Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Echinacea - proti nachlazení, chřipce i vaginální mykóze

Echinacea (třepatka nachová) je léčivka pocházející původně ze severní Ameriky. Byla používána původním obyvatelstvem na rozličná onemocnění, jedovatá pokousání a zevní rány. Medicínské praxi v USA byla představena v roce 1887 a byla nabízena na různé choroby, počínajíc nachlazením a konče syfilisem. Moderní výzkum započal v 30. letech 20. Století v Německu. Nyní se využívá především k posílení imunitního systému.

Echinacea zřejmě podporuje imunitní systém aktivací bílých krvinek. Alkylamidy, kyselina kávová a polysacharidy jsou hlavní skupiny aktivních látek v echinácee, které zvyšují produkci a aktivitu bílých krvinek (makrofágů a lymfocytů). Další studie jsou potřebné, aby se zjistilo, zda a jakým způsobem stimuluje echinacea  imunitní sytém u lidí.

Echinacea možná též zvyšuje produkci interferonů, důležitou část odpovědi organismu na virové infekce. Několik dvojitých slepých studií potvrdilo přínos echinacei při léčbě nachlazení a chřipky.

Nedávné studie naznačují, že echinacea není zřejmě účinná jako prevence a měla by být používána až při nástupu onemocnění.

Co se týče dalších injekcí, výzkumníci v Německu zjistili, že pokud podávají echinaceu injekčně nebo orálně pacientkám společně s medikovaným krémem (ekonazol nitrát) dochází k větší redukci kvasinkové vaginální infekce v porovnání s ženami, které užívají pouze krém.

Doporučení dávkování:

Při vypuknutí nachlazení či chřipky by se mělo užívat 3-4ml tekutého přípravku echinacei nebo 300mg v práškové formě (kapsle či tableta) každé dvě hodiny v průběhu prvního dne nemoci. Pak 3x denně po  dobu  7-10 dní.

Vedlejší účinky:

Echinacea je zřídka spojována s nežádoucími účinky při orálním užívání. Podle německé komise E, by lidé neměli užívat echinaceu, pokud mají auto-imunní nemoci, jako je lupus nebo jiné progresivní onemocnění jako např. tuberkulóza, roztroušená skleróza či HIV infekce.

Ti, kteří jsou alergičtí na květiny z rodiny kopretin, nesmí užívat Echinacea. Echinacee by se měli vyhnout i lidé s potvrzenou citlivostí na inulin (vláknina široce zastoupená v ovoci, zelenině a rostlinách).

Echinacea dle proběhnuté studie nemá vliv na potrat či vývoj plodu během těhotenství a je možno ji tudíž průběhu těhotenství užívat.

Zdroj: Solgar

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

  • Obrázek uživatele mostecky
    mostecky (anonym)

    Echinacea je úžasná bylina! Vedlejší účinky jsem nezaznamenal.Nicméně nelze ji užívat stále jakou trvalou prevenci. Doporučuji nejlépe srpen, září a potom tinkturu únor. Aplikaci je třeba věnovat pozornost.Echinaceinu podobné látky jsou velmi labilní.

    Lis 19, 2009
  • Obrázek uživatele petty
    petty (anonym)

    Echinaceu jsme odzkoušeli i na naší čtyřleté dceři a funguje to. Letos se nám chřipka zatím vyhýbá a když už něco začíná, ještě se to dá zahnat. Po kurzu u pana Petra si kapičky připravuju sama,takže i když je nás doma hromada, dá se to finančně zvládnout. Koukněte na jeho stránky - http://dobrykurz.webnode.cz/. Petty.

    Led 14, 2010
  • Obrázek uživatele Linda
    Linda (anonym)

    Echinacea mě i celé rodině opravdu pomáhá, po doporučení lékaře jsem si koupila echinaceové kapky, jsou za pár korun a chřipka už nás netrápí.Když na mě něco leze, tak si je vezmu a za dva dny je klid :-)Tady je víc informací: http://www.aromatica.cz/bylinne-kapky/echinaceove-bylinne-kapky

    Dub 20, 2010
  • Obrázek uživatele vlasta
    vlasta (anonym)

    Časté nachlazení, pocity únavy, oslabení? Pomohly mi české 100% přírodní produkty, s vysokým obsahem bylinek. Osobně jsem trpěla častými nachlazeními a záněty a byla jsem velmi mile překvapena, když jsem po 3. měsících užívání už tyto časté problémy neměla. V případě zájmu o více informací si pročtěte webové stránky. Zkušeností mám s produkty mnohem více, ráda poradím. Nezávislý obch. partner Vlasta Fučíková - 03-000334, skype: vlastafu, případně e-mail: Vlasta.Fucikova@seznam.cz http://zdravipokapkach.webnode.cz

    Pro 13, 2010
  • Obrázek uživatele Zuzana
    Zuzana (anonym)

    Jani, děkuji za radu! O ech. kapkách jsem slyšela a konečně je i vyzkouším!

    Říj 31, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama