Reklama

Kurkuma bojuje proti rakovině slinivky

Věděli jste, že kurkuma, jedna z nejzdravějších rostlin na světě, může dokonce pomoci v boji proti pokročilému zhoubnému nádoru slinivky břišní?

Pravděpodobně jste již slyšeli o pozoruhodných zdravotních přínosech spojených s kulinářským kořením kurkumou a jeho antioxidační složkou kurkuminem. Nyní, nejnovější zprávy naznačují, že může mít i potenciál jako lék na rakovinu slinivky.

Rakovina slinivky břišní je 4. nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu ve Spojených státech.
Karcinom pankreatu ničí 38.000 amerických životů každý rok a nereaguje na konvenční způsoby léčby rakoviny.

Několik studií nabízí naději v podobě kurkuminu. Kurkumin je to polyfenol, který zbarvuje kurkumu do žlutooranžova.  Má protizánětlivé, antibakteriální, antimikrobiální a protinádorové vlastnosti. Nedávný výzkum naznačuje, že kurkumin může pomoci zabránit, zpomalit a případně zvrátit rozvoj rakoviny pankreatu i v pokročilých stádiích nemoci.

Tři průkopnický studie

Reklama

Clinical Cancer Research zveřejnila studii, která ukazuje, že osm gramů perorální dávky kurkuminu užívané denně může jak zastavit růst nádoru, tak zmenšit velikost nádoru. Z 15 pacientů dva nezaznamenali žádný významný růst nádorů (jeden pacient na 8 měsíců a další na 2,5 roku!) ... U jednoho pacienta došlo k 73% snížení velikosti nádoru.  Nárůst rakovinných markerů zaznamenali pacienti pouze během třítýdenního období, ve kterém léčbu kurkuminem ukončili. Bohužel, tyto účinky nebyly dlouhodobě a u jednoha pacienta byl nádor odolný vůči léčbě kurkuminem.

Výše uvedená studie byla provedena u pacientů léčených samotným kurkumin. Studie 2013 zveřejněná v Cancer Chemotherapy and Pharmacology ukázala, že když byli pacienti léčeni  biologicky dostupnou formou kurkuminu společně s chemoterapií, bylo u nich zaznamenáno zlepšení únavy, celkových funkcí a chutě k jídlu, což naznačuje, že kurkumin může pomoci zlepšit kvalitu života, když doprovází konvenční terapii rakoviny.

Další studie z roku 2013 publikovaná v časopise Protinádorový výzkum ukázala, že kurkumový extrakt lipozomálního kurkuminu (extrémně biologicky dostupná forma koření) užívaný třikrát týdně po dobu čtyř týdnů má protinádorové účinky na lidské pankreatické buňky, a to jak in vitro (pokus  ve zkumavce), tak u myší. Ve skutečnosti zpomalil růst nádoru o 42% na zvířecích modelech!

Prevence s kurkumou

Když Dr. Robert Wascher, chirurgický onkolog z Kalifornie, poskytoval rozhovor pro NewsMax Halth vysvětlil, že 65% všech případů rakoviny lze zabránit drobnými změnami výživy a životního stylu, z nichž jedna představuje zvýšenou spotřebu kurkumy. Okořeňte své kari a rizoto kurkumou a chráňte si své zdraví tím, že budete doplňovat denně vysoce kvalitní, biologicky dostupný kurkumin.

Reklama

Komentáře

MUDr. Horák (Út, 6. 1. 2015 - 17:01)
Rakovina slinivky je nejhorší ze všech rakovin a je prakticky nevyléčitelná. Pokud se tahle rakovina u někoho vyskytne, je to jistá smrt, a žádná kurkuma nepomůže.
Radim (So, 24. 12. 2022 - 16:12)
No ono je vzdy vhodnejsi brat uzivat tyto uzasne prirodni prostredky predem. Kurkumu si pridavam do jidel minimalne 2x tydne, spis vic, protoze miluju curry.
Reklama