Jak se vyznat v nabídce ženšenů?

Víte, že existuje sibiřský, korejský, americký a indický ženšen? A jaký je mezi nimi rozdíl? A který by byl právě pro vás nejvhodnější? V článku se pokusíme shrnout hlavní společné a rozdílné účinky ženšenů.

Společný účinek:

Všechny ženšeny patří mezi tak zvané adaptogeny. Adaptogeny jsou přírodní látky, které zlepšují schopnost překonat stresující podmínky psychického i fyzického původu. Pomáhají při léčení nemocí, rekonvalescenci po nemoci, zlepšují schopnost překonat únavu a stres, pomáhají zvýšit vytrvalost, zlepšit paměť a koncentraci. Zvyšují odolnost proti infekci a nádorům. Urychlují hojení a regeneraci, zpomalují stárnutí a degenerativní pochody. Harmonizují funkce organismu.

Rozdíly v účincích:

Korejský ženšen (čínský, asijský) - tento ženšen má vědecky ověřené pozitivní účinky na poruchy erekce. Dále se doporučuje při mužské neplodnosti, diabetu 2. typu a pro zvýšení atletické výkonosti.

Sibiřský ženšen - eleuterokokus - je užíván především pro svou schopnost zvyšovat atletickou výkonost  a zlepšovat reakce na stres a imunitu

Americký ženšen - Je doporučován při nachlazení, bolesti v krku a pro zlepšení hladiny krevního cukru při diabetu 2. typu.

Indický ženšen - ashwagandha - dokáže v kombinaci s boswéllií, kurkumou a zinkem tlumit bolest a ztuhlost při osteoatritidě, aniž by docházelo k podráždění žaludka jako při užívání nesteroidních antirevmatik. Dále se užívá pro zlepšení imunity.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele karla
  karla (anonym)

  ŽENŠEN se vůbec nedoporučuje u migreniků,dokáže migrény spolehlivě vyvolat,tím že se rožšíří cévy a máte o velice bolestivý problém postaráno

  Kvě 04, 2011
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Dobri den chtěla bych se zeptat jestli nemate něco na myon mam to na děloze byla bych moc rada.Děkuji předem

  Led 06, 2012
 • Obrázek uživatele Mark
  Mark (anonym)

  ŽENŠEN se vůbec...No, pokud vás chytne migréna, která je způsobená zúžením cév, tak právě ženšen vám hodně pomůže.

  Pro 03, 2017
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Po ženšenu v multivitaminech nemohu usnout, bude tomu tak i po indickém ženšenu?

  Bře 25, 2020
 • Obrázek uživatele Majka
  Majka (anonym)

  mám velkou cystu na játrech,která se neustále zvětšuje,je možné užívat některý ženšen bez rizika?

  Bře 30, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama