
Při infekci odvodných močových cest se zanítí tkáň vystýlající močové cesty. Ty sestávají z močovodů (spojení mezi ledvinovou pánvičkou a močovým měchýřem), močového měchýře a močové trubice. Typickými příznaky jsou častější nucení na moč při menším množství moči a bolest při močení. Původci jsou většinou bakterie Escherichia coli, které putují močovodem do měchýře, vzácněji se jedná o stafylokoky, streptokoky nebo kvasinky Candida albicans.
Ženy jsou kvůli krátkému močovodů postihovány častěji než muži.
Propuknutí podporují chlad, vlhko, stres, nesprávná genitální hygiena, ledvinové kameny nebo již existující základní onemocnění.
Při nekomplikované infekci močových cest se vyplatí zkusit alternativní léčbu.
Pokud jsou infekce častější nebo trvalejší, moč má nepříjemný zápach, jsou patrny příměsi krve nebo se vyskytuje horečka a bolest v bocích, navštivte lékaře. Jste-li těhotná, mladší než 16 nebo starší než 60 let nebo pacient s nějakým základním onemocněním, měl/a byste se poradit s lékařem.
Aplikace tepla termoforem nebo teplými sedacími koupelemi s přídavkem heřmánku mírní příznaky.
K proplachovací terapii (s 2 až 3 litry tekutiny za den) se dobře hodí čaje z listu medvědice, kopřivy, zlatobýlu nebo břízy.
Jezte neslazené zavařené brusinky nebo klikvy.
V zásadě platí, že kvůli dráždění sliznic a ledvin není vnitřní užití zde uvedených přípravků z bylin vhodné při vysoce akutních infekcích močového měchýře, akutních a chronických zánětech ledvin, při větších zánětech trávicího traktu, ale ani pro kojence a malé děti.
Selské antibiotikum
Kořen křenu je efektivní prostředek k dezinfekci močových cest; jeho účinnost se při akutních infekcích močových cest přirovnává k účinnosti antibiotik. Účinnost zvyšuje i jeho močopudný účinek.
2 suché housky nakrájíme nadrobno a s horkým hovězím vývarem (vegetariáni použijí vývar zeleninový) umícháme na hladkou kaši. Vmícháme 20 gramů čerstvě nastrouhaného křenu a ochutíme trochou soli, pepře a smetany. Houskový křen se tradičně podává k tafelspitzu (hovězí květové špičce), chutná ale i k pečené zelenině nebo jako chutná pomazánka na chléb.
20 gramů křenu odpovídá doporučené denní dávce pro dospělé. Jelikož pálivé hořčičné silice mohou dráždit žaludeční slizníci, mělo by se k tomu dostate
Lichořeřišnice na ochranu močového měchýře
Toto jídlo je mnohem jemnější než jídlo z křenu, a proto mohou květy a listy jíst i větší děti. Obdobně jako u křenu se hořčičné silice střeva dostávají z tenkého střeva krevním řečištěm do těla, tlumí množení choroboplodných zárodků a mají tu velkou výhodu, že bakterie si vůči nim nevytvoří odolnost.
Do listového salátu si pravidelně přimíchávejte čerstvé listy a řeřišnice. Uvařené bohužel ztrácejí své antibiotické vlastnosti. Terapeutický efekt lze u dospělých očekávat až při zkonzumování asi 40 gramů denně.
Lisovaná šťáva z petržele - močopudný zdroj vitaminů, tlumící růst choroboplodných zárodků
Jelikož přípravky z petržele mají anti- bakteriální a močopudné účinky, může jejich pravidelné užívání podporovat proces uzdravování při zánětech močového měchýře nebo močové trubice.
Buďto si opatříme čistou přírodní petrželovou šťávu z prodejny zdravé výživy nebo z lékárny, nebo si ji připravíme sami. Pokud nám petržele beztak v zahradě roste větší množství a máme odšťavňovač (nejvhodnější je šnekový), jde to velmi jednoduše. Lisované šťávy se pije dvakrát denně 10 ml, naředěných s pětinásobkem vlažné vody.
Autor. MK
Zdroj: Claudia Ritterová - Rostlinná antibiotika si vyrobíme sami, nakladatelství Mladá Fronta
Komentáře (1)
- odpovědět
Kvě 20, 2019Přidat komentář