Reklama

Tykev obecná na podporu trávení a proti parazitům

Tykev je jednoletá léčivá rostlina, která se pěstuje kvůli svému plodu. Její lodyha, se plazí až do délky 10 m. Má obrovské petičetné chlupaté listy. Ze žlutooranžových květů vyrůstá obrovský plod, kulatá či podlouhlá bobule s mnoha plochými semeny.

PROKÁZANÉ ÚČINKY

Tykev je odpradávna doporučována na podporu trávení, jako šetrné projímadlo a hlístopudný lék. Tyto její vlastnosti prokázaly nejrůznéjší výzkumy. Stopové prvky obsažené v této rostlině navíc mohou působit protizánětlivě. Tykev je vynikající hlístopudný lék pro děti, neboť není ani v nejmenším toxický, takže při jeho použití nic neriskujeme. Steroly tykve brání fixaci látky vyvolávající záněty prostaty.

OBVYKLÉ POUŽITÍ

Tykev je doporučována v nejrůznějších farmakologických formách na léčbu zácpy a jako účinný prostředek proti parazitům, především proti tasemnici. Je předepisována zároveň jako podpůrná léčba prostaty a potíži s močením.

Reklama

UPOZORNĚNÍ PRO UŽIVATELE

Dosud nebyl prokázán žádný toxický účinek tykve, pouze zcela výjimečné nežádoucí účinky (přibližně 4 % ve studii zahrnující 2245 pacientů). Přesto je lépe požádat před započetím léčby o radu lékaře, neboť neškodná hypertrofie prostaty může vyústit v rakovinu.

UPOTŘEBENÍ

VNITŘNĚ

Zácpa, paraziti, funkční poruchy prostaty, potíže s močením

SEMENA: žvýkat 3 až 5 polévkových lžic semen jednou denně v průběhu tří dnů. Poté použít projímadlo (v případě parazitární nákazy tasemnici).

MATEČNÁ TINKTURA ZE SEMEN: 150 kapek denně do sklenice vody.

 

Reklama

Komentáře

pepa (Čt, 2. 2. 2012 - 20:02)
no a kdyžse k tomu ještě napijete místo čaje vody, tak mají paraziti a záněty útrum, www.promedy.cz/voda
Reklama