Reklama

Léčitelé, lékaři, vědci a pacienti se neshodují v účincích víry

Zatímco léčitelé staví vliv na nemocné na účincích víry, vědci, lékaři a sami pacienti se v názorech na léčivou moc víry neshodují. Spor není o placebo efekt, kdy člověku pomůže neúčinná náhražka, protože věří, že dostal účinný lék. Pochybnosti však budí pokus, při němž se za tisíc kardiaků z USA modlili lidé až v Jižní Koreji. U 11 procent prý nastalo zlepšení. Podobný pokus se konal při ovlivňování leukémie či AIDS.

"Společným faktorem byl okrajový, ale prokazatelný výsledek," řekl dnes profesor kanadské univerzity Waterloo Stanislav Reiniš na tiskové konferenci, již na neobvyklé téma Víra jako lék uspořádala Rada pro popularizaci vědy Akademie věd (AV). Vědci by se podle Reiniše měli těmito jevy zabývat.

Reiniš konstatoval, že když vyloučí nadpřirozené vlivy z nehmotné sféry, přichází v úvahu dosud nepopsaná síla, elektromagnetické vlnění či kvantové přenosy. Mozek chápe jako kvantové pole, v němž se projevují vzájemné vztahy elektronů. Kvantové spojení působí i mimo mozek, až na vzdáleného pacienta.

K anomálním jevům, které by měly rovněž vzbudit zájem vědců, patří podle Petra Boba z Centra pro teoretická studia AV zážitky pacientů z blízké smrti nebo pobytu mimo tělo. V hypnotické sugesci je člověk schopen popsat například průběh operace, kdy byl v bezvědomí. "I lidé v kómatu si mohou zapamatovat význam slyšeného," poukázal na nečekané možnosti mozku.

Profesor Richard Rokyta z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy poznamenal, že věda vždy chce důkaz. "Léčení na dálku modlitbou se zkoumá, není zatím přesvědčivý důkaz, ale my se zkoumání nechceme vyhýbat, ale osvětlit jev," řekl. Připomněl, že podobně homeopatii vědci odhalili jako metodu fungující pouze na placebo efektu, když její zastánci nedokázali předložit žádný vědecký důkaz principu jejího účinku.

Reklama

Ke vztahu víry a léčení Rokyta podotkl, že víra je věc individuálního přístupu každého člověka. Je to určitý psychický stav, který mobilizuje vnitřní síly organismu, jež mohou pomáhat při léčení. "Sama o sobě léčit nemůže, ale například u pacientů s rakovinou přispívá dobrý psychický stav k lepšímu účinku chemoterapie," dodal.

Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

jitka (Po, 19. 1. 2004 - 11:01)
ahoj, mohl bys mi o tvé zkušenosti napsat něco více. Čtu knihu Moc podvědomí. Otevřela mi oči a ráda bych znala názor i někoho jiného ohledně víry a modliteb. Díky.Jitka
Doare (St, 21. 1. 2004 - 13:01)
Ahoj Lído,věda jako náboženství - skvělej nápad. A nebo věda jako inkvizice materialistického náboženství, které je oficiálním náboženstvím současných ekonomicky posperujících společností? Bohem materialistického náboženství jsou Peníze, které vzývají na každém kroku bankéři, podnikatelé, obchodníci i nakupující, kteří dnes a denně hledají slevy v supermarketech - kostelech. Věřící (v peníze)stavějí místo katedrál obchodní centra a každodenní modlitbou jsou co nejvýhodnější nákupy.
Ale pokud jde o skutečného Boha - nemá podle mne nic společného s žádným z náboženstvím ani církvemi a jejich rituály. Církve jsou jen další potické strany, které se rvou s ostatními o to, jak stmelit stádo a jak mu vládnout.
Bůh je pro mne osobní svoboda, právo a schopnost vytvářet nové a krásné věci, které ku prospěchu nám i druhým a takový ten nádherný pocit, který zažíváme, když jsme zamilovaní. To, co nás hřeje v srdíčku a povznáší nad hádky, spory, závist, chamtivost, nadpotřebu se mstít a podobný pitomosti beroucí lidem dobrou náladu. Bůh je pro mne to světýlko, který se v nás rozsvítí, když potkáme někoho zajímavého nebo uvidíme krásnou věc, bleskne nám v hlavě rozpustilý nápad nebo uslyšíme krásnou hudbu a pod...to světýlko, které - když zasvítí- nám říká, co je pro nás dobré a prospěšné, které nás vede, když mu důvěřujeme. Věřit svým pocitům je ale někdy hodně těžké - zvlášť když zfanatizovaní inkvizitoři z řad vědců - vidící jen to své a nic jiného - upalují naše pocity na hranici pochybností, arogance a cynismu.
Ale změřil už někdy nějaký vědec velikost (váhu, vůni a pod.) lásky matky k dítěti? A přesto nikdo o exitenci mateřské lásky nepochybuje. Ani vědci. A dokonce ji ani nemohou vysvětlit chemií hormónů jako to tvrdí o sexu.
Přeji Ti krásné dny Lído.
Lida (Pá, 28. 11. 2003 - 10:11)
Samozrejme, ze se energie posilat da. Neni treba se modlit, staci si sednout, zklidnit se a posilat pozitivni energii-je to vyborna vec napr. pokud si chceme s nekym procistit vztah, omluvit se za neco, pozehnat.
Otazka do diskuse: Nejsem vlastne verici v Boha, ale je zajimave jak lide, kteri v Boha neveri, casto uctivaji vedu /> dokud to nebylo zmereno, dokud si na to nemuzu sahnout, dokud to veda neposvetila, tak to neni pravda/. Copak nemame vlastni rozum, cit??
Musime porad jen po nekom papouskovat, na nekoho cekat?? /na farare, na rozhodnuti politiku, na vedecke dukazy?/

Myslim, ze kazdy v hloubi srdce vi, co je pravda, co je tzv. dobre a tzv. spatne, tj. co nam slouzi a co nam neslouzi.
L.
RUR (Čt, 27. 11. 2003 - 21:11)
Je to samozřejmě nesmysl, modlením se nic nikdy ovlivnit nepodařilo, modlení se za něčí uzdravení je tak zcela jistě ztrátou času.
lojza (Ne, 21. 12. 2003 - 16:12)
Stejně jako když si někdo obleče hokejovou výstroj , tak to ještě neznamená že je hokejista ( = umí hrát hokej) . Stejně tak je to s léčiteli . Osoba A o sobě tvrdí , že je léčitel a má v ruce virguli apúod. , ale stejně tak to může být podvodník , otázka je jestli mu někdo uvěří , pokud ano tak proč a jaké to bude mít následky . Možná by to chtělo princip předběžné opatrnosti, nevěřit hned každému s virgulí a ověřit si , co říkají druzí a proč .
Marian (Pá, 28. 11. 2003 - 09:11)
To by som netvrdil, motlitba je formou vysielania energie a v podstate vsetko na svete je stvorene s cistej energie, aj hmota je v podstate len prazdny priestor. Tak ako majstri bojovych umeni vedia vyslat energeticku gulu na dialku par metrov a zlozit supera na zem bez dotyku. Je to ako ked ta kopne kon.
To nie su kecy ani vymysly, zazil som to na vlastnej kozi.
Martina (Út, 2. 12. 2003 - 18:12)
Lidy souhlasím s Tebou, i když já i věřím v Boha, jen v tomto se lišíme. Bůh je obrovský pojem. M.
Jarka (Po, 8. 12. 2003 - 15:12)
To by jste se divil!A hodně! Mám s modlitbou o uzdravení jiného člověka zkušenosti. I lékaři se vyslovili ve smyslu "to je zázrak".
poradce Z (Ne, 24. 10. 2004 - 03:10)
Vliv víry a modlení považuji za nepatrný. Tak nepatrný že nelze statisticky hodnotit. Jako důležitější než víra se mi jeví upřímná aktivní účast na zábavné šou,ať v kostele,meditaci, u léčitele, nebo při zkoušce nového léku s použitím placeba...
Poradce Z (Po, 1. 11. 2004 - 22:11)
Pokud by alespoň 8 paní a 8 feťáků ve všem jistě početném sboru mělo s modlidbou podobný úspěch jaký uvádíte, máte pravdu.Z ostatního souhlasím pouze s tím, že při Velkém třesku/stvoření/ jsme byli vše jeden bod a od té doby si dodnes dobře rozumíme,a to nejen mezi sebou ale i se stvořitelem...
Alexander (So, 12. 6. 2004 - 00:06)
Áno, súhlasím, že modlenie je len sebaklam a ilúzia ktorú nám nanucujú farári. Koµko miliónov µudí zahynulo v oboch svetových vojnách a vo vojnách predošlých? A snáď sa títo µudia nemodlili tým najvrúcnejším spôsobom aby nemuseli do vojny, potom aby aspoň prežili? A iste sa modlili na oboch stranách zákopov a frontových línií za to isté. A napriek tomu
Lenka (Út, 18. 1. 2005 - 20:01)
Když člověk věří-uzdraví se.Ja byla ochrnutá,ruce,nohy a když jsem ležela zase se na chvíly zlepšilo.Nebudu popisovat -prostě bylo to velice zle.Já ale vždy věřila a říkala-nech je to jakakoliv nemoc -uzdravím se.Jsem již 5.rok po operaci a žijí plnohodnotný život i když nikdo by tomu nevěřil.Ale musíte mít v sobě lásku,mír a pochopení druhých.Dalo by se hodně o tom mluvit.Jsem šťastná a nyní ještě se zajímam o přátelství Bruna Gröninga.Zkuste ,kdo hledáte pomoc.Vaše Lenka
Enja (Ne, 31. 10. 2004 - 13:10)
V tomto nemáš pravdu. Jak můžeš posuzovat něco, o čem nemáš ani páru? Napíšeš si klidně, že modlitba nemá význam, ale přitom jsi nikdy neslyšel upřímnou modlitbu a nikdy jsi neviděl, jaké měla důsledky. Náš úžasný Bůh odpovídá na modlitby. Na všechny modlitby...a má k tomu důvod. Miluje nás tak, jako nikdo (a netvrď, že to není pravda, když jsi neměl možnost se o tom přesvědčit!) a dokonce za nás Jeho syn, Ježíš, položil svůj život... za každýho z nás, splatil dluh a vstal z mrtvých...
každý člověk se ve smrtelném nebezpečí začne v duchu modlit, prosí, aby ho někdo zachránil... určitě jsi taky někdy říkal: Ať to vyjde, prosím, prosím...
netvrd·, že ne.
Jedna paní v našem sboru se jednou modlila za svého nemocného syna, který měl šííílenou horečku. Horečka mu za půl hodiny poté klesla.
Jeden bezdomovec a feťák se jednou modlil a řekl: Bože, jestli jsi, tak ať najdu tisícovku. Našel ji.
A tak bych mohla pokračovat donekonečna. Ale to není to, co chci říct. Jen bych si přála, abyste předtím, než cokoli vypustíte z úst, se o tom přesvědčili. Nemůžeš přece říct, že modlitba je bez funkce, když ses nikdy k Bohu nemodlil a nesnažil se ho najít, protože pak bys zjistil, že to, co tady píšeš, je pouhopouhá spekulace.
Návštěvník (St, 22. 11. 2006 - 15:11)
tak to je svatá pravda
Málá11 (St, 22. 11. 2006 - 15:11)
Když někomu víra pomáhá žít, proč ne. Každého intimní věc. Zřejmě každý v něco věří. Sobě, Bohu, ... , ať už to nazýváme, jak chceme.
pro Alexandra (Po, 26. 11. 2012 - 09:11)
Je třeba se zamyslet nad smyslem, účinkem modlitby.
1. koho bozi chtějí potrestat - tomu splní jeho přání. (to znamená, že některá přání nejsou pro dobrá).
2.časový úsek kdy dojde ke splnění modlitby - mohou to být roky.
3.kolik lidí zahynulo ve válkách....
co je modlitba...? co je kletba...?
co když spousty nešťastných a zoufalých lidí před válkou proklelo svět a ten se zhroutil.
Víra (Út, 21. 1. 2014 - 23:01)
"Nepřestávat věřit ve zkouškách, které se dotýkají nemožného, tak jako nepřestávat věřit ve zklamáních, je největším svědectvím víry, protože tomu, kdo má víru, ba spíše tomu, kdo nepřestává věřit, není nic nemožné."

Pierino Galeone
Reklama