Infekce močových cest a domácí přírodní recepty

Při infekci odvodných močových cest se zanítí tkáň vystýlající močové cesty. Ty sestávají z močovodů (spojení mezi ledvinovou pánvičkou a močo­vým měchýřem), močového měchýře a močové trubice. Typickými pří­znaky jsou častější nucení na moč při menším množství moči a bolest při močení. Původci jsou většinou bakte­rie Escherichia coli, které putují močovodem do měchýře, vzácněji se jedná o stafylokoky, streptokoky nebo kva­sinky Candida albicans.

Ženy jsou kvůli krátkému močovodů postihovány častěji než muži.

Propuknutí podpo­rují chlad, vlhko, stres, nesprávná genitální hygiena, ledvinové kameny nebo již existující základní onemocnění.

Při nekomplikované infekci močo­vých cest se vyplatí zkusit alternativní léčbu.

Pokud jsou infekce častější nebo trvalejší, moč má nepříjemný zápach, jsou patrny příměsi krve nebo se vyskytuje horečka a bolest v bocích, navštivte lékaře. Jste-li těhotná, mladší než 16 nebo starší než 60 let nebo pacient s nějakým základním one­mocněním, měl/a byste se poradit s lékařem.

Aplikace tepla termoforem nebo tep­lými sedacími koupelemi s přídavkem heřmánku mírní příznaky.

K proplachovací terapii (s 2 až 3 litry tekutiny za den) se dobře hodí čaje z listu medvědice, kopřivy, zlatobýlu nebo břízy.

Jezte neslazené zavařené brusinky nebo klikvy.

V zásadě platí, že kvůli dráždění sliznic a ledvin není vnitřní užití zde uve­dených přípravků z bylin vhodné při vysoce akutních infekcích močo­vého měchýře, akutních a chronických zánětech ledvin, při větších zánětech trávicího traktu, ale ani pro kojence a malé děti.

Selské antibiotikum

Kořen křenu je efektivní prostře­dek k dezinfekci močových cest; jeho účinnost se při akutních infekcích močových cest přirovnává k účinnosti antibiotik. Účinnost zvyšuje i jeho močopudný účinek.

2 suché housky nakrájíme nadrobno a s horkým hovězím vývarem (vege­tariáni použijí vývar zeleninový) umí­cháme na hladkou kaši. Vmícháme 20 gramů čerstvě nastrouhaného křenu a ochutíme trochou soli, pepře a smetany. Houskový křen se tradičně podává k tafelspitzu (hovězí květové špičce), chutná ale i k pečené zele­nině nebo jako chutná pomazánka na chléb.

20 gramů křenu odpovídá doporu­čené denní dávce pro dospělé. Jelikož pálivé hořčičné silice mohou dráždit žaludeční slizníci, mělo by se k tomu dostate

Lichořeřišnice na ochranu močového měchýře

Toto jídlo je mnohem jemnější než jídlo z křenu, a proto mohou květy a listy jíst i větší děti. Obdobně jako u křenu se hořčičné silice střeva dostávají z tenkého střeva krevním řečištěm do těla, tlumí množení choroboplodných zárodků a mají tu velkou výhodu, že bakterie si vůči nim nevytvoří odolnost.

Do listového salátu si pravidelně přimíchávejte čerstvé listy a řeřišnice. Uvařené bohužel ztrácejí své antibiotické vlastnosti. Terapeutický efekt lze u dospělých očekávat až při zkonzumování asi 40 gramů denně.

Lisovaná šťáva z petržele - močopudný zdroj vitaminů, tlumící růst choroboplodných zárodků

Jelikož přípravky z petržele mají anti- bakteriální a močopudné účinky, může jejich pravidelné užívání podpo­rovat proces uzdravování při zánětech močového měchýře nebo močové trubice.

Buďto si opatříme čistou přírodní petrželovou šťávu z prodejny zdravé výživy nebo z lékárny, nebo si ji připravíme sami. Pokud nám petržele beztak v zahradě roste větší množství a máme odšťavňovač (nejvhodnější je šnekový), jde to velmi jednoduše. Lisované šťávy se pije dvakrát denně 10 ml, naředěných s pětinásobkem vlažné vody.

Autor. MK

Zdroj: Claudia Ritterová - Rostlinná antibiotika si vyrobíme sami, nakladatelství Mladá Fronta

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související diskuze: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Jana
    Jana (anonym)

    Na tyto obtíže mi vždy nejvíce pomůže přírodní léčba.bylinky a homeopatie.

    Kvě 20, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama