EU komplikuje prodej bylinných přípravků v ČR

Dostupnost bylinných a houbových přípravků ze systémů tradičních medicín na českém trhu ohrožuje unijní legislativa i její následný výklad českými úřady.

Subjekty, které se v Česku věnují tradiční čínské medicíně se obávají, že situaci by mohli dále zkomplikovat změny předpisů, které budou projednávány v Bruselu letos.

Prodej bylinných přípravků v Česku výrazně omezuje unijní nařízení o potravinách nového typu z roku 1997. To mělo původně zamezit přístup obávaných geneticky modifikovaných plodin na unijní trh. V kombinaci se souvisejícím předpisem z roku 2003 však výrazně zkomplikovalo život také prodejcům bylinných přípravků, které se mimo jiné hojně používají v tradiční čínské či indické medicíně.    

Prodejci přípravků z léčivých bylin či hub musí dnes mimo jiné složitě prokazovat, že jimi nabízené přípravky byly na unijním trhu dostupné před rokem 1997 minimálně po dobu 15 let a ve významném množství. To je zejména pro malé české firmy podle nich v řadě případů velmi složité.

V závěru roku 2013 bylo s odvoláním na nařízení z roku 1997 v Česku například zakázáno prodávat v čínské medicíně tradičně po staletí používanou houbu outkovku pestrou, která v tuzemsku běžně roste. Prodejci prý nedokázali doložit požadovanou dobu používání houby, byť se prý používala i v ČR. Houba se v asijské medicíně používá na podporu imunity či jako podpůrné léčivo při rakovinných onemocněních.

Mnoho problematických prvků podle Karla Šimonovského z Československé SinoBiologické společnosti obsahuje také připravovaná novela nařízení o potravinách nového typu. Tu má letos projednat Evropský parlament a měla by začít následně platit v roce 2016. Bylinkáři se mimo jiné obávají, že by se přenesením pravomocí centrálně do Bruselu mohl rozšířit počet nepovolených bylin a hub.

Upozorňují také na nestabilitu právního prostředí. “Ministerstvo zdravotnictví k 20.11. na svých internetových stránkách zveřejnilo seznam přípravků, u nichž si myslí, že by mohly být potravinami nového typu, ale dneska to již na webu není,“ uvedl Šimonovský.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Nejhorší je, když jsou blbci pilní.

  Feb 12, 2015
 • Obrázek uživatele karel
  karel (anonym)

  nejhorší je, když blbec si myslí, že je nejchytřejší, odstěhuj se do SSSR, když se ti tu nelíbí !

  Feb 13, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Nejseš trochu mimo mísu? Kdo tvrdil, že se mně tady nelíbí? Vím že SSSR je náš vzor, ale stěhovat se tam nemusím.

  Feb 13, 2015
 • Obrázek uživatele Tak za
  Tak za (anonym)

  Nejseš trochu mimo mísu?...prvé: SSSR už neexistuje. To jen tak mimo téma. A k tématu: Už léta mám ozkoušenou směs čistícího bylinného čaje, který prodává bylinná lékárna. Každý rok na přelomu zimy a jara si ho vařím 8 týdnů a cítím se pak opravdu dobře. Letos na sáčku nalepeno upozornění, že se čaj pouze jinak jmenuje dle nařízení EU a složení se nezměnilo. Ouha. Jaký hnus mě čekal doma. Je to něco úplně jiného, určitě je tam přimíchána nějaká složka, která tam před tím nebyla a nedá se to pít. Děkuji.

  Feb 13, 2015
 • Obrázek uživatele starter66
  starter66 (anonym)

  jestli najdete něco co EU nekomplikuje tak jste boží

  Feb 14, 2015
 • Obrázek uživatele Zaznamenal jsem určité zlepšení
  Zaznamenal jsem... (anonym)

  Žárovky už se zase začaly prodávat pod krycím názvem "světelný zdroj".

  Feb 14, 2015
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Opakuji, tak se z EU odstehujte, kdyz se vam tu nelibi, a nejlepsi je lež a nenavist, ze? Klidnou noc

  Feb 16, 2015
 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  A proč by se lidi měli hned stěhovat, když se jim to nelíbí. Je demokracie ne, tak mohou chtít věci změnit. Nebo už je totalita a jediná možnost je emigrace jako dřív?

  Feb 16, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  EU musí komplikovat!. Za co jiného bychom si tam to stádo úředníků platili?

  Feb 17, 2015
 • Obrázek uživatele Karle
  Karle (anonym)

  Opakuji, tak se z EU...nejlepší je pravda a láska přece! A přát někomu dobrou noc v půl sedmý, to už jsi v důchodu nebo co? My ostatní v tu dobu makáme.

  Feb 17, 2015
 • Obrázek uživatele sss
  sss (anonym)

  Od kdy chce EU dobro pro lidi?

  Feb 21, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Evropská unie: "Lidé my chceme vaše dobro!" Lidé: "To my dobře víme a proto vám nic nedáme".

  Feb 21, 2015
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Evropská unie: "Lidé...proto vám nic nedáme ?? to jsem nějak nepochopila snad proto vám ho vezmeme ne?

  Feb 21, 2015
 • Obrázek uživatele Jsou někteří lidé
  Jsou někteří lidé (anonym)

  s delším vedením, kterým je třeba anekdoty vysvětlit, aby je pochopili. Tak tedy: evropská unie požaduje od lidí DOBRO a lidé jí to dobro NECHTĚJÍ DÁT.

  Feb 22, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama