Kdy neužívat třezalku

Třezalka tečkovaná (TT) je bylina, která se používala k léčebným účelům po staletí. Aplikovala se jako sedativum, při malárii, jako balzám při poranění, popálení, štípnutí hmyzem. V současné době se TT používá při mírné až střední depresi, úzkosti nebo při poruchách spánku. Latinský název je Hypericum perforatum. Setkat se lze i s anglickým názvem St. John’s wort, hypericum, Klamath weed, goat weed.

Výzkum ukázal, že TT ruší účinek určitých léků. Mezi léky, které ovlivňuje patří:

 • Indinavir a pravděpodobně i jiné léky používané k regulaci HIV infekce,
 • Irinotecan a pravděpodobně i jiná chemoterapeutika používaná při léčbě rakoviny,
 • Cyclosporin, který se aplikuje, aby se zamezilo odmítání transplantovaných orgánů,
 • Warfarin a související antikoagulanty,
 • antikoncepce,
 • antidepresanty.

  Pokud je třezalka kombinována s určitými antidepresivy, může zvýšit negativní účinky jako nevolnost, úzkost, bolesti hlavy a zmatenost.

  TT může způsobovat přecitlivělost pokožky na paprsky slunce. K dalším vedlejším účinkům při vyokých dávkách patří: úzkost, sucho v ústech, závrať, gastointestinální symptomy, únava, bolest hlavy nebo sexuální dysfunkce.

  Zdroj: NCCAM

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Dobry den chtěla jsem se zeptat beru prašky trental400 anopiryn cipralex10mg letrox50rivotril 05mg jestli by Třezalka vadila.. děkuji. muj meil kozoroh.ryba"centrum.cz

  Kvě 04, 2006
 • Obrázek uživatele http://www.nemrym.cz/www/LKBaH/metody/Lekinterakce.php
  http://www.nemr... (anonym)

  Třezalka tečkovan (Hypericum perforatum) a její extrakty obsahují komplexní směs látek, jejichž vzájemný poměr kolísá poměrně značně. Nejznámějšími složkami jsou hypericin, hyperforin a biapigenin. Hypericin je původcem fotosenzitivity po požití třezalkových extraktů, hyperforin je uváděn jako složka zodpovědná za antidepresivní účinek. Mezi závažné nežádoucí interakce třezalkových přípravků patří především indukce (zvýšení aktivity) cytochromu P450, formy 3A4. Tato skutečnost má důsledky projevující se ve snížení hladin mnohých léčiv, která jsou tímto enzymem metabolisována. Tak doško k rejekci po transplantaci srdce v důsledku snížení hladiny cyklosporinu (2) a k dalším podobným případům u transplantovaných pacientů (3), dále ke snížení hodnot AUC u digoxinu a k oslabení antikoagulačního účinku warfarinu (4). Protože k substrátům P450 3A4 patří řada dalších léčiv (dihydropyridinové blokátory Ca kanálů typu nifedipinu, řada statinů, antiarytmik, benzodiazepinů, makrolidových antibiotik, azolových antimykotik aj.), je třeba mít možnost těchto interakcí na paměti. Mezi léčiva, kde je taková interakce velmi pravděpodobná patří dále perorální kontraceptiva obsahující ethinylestradiol (zejména nízkodávkované přípravky), kde hrozí nebezpečí výskytu intermenstruálního krvácení až selhání účinnosti. Druhým typem interakcí, které byly u extraktů třezalky popsány, jsou inhibiční účinky především na cytochrom P450 2D6 (5), a tím i blokáda metabolismu látek jako např. neuroleptika a antidepresiva. Jedná se zejména o antidepresiva ze skupiny zpětného vychytávání serotoninu, beta blokátory (např. propranolol), antiarytmika (propafenon, encainid, flecainid, perhexilin), analgetikum tramadol a další (6). Je např. popsán případ hluboké sedace, pravděpodobně způsobené serotoninovým syndromem jako důsledek interakce antidepresiva paroxetinu a třezalky (7). Proto je doporučováno dodržovat čtrnáctidenní wash-out periodu mezi třezalkovými preparáty a podáním těchto antidepresiv, v žádném případě nikoliv jejich podávání současně.

  Kvě 04, 2006
 • Obrázek uživatele šalda
  šalda (anonym)

  dobrý den mohu používat třezalku, když beru zolloft 50 děkuji

  Srp 14, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Třezalka snižuje účinek hormonální antikoncepce.

  Srp 14, 2007
 • Obrázek uživatele Lostris
  Lostris (anonym)

  Na Zoloft se třezalka nemá, protože spolu s ním prý vyvolává velmi nepříjemné psychické stavy. To mi řekl psychiatr. Meduňku však můžeš nemeomezeně na jakékoli léky. S tím vlivem na ATK je to pravda.

  Srp 14, 2007
 • Obrázek uživatele Andys
  Andys (anonym)

  Mohu chodit do solária, pokud denně vypiji 1 šálek třezalkového čaje?

  Kvě 22, 2010
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Může se používat třezalka s práškami na vysoký krevní tlak? Děkuji za odpověd?

  Zář 07, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Může, ale pouze jednou.

  Zář 09, 2012
 • Obrázek uživatele Já
  Já (anonym)

  bych si položila otázku opačně..Proč používat třezalku?? Na depky nezabere/stokrát lepší je Rhodiola/ a mimo oleje z třezalky je nanic..Víc škody než užitku.

  Zář 09, 2012
 • Obrázek uživatele Zuzana
  Zuzana (anonym)

  Na Zoloft se třezalka nemá,...Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je bezpečné užívat třezalku při zvýšené hodnotě jaterního enzymu ALT. Děkuji za odpověď

  Dub 06, 2014
 • Obrázek uživatele Verca
  Verca (anonym)

  Jak se spolu popere Cipralex 20mg a Novo Passit? Moje dr. Na psychiatrii mi k Cipralexu na uvolnění krcniho a mezilopatkoveho svalstva ze stresu doporucila ještě večer brát Novo Passit...? Vím že je tam problém Trezalka... Ale dr.rikala,ze by to nemělo vadit....

  Lis 06, 2014
 • Obrázek uživatele mima
  mima (anonym)

  môže sa trezalka užívať s neuroletikom sulpirid belupo?ďakujem za odpoveď

  Pro 31, 2014
 • Obrázek uživatele WS
  WS (anonym)

  Je to jedová rostlina,kumuluje účinněk,neužívejte,je to sajrajt s mnoha vedlejšími účinky. Lepší jiné věci.

  Bře 12, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama