Reklama

Pozor na výběr opalovacího krému

Opalovací krémy s chemickými látkami sice ochraňují kůži před slunečním spálením, ale zároveň vystavují kůži riziku alergických reakcí a vzniku vyrážek. Některé chemické látky obsažené v opalovacíh přípravcích dokonce narušují činnost hormonů, mají negativní vliv na imunitní systém a jsou podezírány z toho, že v kombinaci se slunečním zářením mohou být rakovinotvorné.

Pro ochranu před sluncem byste proto měli volit raději čistě přírodní opalovací přípravky.

Jelikož se mnohé chemické látky z kosmetiky vstřebávají a akumulují v kůži a organismu, je vhodné zejména v letních měsíchích, kdy kůži vystavujeme slunečním paprsků, volit pečlivě všechny kosmetické přípravky včetně parfémů.

Chemický koktejl a sluneční záření může být příčinou nejen vzniku solárních alergií, ale i rakoviny kůže.

Obecně platí, že přírodní kosmetika je mnohem bezpečnější, ale i zde je třeba se vyvarovat v létě určitým bylinkám a éterickým olejům, které zvyšují citlivost kůže na sluneční záření (třezalka, bergamotový olej).

Reklama

Na ( http://www.ewg.org/2015sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/) naleznete seznam škodlivých chemikálií v chemických opalovacích přípravcích).

Oproti škodlivým chemickým látkám existují bylinky, které mají pozitivní vliv na pleť vystavenou slunečnímu záření. Mezi nejznámější a nejúčinnější patří bezesporu aloe vera.

Aloe vera pleť hydratuje, zklidňuje, výborně hojí spálenou kůži, podporuje buněčnou regeneraci a působí protizánětlivě. S celou svojí náloží vitamínů, aminokyselin, minerálů a dalších látek aloe vera hloubkově kůži vyživuje a zabraňuje tak jejímu poškození po vystavení slunečním paprskům.

Anglická firma Optima nabízí řadu Aloe Pura BIO, kde kromě čistého gelu aloe vera, který se hodí na ošetření podrážděné a spálené pleti, naleznete i přípravky na opalování, po opalování a tělová mléka.
 

Reklama

Komentáře

Eve (St, 17. 6. 2015 - 17:06)
Nejsenzačnější opálení, jaké jsem si kdy pořídila v našich luzích a hájích bylo s Lulalu krémem s přídavkem karotenového oleje. Ten je oranžový a ve spojení s bambuckým máslem umí hotové divy. Vypadám jako od moře a jsem s Lulalu moc spokojená. Navíc filtry v něm obsažené jsou naprosto přírodní. Jsem nadšená.
he, he (St, 17. 6. 2015 - 19:06)
Nejsenzačnější opálení,...přírodní filtr? Neprůhledé oblečení? A na panthenol pozor, pro někoho alergen
Hanka (Po, 24. 10. 2022 - 21:10)
kupuji si krémy s OF 50, veganské a top jsou elabela. Nejlepší na světě a nejsou testované na zvířatech
martinka0089 (Čt, 2. 7. 2015 - 22:07)
Já opalovák kupuju vždycky v lékárně, a je to naprosto bez problému.
doktorka (Út, 25. 10. 2022 - 11:10)
Ano - existuje deset rostlinných olejů, které se dají použít jako ochrana před sluncem s různým faktorem, bohužel ne vždy je faktor na těchto olejích přesně stanoven a může hodně kolísat dle síly a kvality oleje - viz. https://kosmetika.doktorka.cz/10-oleju-s-prirodnim-ochrannym-faktorem-proti-slunecnimu-zareni .
Hans B.B. (Po, 24. 10. 2022 - 21:10)
Různé přírodní oleje mají různé UV faktory. Přitom jsou pro kůži minimálně neškodné ale spíš i prospěšné. A navíc je můžete využít i v kuchyni. Např. kokosový olej má UV faktor asi 8, malinový 40 - 50, mrkvový cca 30 atd. Rozhodně lepší než používat chemii, která nejen, že může být spouštěčem alergií ale může i vyvolat rakovinu kůže.
Reklama