Kostivalová mast při hojení ran a proleženin

Kostivalová mast, kterou zná lidová medicína od nepaměti a běžně ji užívají sportovní lékaři k hojení sportovních zranění, se osvědčila také při hojení proleženin u nepohyblivých pacientů v nemocnicích a léčebnách dlouhodobě nemocných. Primář LDN v pražské Fakultní nemocnici Motol Jan Štěpán ČTK řekl, že mast s kostivalem testovali jeden rok a zjistili, že defekty kůže u seniorů se hojily mnohem rychleji.

"Kostival se standardním sterilním krytím jsme testovali u stovky našich klientů. Zjistili jsme, že povrchové defekty, například stržení takzvané papírové kůže, která je u seniorů častá, se hojily v řádu dnů, rozsáhlejší pak týdny," uvedl.

Kostivalová mast je levnější než různé speciální přípravky, pro zařízení tedy znamená její užití úsporu, přitom je o pacienty dobře postaráno.

Primář popsal, že mast nanášeli přímo do rány a překryli mikrotenem. Ránu převazovali první, třetí až pátý a pak desátý den. "Do dvou týdnů byla na místě původní rány či proleženiny novotvořená, pigmentovaná kůže, která navíc vykazovala ve srovnání s použitím jiných běžných léčebných prostředků vyšší pevnost a pružnost," řekl.

Kostivalová mast má blahodárný zklidňující účinek na celý pohybový aparát, unavené nohy, namožené svaly, šlachy, klouby a páteř. Obvykle se užívá při rehabilitaci a k urychlení vstřebávání podlitin.

Obsahuje účinné látky z kostivalu lékařského, což je statná, vytrvalá, až jeden metr vysoká bylina, která kvete od května do července především v příkopech, na vlhkých loukách a rumištích. Bylina je rozšířena od Irska a severního Španělska až po Střední Asii.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Samozřejmě, že kostilová mast je vynikající na veškeré poškozené tkaně a otoky, ale mnohem lepší skušenosti mám s jitrocelem kopínatým, který je ještě mnohem účinnější a např. proleženiny léčí dvakrát rychlejí a vyléčí i bercové vředy a neuvěřitelným spůsobem hojí popaleniny. Aplikuje se přímo na postižené místo a okamžitě přínaší úlevu. Jedná se o jitrocelový extrakt v 100% tukovem zakladě (vepř. sadlo nebo olivový olej) bez jakýchkoli přísad a konzervačných přípravků, jde moji vlastní recepturu. Nejde o jitrocelovou mast, kterou dostanete v lekárně, tá je neúčinná. sulic"seznam.cz

  Čer 11, 2009
 • Obrázek uživatele vlastafu
  vlastafu (anonym)

  Ok gel vyrobený podle léty osvědčené receptury využitím nejnovějších vědeckých výzkumů,dezinfikuje,zklidňuje,regeneruje,mírní svědění,urychluje hojení.Vhodný na řezné ranky,odřeniny,modřiny,zhmožděniny,štípnutí hmyzem,mozoly,proleženiny,popáleniny, opary, akné, bradavice. Mě osobně velice pomohl na jizvy.Dnes se bez gelu ani nehnu ,je to moje osobní lékarna .Pokud máte zájem dozvědět se více pište Vlasta.Fucikova@seznam.cz skype vlastafu http://zdravipokapkach.webnode.cz (03-000334)

  Srp 06, 2011
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Samozřejmě, že kostilová...Dobrý den. Prosím Vás mohl byste mi napsat přesný postup Vaší receptury. A kde se dá sehnat jitrocel kopinatý? Moc děkuji Šandarová sandarovadana@seznam.cz

  Lis 03, 2013
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Jako prevence proti proleženinám bych všem doporučovala tenhle gel:http://www.gigalekarna.cz/produkt/seni-care-aktivujici-telovy-gel-250ml/.

  Črv 28, 2014
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Dobrý den, kolik stojí ta kostivalová mast cca? Je opravdu dobrá?

  Říj 21, 2016
 • Obrázek uživatele Vera
  Vera (anonym)

  Stačí a úplně vyhovuje měsíčková indulona.

  Říj 21, 2016
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Stačí a úplně vyhovuje...Indulonu zničily výrobou v polsku, nebo kda a je už hodně chemická. Měsíčková mast se naštěstí dá koupit jinde.

  Říj 21, 2016
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Dobrý den, kolik stojí ta...Mě se hodně osvědčila, mam z czlekarna za 71 kč 134ml

  Říj 24, 2016
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Jarko díky za odpověd, tak to já tam zkusím koupit taky.

  Lis 02, 2016
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Nejlepší byla rakytníková indulona!

  Lis 03, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama