Reklama

Léčba bolesti bez léků - 1. díl

Hydroterapie:
Jak napovídá sám název, v hydroterapii se pro zmírnění bolesti a léčení chorob používá voda. Voda má léčivé účinky téměř na vše, počínaje namoženými svaly a artritidou až po určité druhy mentálních postižení a stavy po mrtvici. Podle typu terapie se využívá voda teplá nebo studená, běžná pitná nebo minerální, stojatá nebo pulzující.

Něco z historie

Hydroterapie je starší než první písemné záznamy o ní. Nikdo nepochybuje o tom, že naši předkové znali uklidňující a očistné účinky vody. Archeologové objevili koupele a lázně v ruinách řeckých a římských měst. Galenos, řecký lékař z 2. století n. 1., používal detailně propracované formy hydroterapie ve své nemocnici v Pergamonu (na území dnešního Turecka). Později se začaly využívat horké prameny. Termální lázně dodnes přitahují každoročně miliony návštěvníků, kteří na léčivé účinky "své" vody nedají dopustit. Mezi další metody patří sauna, vířivé koupele a horké lázně.

Jak se používá

Hydroterapie účinkuje v mnoha směrech, záleží na formě a léčeném poranění. V některých případech je část těla nebo celé tělo pacienta ponořeno do lázně s teplou či studenou vodou, jindy se využívá proudu, a to buď mírného, nebo pulzujících střiků. Jiným typem ošetření je vdechování horkých par, pokládání horkých vlhkých obkladů na jednotlivé části těla, případně horké nebo studené zábaly. Bez ohledu na zvolenou formu léčby je vždy cílem hydroterapie využít léčivých sil vody. Ponoření do teplé koupele nebo pobyt v parní lázni zvyšuje prokrvení kůže. Naopak studená voda nebo ledový obklad omezuje krevní oběh v dané oblasti a může tak zmenšovat otoky, záněty a také bolest, např. v důsledku svalového poranění.

JAK SI RAČTE PŘAT - STUDENOU, NEBO TEPLOU

Horká voda podporuje krevní oběh na povrchu těla. Potřebujete-li například zmírnit bolest ruky způsobenou Raynaudovým syndromem, zkuste si ruce zamotat do vlhkých horkých ručníků nebo je ponořit do lázně s horkou vodou. Buďte ovšem opatrní, abyste se neopařili. Snažte se nedotýkat ledových kostek, sklenic se studenou vodou nebo jiných studených předmětů. Místní otoky, záněty a pohmožděniny se dají dobře ošetřit studenou vodou nebo obkladem z ledových kostek uložených v igelitovém sáčku, který pomáhá snížit průtok krve postiženou oblastí. V některých případech nejlépe vyhovuje střídání studených a horkých obkladů. Nebojte se experimentů a vyzkoušejte, co vám přinese úlevu.

Ve vodě se také díky tomu, že snižuje tělesnou váhu, lépe provádějí různá cvičení i lidem s nadváhou, s artritidou či jiným ortopedickým postižením, kterým by jinak cvičení činilo značné problémy.

Kdy se používá

Reklama

Hydroterapii využívají hlavně fyzioterapeuti, sportovní trenéři, rehabilitační sestry či pracovníci při péči o mentálně postižené osoby. Vodoléčba se doporučuje zvláště v následu jících případech:
 

  • Ke zmírnění kloubní a svalové bolesti střídavé teplé a studené střiky, termální lázně, vířivé lázně, masážní sprchy, studené či teplé obklady. Ke zmírnění a prevenci svalových křečí teplé koupele nebo sprchy pro zlepšení krevního oběhu; - střídavé teplé a studené obklady.
  • Ke zvýšení pohyblivosti kloubů a zlepšení svalového tonu a síly - cvičení ve vodě.
  • Ke zmírnění bolesti při hemoroidech, fisurách a vaginálních infekcích - vlažné sedací lázně.
  • Ke zmírnění napětí a rozptýlení úzkosti - teplé koupele, často kombinované s aromaterapií.
  • K odstranění bolestí chodidel střídavé teplé a studené koupele.
  • K uvolnění ucpaných nosních dutin - horká sprcha, parní lázeň, teplé obklady na obličej nebo inhalace teplé páry.


    Důležitá upozornění

Lidé s vysokým krevním tlakem, srdečními onemocněními, cukrovkou vážným výskytem křečových žil by neměli používat saunu, horké koupele a parní lázně, protože ty mohou krevní tlak zvyšovat. Těmto formám hydroterapie by se ze stejného důvodu měly vyhýbat i těhotné ženy, protože náhlým zvýšením teploty matčina těla by mohl být poškozen plod. Naopak plavání a cvičení v chladné vodě se v průběhu těhotenství doporučuje. Nesprávně udržované horké koupele mohou být líhní nejrůznějších mikroorganismů plísní; voda by se měla vyměňovat co nejčastěji a měly by se také užívat příslušné dezinfekční prostředky.


Zdroj: kniha Zbavte se bolesti - Readers Digest Výběr

Reklama

Komentáře

inka (St, 1. 4. 2015 - 06:04)
Ano' voda je lek
inka (St, 1. 4. 2015 - 06:04)
Ano' voda je lek
Reklama