají levnější alternativu k západním lékům, která by byla pro čínské obyvatele mnohem přijatelnější.
Tato studie by podle něho mohla vést k tomu, že lékaři zváží použití bylinných léků k doplnění léčby mírného nebo středního poškození poznávacích funkcí u starších lidí po mozkové mrtvici.
Na světě trpí vaskulární demencí jedno až tři procenta lidí. Je to typ demence způsobené onemocněním krve nebo malou mozkovou mrtvicí. Vznikají pak problémy s pamětí, myšlením a chováním, které brání lidem v práci i v plnění běžných denních úkonů, jako je mytí, vaření nebo oblékání.
Všichni pacienti z pekingské nemocnici trpěli po mozkové mrtvici mírnou nebo střední vaskulární demencí. Sedmdesát z nich dostávalo bylinný lék, zatímco ostatní byli léčeni lékem Duxila, který je v Číně normálně používán při mrtvici. Lékaři obou skupin na mezinárodní konferenci shodně informovali, že při použití čínského bylinného léku bylo méně vedlejších účinků.
Zdroj: ČTK
Komentáře (6)
- odpovědět
Říj 04, 2007- odpovědět
Čer 13, 2003- odpovědět
Bře 10, 2006- odpovědět
Říj 04, 2007- odpovědět
Lis 17, 2013- odpovědět
Srp 29, 2016Přidat komentář