Kotvičník zemní - Tribulus terrestris - celkově posiluje organismus

Je jednoletá poléhavá a chlupatá rostlina z čeledi kacibovitých, Zygophyllaceae. Druh je pravděpodobně původní v oblasti jižní a východní Asie, ale v současnosti je rozšířen mimo jiné i ve Střední Asii, evropské části Ruska a také na pobřeží Středozemního moře. Zavlečen byl rovněž na jižní Slovensko a údajně až do oblasti Prahy. Je to typický plevelný druh, i když se v mnoha zemích, např. v Indii pěstuje. V přírodě roste na smetištích, nezastavěných pozemcích, na přímořských píscích, pastvinách apod. Typickým prostředím jsou suchá místa a písky.

Obsahové látky

Drogou jsou nejčastěji plody (Tribuli terrestris fructus), ale užívá se rovněž nať, listy a kořeny. Rostlina obsahuje především sapogeniny, a to chlorgenin, gitogenin, diosgenin, ruscogenin, trogoghenin a další. V kořenech je zastoupen hlavně diosgenin. Nať a listy obsahují v sušině kolem 12 % bílkovin, 2,5 % tuku, 40 % sacharidů, 27,8 % vlákniny a 16,7 % minerálních látek. Dále asi 2,8 % steroidních saponinů, alkaloidy harman a harmin, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, vitaminy (z toho 150 mg% vitaminu C) aj.
Květy obsahují steroidní sloučeniny (stigmasterin, campesterin, ?-sitosterin, tigogenin, yamogenin aj.), sapogeniny diosgenin a ruskogenin, flavonoidy a alkaloidy. Také v plodech a semenech jsou alkaloidy a pryskyřice, ale také 3,5-5 % oleje složeného především z kyseliny linolové a linolenové (57 %), olejové (27 %), zbytek tvoří kyseliny behenová, stearová, palmitová, myristová, arachová aj. Zjištěny však byly i taniny, dále gracillin, dioscin, terrestrosiny A-E, sacharidy a jiné aktivní látky. Z nich jsou významné především fytosteroly furostanol, furostenedion a protodioscin. Fytosteroly spolu s diosgeninem stimulují tvorbu androgenních i estrogenních hormonů (testosteronu, estrogenu), ale nedochází ke zvýšení progesteronu ani kortikoidních sloučenin.

 

Léčebné účinky - Tradiční medicína

Z hlediska tradiční čínské medicíny poskytuje rostlina (bai jí li) drogu s povahou teplou, chutí hořkou a vazbou ke dráze jater a ledvin. Tonizuje a vyživuje organismus, čistí krev, zlepšuje vidění, posiluje kosti a šlachy, podporuje tvorbu semene.

Léčebné účinky - Moderní medicína

Rostlina má velmi široké léčebné účinky a ovlivňuje řadu životních funkcí. Především je to celkový tonizující a obecně zlepšující vliv na organismus, zvláště po těžkých nemocech a fyzické námaze. Testosteron způsobuje nárůst síly a vytrvalosti, zlepšuje svalovou regeneraci. Droga se užívá rovněž jako močopudný prostředek, ale také při chorobách ledvin a močových cest. Pozitivně ovlivňuje fyziologickou funkci ledvin a močových cest, snižuje riziko jejich infekcí, omezuje nucení na močení, pocity pálení a řezání při močení. Snižuje riziko vzniku ledvinových a močových kamenů, napomáhá jejich rozpouštění.
Stimuluje sekreci žaludečních šťáv, zlepšuje peristaltiku střev a vylučování žluči, čímž snižuje obsah cholesterolu v krvi, zlepšuje jaterní funkce. Užívá se rovněž při podpůrné léčbě nádorových onemocnění.

Má výrazný vliv na kardiovaskulární systém, neboť zpomaluje srdeční činnost, prodlužuje diastolu, tlumí tachykardii, zlepšuje krevní výměnu, rozšiřuje cévy a zpomaluje srážení krve. Zabraňuje rozvoji aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a hypertenze. Při léčení aterosklerózy provázené většinou poškozením koronárních tepen se množství cholesterolu v krvi snižuje na 25-30 %. Značně také klesá obsah lipidů, ?-lipoproteinů, upravuje se krevní srážlivost. U diabetu, spolu s preparáty snižujícími množství glukózy v krvi, má prokazatelný pozitivní vliv na metabolismus lipidů a cukrů.
Patří mezi jeden z nejefektivnějších prostředků zlepšujících potenci a libido, neboť zvyšuje hladinu testosteronu až o 30 %. Proto je vhodný při mužské neplodnosti a stařecké hyperplasii prostaty. U žen byla zjištěna zvýšená hladina folikostimulačního hormonu (FSH) a estradiolu a zmírnění negativních příznaků klimakteria.

Kontraindikace

Neužívejte během těhotenství a kojení a v případě nedostatku čchi krve! Nevhodné pro děti!

Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc - ROSTLINY PRO ZDRAVÝ ŽIVOT, nakladatelství Start

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele jirka58
  jirka58 (anonym)

  výluh z pupenů (nejsilnější účinky) lze poměrně levně pořídit na: www.reneta.eu Kdo nezkusil-neuvěří všem účinkům. radost střídá radost u muže i ženy

  Zář 27, 2009
 • Obrázek uživatele El Barto
  El Barto (anonym)

  S kotvičníkem mám jen a jen dobré zkušenosti.

  Lis 26, 2010
 • Obrázek uživatele jouda
  jouda (anonym)

  Děláte jako kdyby to byl zázrak pod sluncem.

  Lis 26, 2010
 • Obrázek uživatele Bob
  Bob (anonym)

  Kotvičník nefunguje, je to kravina.

  Feb 13, 2014
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Máte s ním někdo vlastní zkušenost? A jakou...???

  Srp 12, 2014
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Využila jsem služeb paní Dinušové, ohledně terapie přikládání rukou. Tato terapie mě postupně dala do pořádku mé nervy a bolesti zad. Kontakt jsem dostala od kamaráda.Jinak je k nalezení reikivbrne.cz

  Srp 13, 2014
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Kotvičník nefunguje, je to...Kotvicnik funguje, je ale potreba pravidelne a dlouhoidobe uzivani - alespon 2 mesice. Je jasne, ze pokud si date 1,2,3 tablety a budete cekat na erekci jako z filmu, tak se nedockate. telo potrebuje nejaky cas, aby zmeny zaznamenalo.. Vse o kotvicniku /tribulusu/ zde --- https://www.vimax.cz/tribulus-terrestris/

  Zář 15, 2017
 • Obrázek uživatele V.R.
  V.R. (anonym)

  Kotvicnik funguje, je ale...Kotvičník (vývar z celé kytky, tedy kotvičníkový čaj) funguje jen na staré lidi, u kterých dodává náhražku (fytosteroly)toho, co jim s postupujícím věkem ubývá, totiž steroly. Takže na mladé, co přetékají hormony, to nefunguje vůbec, na báby a dědky ano, trochu jim to navrací mládí - a když přitom pravidelně cvičí, opět se jim vrací pevnost a pružnost svalů. Není to zázračná bylina, ale uvadajícím alespoň trochu pomůže. Nic víc, ale taky nic míň. Extrakty a kapky jsou na prd, funguje hlavně čerstvě připravený vývar z dobře (rychle) usušených kytek.

  Zář 15, 2017
 • Obrázek uživatele mAKY
  mAKY (anonym)

  Muze bude jiste zajimat vliv pravidelneho davkovani kotvicniku a vyrobku z neho na silu a trvacnost erekce.. Vsechny studiemi dolozene ucinky a benefity najdete zde -- https://www.erekce.cz/profily-kotvicnik-zemni/

  Led 22, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama