Reklama

Kořen života - Ženšen

Tato legendární rostlina byla od nepaměti používána pro své unikátní účinky na lidský organismus. Zpočátku pouze čínští císaři a nejvyšší šlechta měli výsadní právo vlastnit kořeny žen-šenu., kořeny byly několikanásobně vyvažovány zlatem a používány také jako dary jiným vládcům při diplomatických jednáních. Přirozený areál výskytu žen-šenu se nachází v severovýchodní části Číny, v jižní části Dálného východu a v Koreji v horské oblasti poblíž města Kesong.

Jedna z mnoha legend vypráví o tom, že žen-šen se zrodil z blesku. Když blesk udeří do průzračné vody horského pramene, ten se ztratí pod zemí a na jeho místě vyroste kořen života - žen-šen, který v sobě tají sílu nebeského ohně.

Také tradiční hledači žen-šenu měli rostlinu ve velké vážnosti a úctě. Hledání mělo svá přesná pravidla - hledač nesměl mít u sebe žádnou zbraň a při nalezení a vykopání kořene postupoval podle starých rituálů. Místo nálezu označil vždy zásekem do stromu, pro případ, že by zde ze semen vyrostly nové rostliny. Podle typu záseku pak mohl další hledač buď nový kořen vykopat, nebo patřil původnímu nálezci. Zřejmě ale už od nepaměti ne všichni dodržovali dané zákony a proto začali hledači kořeny přesazovat do co nejnepřístupnějších míst.

V současné době , kdy žen-šen z volné přírody takřka vymizel a patří na seznam ohrožených druhů, pěstuje se většinou na velkých plantážích za využití nejmodernějších technologií.

Tradiční čínská medicína vždy tvrdila, že kořen omlazuje a prodlužuje lidský život. A co na to naše moderní vědecké výzkumy? Mnohé studie a analýzy potvrdily většinu tradičních terapeutických tvrzení a zároveň odhalily další důležité účinky této rostliny.

Reklama

Žen-šen značně posiluje celkovou imunitu organismu, podporuje správnou činnost jater, je výborným antioxidantem - neutralizuje volné radikály, napomáhá předcházet vzniku žaludečních vředů a užívá se při jejich léčení. Velmi dobře také reguluje hladinu krevního cukru, počet bílých a červených krvinek, a napomáhá normalizaci krevního tlaku. Za zmínku jistě stojí i jeho značné protinádorové účinky. Působí jako preventivní ochrana krve a tkání před poškozením zářením, těžkými kovy přijímanými ze vzduchu či z potravy a také před dalšími toxickými činiteli. Vhodný je také při nervovém vyčerpání a hormonální nevyrovnanosti. Je vynikající při odstraňování únavy, zlepšuje činnost mozku a jeho funkce ( paměť, učení, bystrost).
Žen-šen patří mezi nejvýznamější léčivé rostliny světa a může nám přinést kýžené zdraví a spokojenost.
 

Reklama

Komentáře

cestmir (Po, 1. 3. 2004 - 22:03)
Pri uzivani zensenu je dobre vedet, ze se ma uzivat pouze v chladnem pocasi {nikdy ne v lete} a dlohodobe uzivani drogy ve velkych davkach ma opacny ucinek: nespavost,buseni srdce,bolesti hlavy a snizeni pohlavni potence. Takze vseho s mirou.
František (Čt, 27. 3. 2008 - 00:03)
Jaký je rozdíl mezi korejským a sibiřským ženšenem?
maribel (So, 26. 7. 2008 - 17:07)
ja si myslim ze ten ginsen je velmi dobra bylinka na vsechno
Zuzka (So, 13. 12. 2008 - 18:12)
V lete je ucinek jen slabsi, na jare ma opacny ucinek
valda (Út, 7. 4. 2009 - 12:04)
Musím, Čestmíre, oponovat - jsou to jenom pověry. Ženšen je možné užívat i v létě. Také není pravda, že způsobuje nespavost (ani ve větších dávkách), jenom se nedoporučuje pít těsně před spaním. Spánek naopak neskutečně zlepšuje, byl to dlouhou dobu můj velký problém. Ani potenci nesnižuje, právě naopak. Osobně ho užívám dlouhodobě, s měsíčním vysazováním, v malých denních množstvích, ale kvalitní šestiletý, ty mladé světlé moc účinné nejsou, zkoušel jsem to. Kupuji si krájený kořen na internetu (nebudu tady psát kde, najděte si). Ten pan Boris to tam velice dobře až moc vědecky popsal ale fakt to tak funguje.
Učitel (Pá, 18. 9. 2009 - 18:09)
Rád bych se zeptal, má-li někdo zkšenosti s ženšenem. Nemyslím tabletky, ale kořen ženšenu. Známý mi ho doporučoval proti mým častým zimním chřipkám a celkové únavě. Vychválil ho do nebes. Jaké účinky doopravy ženšen má? Máte zkušenosti? (a jak to dávkovat?)
Ing. Martin Čo… (Pá, 8. 10. 2010 - 21:10)
Nabízíme vysoce kvalitní extrakty z Korejského ženšenu (Ženšen pravý, Panax ginseng, Všehoj). Obsahy ženšenových saponinů 130-160 mg / g extraktu. Jedná se o husté 100% extrakty (koncentrát) v nichž jsou šetrnou metodou ve vakuu do 80 °C vytaženy účinné látky z pletiva kořene. Použití je z hlediska lidské fiziologie ideální - drobounkou lžičku rozpustíte v šálku či hrnku teplé vody a připravíte si tak velmi jednoduše lahodný čaj, který se pije nejlépe ráno na lačno. Více viz náš web. Přeji Vám krásný den.
dobry den,za kolik prodavate?Švarc
Radek (St, 27. 10. 2010 - 17:10)
Nabízíme vysoce kvalitní...na coptrade.cz maji nižší ceny než dovozce
Karolína (Út, 26. 4. 2011 - 16:04)
Ahoj našla jsem dobré stránky zkuste na ně mrknout :-) http://www.prodejbylin.cz/zen_sen_koren/index.html
Lenka (Út, 26. 4. 2011 - 17:04)
Ahojky našla jsem dobré stránky zkuste se tam kouknout :-) http://www.prodejbylin.cz/zen_sen_koren/index.html
Jindřich Valíček (So, 1. 12. 2012 - 01:12)
Ano, Ženšen pravý má vesměs skutečně popisované účinky. Jsou však velké rozdíly mezi jednotlivými extraky, ale i druhy a stářím kořene. Užívání kořene v zimě vychází z tradičních principů čínské medicíny vyrovnávání Jing a Jang. Možnost předávkování a popisovaných obtíží byla ověřena (bolest hlavy, nespavost, bušení srdce) symptomy obvykle ustoupí po vysazení přípravku nebo snížení dávky.
Hujer (St, 5. 12. 2012 - 21:12)
Ženšen je jenom pohádka. Nefunguje to.
Ginseng (St, 18. 9. 2013 - 17:09)
Další Informace o ženšenu a možnost koupit produkty z korejského ženšenu najdete na www.ginsengeurope.com
To se pleteš (St, 18. 9. 2013 - 17:09)
Ženšen je jenom pohádka....Ono to funguje, ale musí jít vždy o pravý šestiletý červený ženšen. Buď plátky vylouhované v lihu, které si člověk sám naloží. Snadno ho poznáte podle aroma i na pohled a tak víte, že to není podvod. Jinak se dělají podvody a žen-šen je pančovaný. V kapslích, i když je pravý, nemůže fungovat, protože dávka je velice nízká. Lze taky použít extrakty červeného žen-šenu, které byly zpracovány přímo v Koreji. Ten je ale poměrně drahý.
Tomáš (Po, 10. 3. 2014 - 14:03)
Teď jsem četl, že vědci zjistili, že rostlinný přípravek obsahující americký ženšen (American Ginseng) může být využit při léčbě cukrovky. Užívání této rostlinné drogy před jídlem snižuje glykemii u lidí s diabetem i bez něho. Studii o ženšenu zveřejnil časopis Archives of Internal Medicine.
http://www.onemoci.cz/zensen/
Marie (Čt, 13. 3. 2014 - 11:03)
Teď jsem četl, že vědci...Americký ženšen je k ničemu, funguje jedině čínský.
Pavla (Po, 27. 7. 2015 - 11:07)
Myslela jsem, že nejlepší...Tady jsem četla, že to dost závisí na ročním období: http://www.lavivant.cz/blog/korejsky-zensen-sice-hreje-ale-ani-v-lete-se-mu-nevyhybejte/
Tommy (Út, 8. 9. 2015 - 10:09)
Jaký je rozdíl mezi...Podle tohoto článku: http://www.lavivant.cz/blog/zname-viteze-na-saponiny-porazi-korea-ameriku-3414/ sibiřský ženšen vůbec není ženšen....
Martina (Po, 23. 11. 2015 - 21:11)
Dobrý den, poradí mi prosím někdo, kde koupím dobrý ženšen, tedy jde o vyzkoušený přípravek nebo přímo ženšen. Děkuji. Martina
Ginseng (Po, 22. 2. 2016 - 09:02)
Ahoj Martino :)
pokud ještě sháníš ženšen, mám vyzkoušený, kvalitní, čistý extrakt ženšenu. Můžu Ti poslat.
Jestli je to ještě aktuální a vrátíš se k této disuzi ;) můžeš napsat na [email protected]
:)
Ivan (Po, 22. 2. 2016 - 10:02)
Ženšen jsem testoval již v roce 1990.Je to dobrá věc. Zkoušel jsem Korejský i čínský. Oba dobré. Můj čínský učitel říkal, že by ho neměli brát pokud možno mladí lidé. Ti by měli postupovat jinak. Ale toto říkal před 23 lety, a dnes jsou i mladí více zdevastovani. Po 40 či 50roku, je dobré ho určitě brát. Jde ovšem o kvalitu, a tím i cenu. Nejlepší je přírodní, co vyrostl venku, a ne na plantazi, a je starý. Ovšem ten nezaplatíte. Ale i ten pěstovany, není špatný.
Lenka (Po, 29. 2. 2016 - 12:02)
Pri uzivani zensenu je dobre...Hezký den, co se týče ženšenu, chtěla bych ho vyzkoušet v masce: http://www.misshashop.cz/missha-skin-essential-sheet-mask-bird-s-nest-1257.html. Co myslíte? Ten hlemýžď mě trošku zarazil, ale četla jsem, že je na pleť super.
Ben (So, 9. 4. 2016 - 14:04)
Americký ženšen je k...Takzvany severoamericky gingseng se pestuje v Kanade ,prevazne v southwestern Ontario a vsechen se dovazi do ciny ,takze to co si myslite ,ze je cinsky je americky gingseng ,osobne delam na farme kde to pestujeme
majo299 (Út, 16. 1. 2018 - 11:01)
Najlepsie na zdravicko je kazdy den jedno pol deci dobrej domacej vypalenej slivovicky, a nie Cinske chujoviny
Makiavelli (Pá, 31. 8. 2018 - 10:08)
Jedinym ucinkem, ktery me na zensenu zajima, je podpora erekce. Zensen taky najdete v kazdem doplnku pro podporu erekce -- https://www.proerecta.cz/slozeni/
hm (Pá, 31. 8. 2018 - 10:08)
u nás to mají ve výprodeji a nikdo to nebere
Androlog (Pá, 31. 8. 2018 - 11:08)
Jedinym ucinkem, ktery me na...Z praxe mohu potvrdit, že ženšen má skvělé účinky na pleť. Zde je návod: Muž pravidelně konzumuje ženšen, čímž dosáhne větší tvorby semene a jeho lepší kvality. Toto semeno potom pravidelně aplikuje na tvář ženy, dokud není dosaženo kýžených výsledkú. Poté se věnuje další dámě, která vyžaduje zkrášlovací kůru. Kdyby takto postupovali všichni muži, bylo by jen krásných žen.
Gojos (So, 19. 9. 2020 - 21:09)
Chtěla sem se zeptat jeslí může se pít kazdy den ženšen nebo jak se to pije
Reklama