Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

10 rostlin, které byste neměli vyhazovat z jarní zahrady

Na následující rostliny je často nahlíženo jako na plevel. Obsahují přitom mnoho živin a mají silný léčivý účinek. Tyto rostliny je možno sušit, nakládat do alkoholu a vyrábět z nich tinktury. Též mohou být vmíchány do lokálních mastí.

Kopřiva: Je silný detoxikátor krve, má močopudné a projímavé účinky, pomáhá při léčbě senné rýmy.  Probíhají výzkumy ohledně možné léčby Alzheimerovy choroby a ADHD.  Lokálně působí prtoi tvorbě lupů a zastavuje krvácení.

Pampeliška:  Nastoluje hormonální rovnováhu, harmonizuje krevní tlak, má močopudné a čistící účinky, je bohatá na draslík a podpruje zdravá játra. V poslední době probíhají studie jejích protirakovinných vlastností.

Verbena: Má zklidňující účinky, působí proti úzkosti. Může léčit průjem, včedy, menstruační potíže a při lokální aplikaci může ulevit při bolestech hlavy a hemoroidech. and

Ptačinec: Má antirevmatické účinky,působí močopudně, pomáhá při vykašlávání, je vinikajícícm zdrojem vitamínu C, kyseliny gamma-linoleové, B vitamínů a křemíku.

Jitrocel: Je jedním z velmi účinných čističů krve.Pomáhá při kožních onemocněních. Lokálně aplikovaný může pomáhat léčit zranění, popáleniny od slunce a kožní choroby.

Zlatobýl: Ulevuje při alergiích, artritidě, nachlazení, chřipkách a bolestech v krku.

Třezalka tečkovaná:  Je známa jako účiiný prostředek při zmírňování depresí. Může též pomáhat při potížích v menopauze, při migrénách, bolestech při poškození nervů a při úzkostných stavech.

Šťovík kadeřavý: Je bohatý na železo, vápník, vitamín A a C. Pomáhá při trávení, zmírńuje střevní záněty, působí projímavě a močopudně. Zlepšuje fungování ledvin a jater.

Meduňka lékařská: Je účinná při léčbě nervozity, nespavosti, menstruašních křečích a potížích s trávením.

Echinacea: Je běžně užívána v boji proti nachlazení a chřipce. Může být též použita pro redukci lymfatických otoků, infekcí močových cest, při herpesu, kvasinkách a lokálně při léčbě ran kožních chorob.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (15)

 • Obrázek uživatele Alice
  Alice (anonym)

  Já mám s echinaceou dobré zkušenosti, beru Echinaceu od Imunitu v kapkách, nedám na ně dopustit, mají výtažek z kořene a zabírají mi,můžu je brát dlouhodobě a nejsem tak často nemocná,ikdyž chuť nic moc ale dávám si je na kostku cukru – starý zvyk od babičky a dá se to :-)

  Pro 07, 2012
 • Obrázek uživatele ?????
  ????? (anonym)

  ?? Šťovík ??? zajímavé asi před včerejškem jsem četla, že je šťovík jedovatý nebo máme snad více druhů ???

  Kvě 12, 2013
 • Obrázek uživatele tamtam34
  tamtam34

  Zajímavé rostlinky najdeš třeba tady: http://www.bio-detox.cz/

  Kvě 16, 2013
 • Obrázek uživatele sweet
  sweet (anonym)

  jen pozor s tou třezalkou na sluníčku, zvyšuje citlivost na UV záření, taky by ji neměli užívat lidé s nízkým krevním tlakem, nebo cukrovkou

  Čer 12, 2013
 • Obrázek uživatele albert-sd
  albert-sd (anonym)

  Zapoměli jste na PŘESLIČKU, jež je edocenitelnou bylinou pro zdravý život, kort v dnešní době!!! více na http://www.albert-sd.cz/preslicka-super-bylina-poskytujici-kremik-a-antioxidanty/

  Črv 04, 2013
 • Obrázek uživatele Adele
  Adele (anonym)

  přesličku rolní ... upřesňuji

  Čer 12, 2016
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  přesličku rolní ......Přesličky rolní mám na zahradě plno. Je též dobrá k odstranění hliníku z těla, pokud si z ní děláte čaje, výluhy či tinkturu.

  Čer 12, 2016
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  ?? Šťovík ???...Šťovík obsahuje kyselinu šťavelovou, která může ve větší koncentraci vytvářet v těle s vápníkem nerozpustné soli (oxaláty neboli šťavelany), ale několik listů šťovíku jednou za čas do salátu, neuškodí, pokud teda nemáme ledvinné kameny- v tom případě byste se měli šťovíku vyhýbat. Šťovík se obecně nedoporučuje lidem náchylným k ledvinovým nebo močovým kamenům, lidem trpícím dnou nebo kojícím ženám. Po tepelné úpravě je šťovík bezpečný. Negativní vedlejší účinky eliminuje také smetana, mléko nebo vejce, které kyselinu šťavelovou vážou na sebe. Kyselinu šťavelovou ve větším množství dále obsahuje třeba rebarbora nebo jahody, v malém množství je ve většině ovoce a zeleniny a dodává kyselou chuť.

  Říj 03, 2016
 • Obrázek uživatele trilobit
  trilobit (anonym)

  Mám také dobré zkušenosti s kalisií vonnou, bohužel mně zašla, byl jsem déle pryč. Nemáte někdo z Prahy doma rostlinku, ze které byste mně dali odnož? Předem děkuji za reakce a odpovědi.

  Lis 10, 2016
 • Obrázek uživatele Magdalena
  Magdalena (anonym)

  Já ze zahrady nevyhazuji nic, co tam vyroste - maximálně protrhám, pokud je něčeho přespříliš. Vše má nějaký význam - buď pro mne jako léčivka či pro zlepšení kvality půdy nebo pro včelky. Žiji v souladu se svojí zahradou, nebojuji proti ničemu a zahrada se mi rok od roku odvděčuje větší úrodou. Každý rok něco nevyjde, jak bych si představovala, ale zase vyjde něco jiného. již se moc těším na jaro, až vše začně rašit a pučet. Nyní pomáhám ze země vytahovat očima první sněženky.

  Feb 04, 2020
 • Obrázek uživatele NG
  NG (anonym)

  S tím souhlasím

  Lis 07, 2020
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Bylinkám věřím, často je používám .

  Lis 08, 2020
 • Obrázek uživatele PD
  PD (anonym)

  na bylinky nedám dopustit....OK Alfa Imun Forte má spousty bylin https://www.a-zdravi-z.cz/ok-alfa-plus--imun-forte

  Kvě 21, 2021
 • Obrázek uživatele Dagmar
  Dagmar (anonym)

  Bylo by dobré přidat k názvu i obrázek.

  Kvě 29, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama