Heřmánkový čaj pomáhá při cukrovce

Pravidelné pití heřmánkového čaje může být dobrou prevencí proti cukrovce II. typu, dále proti ztrátě zraku či nervovým a ledvinovým obtížím. O výsledcích britsko-japonské studie informoval zpravodajský server BBC.

    Podle týmu japonských a britských vědců vývar z této byliny snižuje hladinu cukru v krvi a zabraňuje vzniku enzymu, který způsobuje rozvoj diabetických komplikací. Ve studii zveřejněné v odborném časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry se tvrdí, že tento výsledek zvyšuje naděje na nové léky proti cukrovce.

    "Je třeba dalších výzkumů, než můžeme přijít s pevnými závěry o tom, jakou roli v boji proti diabetickým obtížím hraje heřmánkový čaj," řekla Victoria Kingová z britské organizace Diabetes s tím, že společnost zatím nedoporučuje pacientům navýšit denní dávky tohoto čaje. Vyspělé průmyslové země zaznamenávají nárůst pacientů s cukrovkou II. typu. Ta je často spojována s obezitou.

    Heřmánek je na celém světě mnoho let využíván jako lék proti celé škále zdravotních problémů včetně stresu, nachlazení a menstruačních obtíží.

    Vědci z univerzity v Toyamě, které vedl Acuši Kato, podávali 21 dní heřmánkový extrakt skupině diabetických krys. Poté porovnali výsledky s jinou skupinou hlodavců, která se podrobovala běžné dietě. Hladina glukózy v krvi krys, které dostávaly heřmánek, byla výrazně nižší. Heřmánek u nich zpomalil produkci cukru ve slinivce břišní.

    Testy také ukázaly sníženou činnost enzymu, který pomáhá přeměnit glukózu na alkoholický cukr sorbitol. U lidí postižených cukrovkou II. typu se aktivita tohoto enzymu zvyšuje se stoupající hodnotou glukózy v krvi. Sorbitol se navíc velmi obtížně dostává přes buněčné membrány a často se hromadí v nadbytečném množství v očních či nervových buňkách, kde může zapříčinit vážné problémy.

    "Konzumace zdravě vyvážené diety, pravidelná fyzická aktivita a aplikace předepsaných léčiv zůstává klíčovou cestou pro efektivní kontrolu nad hladinou glukózy v krvi, nad krevním tlakem a tukem v krvi," tvrdí vědci. Dobrá diabetická životospráva podle nich pomáhá snížit riziko vážných zdravotních komplikací, jako jsou srdeční onemocnění, mrtvice či slepota.
    Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele kveta
  kveta (anonym)

  také jsem diabetik a o heřmánku jsem se dočetla tak to také zkouším a doufám že to bude mít nějaký účinek

  Lis 17, 2008
 • Obrázek uživatele petty
  petty (anonym)

  Heřmánek je typickým příkladem podceňované bylinky. Je pro nás tak obyčejná, že nevěříme, že by mohla mít opravdu takové účinky. Dokázala jsem ho ocenit a s ním i další běžné byliny až po kurzu pana Petra. Koukněte na http://dobrykurz.webnode.cz/. Čau Petty.

  Led 14, 2010
 • Obrázek uživatele petr
  petr (anonym)

  heřmánek je špica

  Lis 25, 2010
 • Obrázek uživatele pavel
  pavel (anonym)

  ten pán má pravdu opravdu je špica

  Lis 25, 2010
 • Obrázek uživatele miloš
  miloš (anonym)

  paní květo jak pokračuje léčba

  Lis 25, 2010
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Heřmánkový čaj je dobrej a zdravej.

  Lis 25, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama