Kurkuma bojuje proti rakovině slinivky

Věděli jste, že kurkuma, jedna z nejzdravějších rostlin na světě, může dokonce pomoci v boji proti pokročilému zhoubnému nádoru slinivky břišní?

Pravděpodobně jste již slyšeli o pozoruhodných zdravotních přínosech spojených s kulinářským kořením kurkumou a jeho antioxidační složkou kurkuminem. Nyní, nejnovější zprávy naznačují, že může mít i potenciál jako lék na rakovinu slinivky.

Rakovina slinivky břišní je 4. nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu ve Spojených státech.
Karcinom pankreatu ničí 38.000 amerických životů každý rok a nereaguje na konvenční způsoby léčby rakoviny.

Několik studií nabízí naději v podobě kurkuminu. Kurkumin je to polyfenol, který zbarvuje kurkumu do žlutooranžova.  Má protizánětlivé, antibakteriální, antimikrobiální a protinádorové vlastnosti. Nedávný výzkum naznačuje, že kurkumin může pomoci zabránit, zpomalit a případně zvrátit rozvoj rakoviny pankreatu i v pokročilých stádiích nemoci.

Tři průkopnický studie

Clinical Cancer Research zveřejnila studii, která ukazuje, že osm gramů perorální dávky kurkuminu užívané denně může jak zastavit růst nádoru, tak zmenšit velikost nádoru. Z 15 pacientů dva nezaznamenali žádný významný růst nádorů (jeden pacient na 8 měsíců a další na 2,5 roku!) ... U jednoho pacienta došlo k 73% snížení velikosti nádoru.  Nárůst rakovinných markerů zaznamenali pacienti pouze během třítýdenního období, ve kterém léčbu kurkuminem ukončili. Bohužel, tyto účinky nebyly dlouhodobě a u jednoha pacienta byl nádor odolný vůči léčbě kurkuminem.

Výše uvedená studie byla provedena u pacientů léčených samotným kurkumin. Studie 2013 zveřejněná v Cancer Chemotherapy and Pharmacology ukázala, že když byli pacienti léčeni  biologicky dostupnou formou kurkuminu společně s chemoterapií, bylo u nich zaznamenáno zlepšení únavy, celkových funkcí a chutě k jídlu, což naznačuje, že kurkumin může pomoci zlepšit kvalitu života, když doprovází konvenční terapii rakoviny.

Další studie z roku 2013 publikovaná v časopise Protinádorový výzkum ukázala, že kurkumový extrakt lipozomálního kurkuminu (extrémně biologicky dostupná forma koření) užívaný třikrát týdně po dobu čtyř týdnů má protinádorové účinky na lidské pankreatické buňky, a to jak in vitro (pokus  ve zkumavce), tak u myší. Ve skutečnosti zpomalil růst nádoru o 42% na zvířecích modelech!

Prevence s kurkumou

Když Dr. Robert Wascher, chirurgický onkolog z Kalifornie, poskytoval rozhovor pro NewsMax Halth vysvětlil, že 65% všech případů rakoviny lze zabránit drobnými změnami výživy a životního stylu, z nichž jedna představuje zvýšenou spotřebu kurkumy. Okořeňte své kari a rizoto kurkumou a chráňte si své zdraví tím, že budete doplňovat denně vysoce kvalitní, biologicky dostupný kurkumin.

Přečtěte si více: http://undergroundhealthreporter.com/turmeric-fights-pancreatic-cancer/#...

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

  • Obrázek uživatele MUDr. Horák
    MUDr. Horák (anonym)

    Rakovina slinivky je nejhorší ze všech rakovin a je prakticky nevyléčitelná. Pokud se tahle rakovina u někoho vyskytne, je to jistá smrt, a žádná kurkuma nepomůže.

    Led 06, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama