Reklama

Ashwagandha pomáhá mužům i ženám při sexu

Ashwagandha neboli indický ženšen je adaptogenní ájurvédské bylina, která se používá již více než 2500 let k omlazení a posílení těla. Starověcí léčitelé používali ashwagandhu jako omlazující tonikum, které mělo schopnost navrátit sílu vyhublému tělu. Aschwagandha poskytuje sílu, vitalitu a zvýšuje výdrž. Jako adaptogen je schopna pomoci tělu zvýšit nespecifickou odolnost vůči chorobám.

Tradičně se používala pro artritidu, astma, bronchitidu, rakovinu, candidózu, horečku, záněty, nevolnost, revmatismu, diabetes, leukodermu, ke zlepšení kognitivních funkcí a proti stresu. Ashwagandha má pověst jako sedativum, hypotenzní prostředek, proti křečím, protinádorový  a protizánětlivý prostředek s analgetickým účinkem.

V současné době probíhá exploze výzkumů, aby potvrdily tvrzení o Ashwagandhe.

Sex

Ashwagandha pomáhá mužům i ženám při sexu.

Reklama

Nízký počet spermií je častou příčinou neplodnosti. Při dvojitě zaslepené studii bylo 46 infertilním mužům podáváno placebo nebo 225 mg extrahovaného kořene ashwagandhy denně po dobu 3 měsíců. Ashwagandha byl standardizována pro obsah nejméně 5% anolidu. Došlo ke zlepšení koncentrace spermií  o 167% oproti 29% ve skupině s placebem; pohyblivost spermií se zlepšila o 57% ve srovnání s 9% ve skupině s placebem; objem spermatu se zlepšil o 53% ve srovnání s 20% ve skupině s placebem. Testosteron vzrostl o 17% ve skupině užívající ashwagandhu, ale ve skupině s placebem pouze o 4%; lutenizační hormon vzrostl o 34% ve skupině s ashwagandhou, ale ve skupině s placebem pouze o 8% (Evid Based dodatek Alternativa Med 2013; 2013: 571420).

Ve druhé studii 180 infertilních mužů dostávalo 5 g ashwagandhy denně po dobu 3 měsíců. Koncentrace spermií, pohyblivost i poškození volnými radikály se výrazně zlepšily. Testosteron a luteinizačního hormon vzrostly; folikuly stimulující hormon a prolaktin šel dolů: všechno jto jsou pozitivní hormonální změny důležité na plodnost. Autoři uzavírají, že ashwagandha “může být použita jako alternativa terapie pro léčbu mužské neplodnosti “(J Ethnopharmacol 2013; 149: 208-214).

Třetí studie u neplodných mužů ukázala, že 5 g kořene ashwagandhy v  prášku zvyšuje počet spermií a pohyblivost. Opět byly spermie pozitivně ovlivněny zvýšením hormonů testosteronu a luteinizační hormonu a snižením folikulostimulačního hormonu a prolaktinu. Ashwagandha také vrátila  hladinu antioxidantů ve spermatu do normálu (Fertil sterilní 2010; 94: 3).

Ve studii na ženách 50 žen s ženskou sexuální dysfunkcí, kde všichny měly buď hypoaktivní (snížení) poruchu sexuální touhy, poruchu ženské sexuální vzrušivosti, ženského orgasmu nebo kombinovanou genitální a subjektivní dysfunkci vzrušivosti, dostaly placebo nebo ashwagandhu (výtažek z kořene standardizovaný nanejméně 5% withanolidů). Dávka  byla 300 mg dvakrát denně po dobu 8 týdnů.  Index ženské sexuální funkce (FSFI) se zlepšil výrazně více ve skupině s ashwagandhou. Ve skupině s placebem FSFI skóre vzrostlo z 13.57 na 20.06; ve skupině a ashwagandhou skóre k stouplo z 13.63 na 23.86. FSFI měří touhu, vzrušení, zvlhčení, bolest, orgasmus a uspokojení. Ashwagandha zlepšila vzrušivost, zvlhčení, orgasmus i uspokojení podstatně lépe než placebo. Skóre na ženské sexuální stupnici tísně, která měří obavy a úzkost ze sexu, se také významně více zlepšilo ve skupině užívající Ashwagandhu (Biomed Res v roce 2015; 2015: 284154).

Zdroj: Greenmedinfo
 

Reklama

Komentáře

Reklama